Wakacje studenckie – 20 rzeczy, które warto zrobić w przerwie od nauki

Autor: Orange Flex

Data dodania: 17 June 2024

Sesja zaliczona i odespana? Świetnie! Czas na wakacje studenckie i jakościowy odpoczynek. Dla wielu studentów wakacje to też okazja do rozwoju zawodowego i osobistego. Można też w końcu ogarnąć parę spraw odkładanych na wieczne „kiedy indziej”. Nie masz pomysłu, jak fajnie zagospodarować ten czas? Łap nasze propozycje, co zrobić w wakacje 🌞
Z artykułu dowiesz się:
 • Co można zrobić w wakacje studenckie, żeby odpocząć? (6 sposobów)
 • Jakie są możliwości pracy i rozwoju w wakacje dla studentów? (8 możliwości)
 • Co fajnego można zrobić w wakacje, gdy jest więcej czasu niż zwykle? (6 pomysłów)

Sposoby na odpoczynek w wakacje studenckie 🌞

To całkowicie normalne, że potrzebujesz oddechu po intensywnym roku akademickim. Daj więc sobie czas, żeby wypocząć i naładować baterie, robiąc coś relaksującego i przyjemnego. Możesz na przykład:
 • Nadrobić zaległości książkowe, filmowe i serialowe. Teraz, kiedy masz więcej czasu, bez problemu zrobisz sobie serialowy maraton czy przeczytasz te kilka książek, które kurzą się na półce „do przeczytania” 📚 Najlepiej umościć się z nimi na balkonie lub, jeżeli go nie masz, na trawie w pobliżu domu.
 • Podróżować 🌍 Niekoniecznie musi to być all inclusive w tropikach czy wyprawa na drugi koniec świata. Czasem wystarczy tani city break w Europie albo zaszycie się w jakimś urokliwym zakątku Polski. Jeśli wyjeżdżasz za granicę (a w szczególności poza UE), pamiętaj żeby zadbać o dobrą ofertę roamingu. Wypróbuj ofertę Orange Flex z roamingowym Pakietem Tu i Tam i nie daj się zaskoczyć niespodziewanym wydatkom w podróży.
 • Odpoczywać na łonie pobliskiej natury. Grill poza miastem, wypad na grzyby i spacery po lesie albo opalanie się w parku z ulubioną muzyką w słuchawkach – czasem do relaksu wystarczy naprawdę niewiele 🌳⛺
 • Wybrać się na festiwale, koncerty i inne imprezy kulturalne Wakacje studenckie to idealny moment na wypad na koncert ulubionego artysty czy wyjazd na festiwal ze znajomymi – a latem takich imprez jest najwięcej.
 • Uprawiać więcej sportu 🤸‍♀️. Ładna pogoda zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Możesz na przykład zacząć biegać, jeździć na rowerze, ćwiczyć na siłowni zewnętrznej lub praktykować jogę w parku – co wolisz 🚴 Przy długich outdoorowych aktywnościach warto zaopatrzyć się w smartwatch z eSIM-em. Dzięki takiemu urządzeniu udokumentujesz sportowe pomiary, a dodatkowa karta SIM do zegarka pozwoli Ci cały czas być w kontakcie ze światem – odbierzesz SMS-a podczas biegu albo poplotkujesz z przyjaciółką w przerwie.
 • Zająć się hobby. W wakacje studenckie masz też więcej czasu na swoje pasje i przyjemności. To także dobry moment, żeby zacząć nowe hobby (od gry w planszówki, przez tworzenie animacji, po obserwację ptaków).

Praca i rozwój w wakacje – dla studentów jak znalazł 🧑‍🎓

Coraz częściej wakacje studentów to nie tylko relaks i imprezy, lecz także czas na pracę i rozwój osobisty. To idealny moment na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego lub umiejętności niezwiązanych z kierunkiem studiów. Również w tym wypadku możliwości masz sporo.
 • Stała praca. Na tyle elastyczna, żeby później dało się ją pogodzić ze studiami. Więcej dowiesz się z naszego artkułu Praca dla studenta – jaka praca na studiach będzie dobra?
 • Praca sezonowa. Na przykład w gastronomii, branży turystycznej, rolnictwie i budownictwie albo zorganizowany wyjazd zagraniczny typu work & travel 👩‍🍳
 • Staż lub praktyki. To często najlepszy sposób, żeby zrobić pierwsze kroki na drodze rozwoju w wymarzonym zawodzie czy branży. Aplikować zwykle trzeba na początku roku; zimą lub najpóźniej na wiosnę.
 • NGOsy i wolontariat Współpraca z organizacjami pozarządowymi, których działalność jest Ci bliska, również może być rozwijająca i inspirująca (przykład: pomoc przy organizacji festiwali). Możesz zrobić coś fajnego dla siebie i dla innych.
 • Nauka języków. Podczas wakacji studenckich możesz też podszkolić język – na obozie językowym, intensywnym kursie stacjonarnym czy dzięki aplikacjom do nauki języków obcych.
 • Szkoły letnie uczelni. Obozy naukowe organizowane dla studentów w wakacje to świetny sposób, żeby poszerzyć wiedzę z różnych obszarów, a także na poznanie rówieśników. Obserwuj social media samorządu swojej uczelni – z pewnością pojawią się w nich ogłoszenia o studenckich wyjazdach integracyjnych.
 • Inne kursy i szkolenia. W tym te darmowe i online jak na przykład Google Internetowe Rewolucje (marketing internetowy) czy Canva Design School (podstawy projektowania graficznego).
 • Samodzielny rozwój 🧘. Książki i audiobooki, podcasty, blogi, tutoriale – gdy już wiesz, jaki temat Cię interesuje, poszukaj jakościowych źródeł wiedzy i zarezerwuj sobie czas na naukę.

Co można zrobić w wakacje? Inne rzeczy, na które warto znaleźć czas

Wakacje studenckie to również moment, gdy łatwiej wygospodarować trochę czasu na rzeczy, na które zwykle go brakuje. A często też są ważne, tylko wydają się mniej pilne. Warto na przykład:
 • Zadbać o zdrowie 👩‍⚕️ fizyczne i psychiczne. Zrobić przegląd stomatologiczny, badanie krwi czy kontrolne badania specjalistyczne. Możesz też sprawdzić, czy medytacja albo trening uważności to coś dla Ciebie.
 • Zrobić gruntowne porządki. W szafie z ciuchami, kuchni, biurku, na komputerze i telefonie – wiesz, gdzie przydadzą się najbardziej.
 • Poeksperymentować z przepisami i rozwijać się kulinarnie. Pyszności, które poprawią humor wieczorem, szybkie i pożywne śniadania, lunchboxy na uczelnię – wszystko przyda się w ciągu roku akademickiego.
 • Spędzać więcej czasu z bliskimi ludźmi 🥰 Zaproponuj spotkania i wspólne aktywności, pojedź w odwiedziny do przyjaciela czy rodziny, a jeśli mieszkają trochę za daleko – umów się na dłuższą wideo rozmowę.
 • Poznawać nowych ludzi. Przy okazji wspomnianych już aktywności, ale też przez internet (np. grupy tematyczne w social mediach czy aplikacje do poznawania ludzi).
 • Przygotować się do studiów. Pierwsze studenckie wakacje są dla świeżo upieczonych studentów także okazją, żeby dowiedzieć się więcej o kierunku, który wybrali, życiu na uczelni i zasadach studiów czy o nowym mieście i samodzielnym życiu.
Mamy nadzieję, że nasza lista pomysłów na wakacje studenckie Ci się spodobała 🧡 A jeśli potrzebujesz dobrej oferty komórkowej, sprawdź Flex dla studentów i zgarnij dodatkowe 300 GB na semestr za 0 zł.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij