Rozmowa kwalifikacyjna – jak przygotować się do pierwszej w życiu rozmowy o pracę?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 12 January 2023

Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna to dla każdego studenta czy absolwenta duże wydarzenie! Robisz krok w kierunku pracy marzeń, zdobycia doświadczenia czy samodzielności finansowej. Za pierwszym razem możesz nie do końca wiedzieć, co mówić, jak się ubrać na rozmowę o pracę, jak się zachowywać podczas spotkania czy odpowiadać na nietypowe pytania. Dlatego do rozmowy rekrutacyjnej warto się przygotować – dzięki temu stres będzie mniejszy, a gdy będziesz się czuć swobodniej, na pewno wypadniesz lepiej!

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Pierwsze kroki

Udało Ci się dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulacje! Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, co opowiedzieć o sobie, jak odpowiedzieć na najczęstsze pytania rekruterów, oraz przypominać sobie popularne triki w Excelu czy biznesowe zwroty w języku angielskim, zatrzymaj się na chwilę przy kwestiach organizacyjnych. Mogą mieć duży wpływ na to, jakie pierwsze wrażenie zrobisz na pracodawcy.
No właśnie – jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Na początek odhacz tych kilka punktów:
 • Data, godzina i dokładne miejsce, w którym odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna (lub link do komunikatora w wypadku rozmowy kwalifikacyjnej online). Niby oczywistość, ale będąc w euforii, że dostało się zaproszenie na rozmowę o pracę w fajnej firmie, można zapomnieć zapisać takie detale. Zdarza się, ale lepiej, by zdarzyło się to innym niż Tobie 😉 Dobrą praktyką jest to, że rekruterzy wysyłają potwierdzenia i szczegóły mailem – śmiało możesz o to poprosić, jeśli telefon np. złapał Cię gdzieś w rozbiegu między wykładami czy na mieście.
 • Imię i nazwisko osoby, która będzie prowadzić spotkanie – specjalisty HR lub menedżera zespołu. Gdy przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, będziesz musiał zameldować się na recepcji i powiedzieć, z kim jesteś umówiony. Dlatego też warto mieć potwierdzenie na mailu – dzięki temu nie przekręcisz nazwiska ani nie pomylisz firm (zwłaszcza przy kilku rekrutacjach w tym samym czasie warto mieć porządek w informacjach).
 • Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Nie jest to punkt obowiązkowy, ale łatwiej będzie Ci się przygotować do spotkania i uniknąć niepotrzebnego stresu, jeśli będziesz wiedzieć, ile potrwa rozmowa o pracę, czy jest przewidziana część na zadania oraz kto będzie uczestniczył w spotkaniu.
❗ Tutaj mały protip – przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno przebiegać nieco inaczej, jeśli masz spotkanie z przedstawicielem działu HR, a inaczej, gdy spotykasz się z bezpośrednim przełożonym. W pierwszym wypadku możesz spodziewać się przede wszystkim pytań dotyczących wiedzy o firmie, motywacji do danej, pracy, aktywności w czasie studiów czy o umiejętności miękkich, ale raczej nie merytoryki. Z szefem natomiast będziesz rozmawiać o konkretach – i tu warto odgrzać Excela, języki programowania czy świeże trendy z branży, w której chcesz pracować.❗
Co jeszcze zrobić, by dobrze zaprezentować się na pierwszej w życiu rozmowie kwalifikacyjnej? Przede wszystkim – nie spóźnić się. Po pierwsze zrobisz złe wrażenie na potencjalnym pracodawcy, a po drugie niepotrzebnie się zestresujesz. Dlatego wcześniej sprawdź, ile czasu dokładnie zajmie Ci podróż do miejsca, w którym odbędzie się rozmowa. Pamiętaj o tym, aby być chwilę wcześniej i mieć pewność, że np. nie utkniesz w korku – pomogą Ci w tym aplikacja Jak dojadę i niezawodny pakiet danych Orange Flex dla studentów.

Rozmowa kwalifikacyjna online lub przez telefon – jak się przygotować?

W czasach pandemii spotkania przeniosły się do sieci. Wcześniej rozmowy o pracę przez telefon czy online też nie były czymś wyjątkowym, zwłaszcza że internet pozwala nam dziś na pracę zdalną z niemal każdego miejsca na Ziemi. Jeśli więc potencjalny pracodawca chciałby porozmawiać z Tobą online, przygotuj się następująco:
 • Uprzedź swoich współlokatorów czy domowników, że w danym czasie będziesz mieć rozmowę o pracę. Poproś mamę, żeby w tym czasie nie wołała Cię na obiad, a kolegów – żeby nie krzyczeli z korytarza, czy chcesz coś ze sklepu. Znajdź sobie miejsce, w którym będziesz czuć się komfortowo, a wokół Ciebie będzie panowała względna cisza. Przydadzą się słuchawki.
 • Sprawdź jakość połączenia sieciowego. Jeśli masz obawy o słaby zasięg, wypróbuj sieć komórkową w aplikacji Orange Flex i niczym się nie martw.
 • Zrób próbę sprzętu. Sprawdź, przez jaką aplikację chce się z Tobą połączyć firma i czy Twój komputer sobie z tym poradzi. Być może dany komunikator lepiej działa na innej przeglądarce niż ta, z której na co dzień korzystasz, lub na smartfonie? Lepiej dowiedzieć się o tym wcześniej niż kilka minut przed rozmową.
 • Jeśli rozmowa ma być telefoniczna, upewnij się, że Twój telefon jest naładowany i bateria nie padnie podczas rozmowy. Wygodniej Ci rozmawiać przez słuchawki? Miej je pod ręką.
 • Jeżeli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna online dotycząca praktyk czy pracy w międzynarodowej firmie, która ma siedzibę za granicą – koniecznie upewnij się, że masz zapisaną poprawną godzinę spotkania w danej strefie czasowej.
Podczas rozmowy online rekruter będzie mógł Cię zobaczyć, dlatego zadbaj też o schludny wygląd. Nie musisz koniecznie zakładać białej koszuli, ale zapoznaj się z kilkoma uniwersalnymi zasadami.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: elegancko i swobodnie. Wszystko zależy od charakteru pracy, o jaką się ubiegasz. Regułą jest to, że pierwsze spotkanie z przyszłym pracodawcą raczej nie służy do tego, żeby go szokować czy powalić na kolana najnowszą stylówką. Z drugiej strony – nie musisz też zakładać stroju galowego, garnituru czy marynarki.
Twoim zadaniem jest zaprezentować swoje umiejętności, więc ważne, by Twój ubiór na rozmowę o pracę był komfortowy dla obu stron. Ty powinieneś czuć się ubrany ładnie, ale nie przebrany za kogoś, kim nie jesteś, rekruter zaś ma widzieć, że zależy Ci na tej pracy i dlatego nie jesteś na spotkaniu w piżamie czy w dresie.
A jeśli za wszelką cenę zależy Ci na tym, żeby również w pracy wyrażać siebie poprzez strój – po prostu poszukaj pracodawcy, który to doceni.
A może wolisz pracować na własny rachunek? Sprawdź pomysły na biznes dla młodych dorosłych i studentów.

Najczęstsze pytania na rozmowie o pracę

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej osoba prowadząca rekrutację będzie chciała dowiedzieć się, czy to właśnie Ty jesteś właściwym kandydatem lub kandydatką na to stanowisko. Każde spotkanie rekrutacyjne przebiega nieco inaczej, ale za każdym razem warto przygotować sobie odpowiedzi na kilka uniwersalnych pytań. Po kilku rekrutacjach przekonasz się, że wiele z nich się powtarza.
Dlaczego chcesz pracować właśnie w tym miejscu?
Po pierwsze: przed rozmową rekrutacyjną sprawdź najważniejsze informacje o firmie. Dowiedz się więcej o jej wielkości, historii, produktach oraz rynkach, na jakich działa. Bez tej wiedzy będzie Ci trudno wyobrazić sobie, czym dokładnie będziesz się zajmować, a już na pewno niełatwo będzie przekonać rekrutera, że zależy Ci na tej pracy.
Po drugie: przejrzyj ponownie treść ogłoszenia. Przypomnij sobie, czemu właśnie tutaj trafiło Twoje CV? Co podobało Ci się w ogłoszeniu, czemu akurat tym chcesz się zajmować? Takie rzeczy musisz wiedzieć i odpowiadać bez zastanowienia.
Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
W takiej czy innej formie to pytanie zawsze pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych. Rekruter może zapytać Cię o to, jakie są Twoje zalety i wady, czemu firma powinna zatrudnić właśnie Ciebie albo co możesz wnieść do zespołu. Na pierwszej rozmowie o pracę na pewno trudniej Ci będzie określić, jakie są Twoje atuty w kontekście zawodowym, ale pamiętaj: możesz odwołać się do doświadczeń ze szkoły czy życia prywatnego.
Na przykład:
 • Może masz hobby, które pokazuje, że jesteś osobą pomysłową i zaangażowaną w to, co robisz?
 • Może masz na koncie jakieś szczególne osiągnięcia w szkole, które pokazują, że potrafisz dążyć do celu i osiągać sukcesy?
 • A może działasz charytatywnie, a Twoje umiejętności organizacyjne robią wrażenie?
 • Albo pomagasz rodzicom w domu i pracy, dzięki czemu możesz pochwalić się swoją konsekwencją i poczuciem odpowiedzialności?
Pamiętaj: w pierwszej pracy nikt nie oczekuje od Ciebie doświadczenia, ale sumienność i chęć do działania zawsze będą mile widziane.
Warto też wiedzieć, że pytanie o wady czy słabe strony jest pytaniem nieco podchwytliwym. Trzeba tu odpowiedzieć szczerze, ale z rozmysłem, żeby przypadkiem nie zaprezentować się jako osoba spóźnialska, niesamodzielna czy kłótliwa. Z reguły sprawdza się taktyka opowiadania o pokonywaniu swoich słabości lub pokazywania atutów swoich wad.
Jeśli właśnie pomyślałeś „wait… what??”, to nie, wcale nie sprawdzamy, czy czytasz uważnie 😉 Zobacz, można to zrobić tak: „przywiązuję dużą wagę do szczegółów, przez co czasem zdarza mi się poświęcać na zadanie więcej czasu, niż to konieczne” albo „jestem osobą myślącą nieszablonowo i zdarza mi się podważać pomysły innych; nie każdemu odpowiada, mimo że robię to bardzo kulturalnie”. Od razu możesz też odbić piłeczkę i zapytać pracodawcę wprost, jak dana cecha jest widziana w zespole, do którego się rekrutujesz.
Ile chcesz zarabiać?
To jedno pytanie pada na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Jako odpowiedź możesz oczywiście podać widełki, czyli przedział kwotowy, w którym – Twoim zdaniem – powinno się mieścić Twoje wynagrodzenie. Jednak żeby to zrobić dobrze, musisz sprawdzić jeszcze kilka rzeczy:
 • Jakie są średnie wynagrodzenia na podobnych stanowiskach? Jeśli w ogłoszeniu, na które wysyłasz odpowiedź, nie ma podanego wynagrodzenia, poszukaj informacji w podobnych ofertach. Możesz też podpytać znajomych, którzy już zdobyli pierwszą pracę. Twoje oczekiwania powinny być realistyczne, więc dobrze, jeśli znasz rynkowy poziom wynagrodzeń.
 • Jaki system wynagrodzeń ma pracodawca? Twoja pierwsza praca to może być etat, czyli 8 godzin dziennie, wówczas najczęściej mówimy o wynagrodzeniu rozliczanym miesięcznie. Ale może to też być zajęcie dodatkowe, w innym wymiarze godzin. Wówczas firma może Ci płacić za godzinę pracy, a Ty powinieneś określić, jaką chcesz mieć stawkę godzinową.
 • Czy wiesz, czym jest wynagrodzenie netto i brutto? W polskim systemie podatkowym wynagrodzenia są wyliczane według określonych zasad – tylko część kwoty widniejącej na umowie trafia do kieszeni pracownika, reszta to podatki i składki. Jeśli rozmawiasz z szefem o kwocie brutto, to warto zdawać sobie sprawę, jaka jej część trafi do Twojej kieszeni, by potem uniknąć rozczarowania.
 • Czy znasz rodzaje umów, jakie mogą być zawierane między firmą a pracownikiem? Jest ich co najmniej kilka: umowa o pracę, umowa-zlecenie, umowa o dzieło, samozatrudnienie – sprawdź, z czym się one wiążą i jaka umowa będzie dla Ciebie korzystna.

Schemat rozmowy kwalifikacyjnej – z jakich etapów składa się rozmowa o pracę?

Przebieg rozmowy rekrutacyjnej może być różny w zależności od firmy i charakteru stanowiska. Zwykle jednak jest to spotkanie przebiegające według pewnego przyjętego schematu.
Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?
 1. Small talk. Na początku rekruter zwykle stara się rozluźnić atmosferę i pyta kandydata np. czy udało mu się dotrzeć bez problemu do siedziby firmy. Wykorzystaj ten moment, by nawiązać swobodny kontakt z rozmówcą, a zobaczysz że pierwszy stres szybko minie.
 2. Przedstawienie stanowiska. Osoba prowadząca rekrutację zazwyczaj podaje kilka informacji o stanowisku, zespole, warunkach pracy, benefitach. Czasem ta część zostaje przesunięta na koniec.
 3. Pytania do kandydata. Czyli najważniejsza część, podczas której pracodawca weryfikuje Twoją motywację, wiedzę, umiejętności do pracy na danym stanowisku oraz osobowościowe dopasowanie do zespołu i charakteru zadań. Mogą również pojawić się pytania po angielsku, jeśli ten język jest używany w komunikacji w firmie.
 4. Pytanie o oczekiwania finansowe.
 5. Czas na pytania kandydata do pracodawcy. Warto zastanowić się wcześniej, o co chcesz dopytać, bo aktywność zawsze robi dobre wrażenie. Jakie pytanie zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? Na przykład o możliwości dalszego rozwoju w firmie albo jakie cechy charakteru są najbardziej cenione w danym zespole. To pozwoli Ci też ocenić, czy chcesz pracować w tej firmie – w końcu Ty też masz tutaj dużo do powiedzenia i chcesz podjąć świadomą decyzję!
Sam proces rekrutacyjny może mieć kilka etapów i nie kończyć się na jednej rozmowie. Po pierwszym spotkaniu z rekruterem możesz np. dostać zadanie domowe albo zaproszenie na rozmowę z przyszłym szefem, a w niektórych firmach – np. w start-upach – może Cię czekać nawet rozmowa z founderem albo członkami zespołu. Tutaj nie ma jednej reguły, ale warto dopytać już na początku, jaka ścieżka jest przewidziana.

Co mówić na rozmowie o pracę? A o czym się nie rozmawia?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy być szczerym, ale jednocześnie cały czas pamiętać, że rekruter – nawet sprawiający bardzo przyjacielskie i wyluzowane wrażenie – ma jeden cel: zweryfikować, czy jesteś najlepszą osobą na dane stanowisko. Dlatego bądź sobą, mów otwarcie i nie próbuj ukrywać istotnych informacji – w końcu chodzi o to, by potem dobrze czuć się w tej pracy i w zespole. Ale pamiętaj też, by zachować biznesową klasę i nie dać się złapać na taktykę „dobrego policjanta”, który wyciągnie z Ciebie więcej, niż chcesz pokazać.
Warto też wiedzieć, że są tematy, których na rozmowie o pracę nie można poruszać. Rekruter nie może pytać Cię o Twoje wyznanie, orientację seksualną, stan zdrowia czy poglądy polityczne.

Po co jest rozmowa o pracę?

Rozmowa o pracę może być stresująca, zwłaszcza kiedy bierzesz w niej udział po raz pierwszy w życiu. Pamiętaj jednak, czemu ona służy: to nie jest egzamin czy ocena Ciebie – to określenie, na ile dobrze pasujesz do konkretnej firmy czy zespołu ludzi. To spotkanie jest tak samo dla przyszłego pracodawcy, jak i dla Ciebie. Masz okazję zapytać, na czym miałaby polegać Twoja praca, ile osób pracuje w danym dziale czy jak mogłaby wyglądać Twoja przyszłość w firmie, gdyby udało Ci się pomyślnie przejść praktyki.
Najważniejsze to nie poddawać się. Czasem trzeba przejść wiele różnych rozmów kwalifikacyjnych, by znaleźć najlepszą pracę dla siebie. Początki bywają trudne, ale dzięki dobremu przygotowaniu na pewno wypadniesz świetnie. Powodzenia!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij