Jak zacząć biegać od zera?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 20 October 2023

Początki biegania bywają trudne… ale bez przesady. Uwierz nam, że gdy tylko przejdziesz przez fazę treningowych eksperymentów, to bieg przyniesie Ci o wiele więcej frajdy niż scrollowanie reelsów. W końcu nie ma niczego lepszego od ćwiczeń na świeżym powietrzu z ulubioną playlistą. A jeżeli faktycznie jesteś na początku swojej drogi z bieganiem, to poniżej znajdziesz kilka naszych porad, jak zacząć biegać od zera 🏃
Z artykułu dowiesz się:
  • jak zacząć biegać i co jest potrzebne do rozpoczęcia treningów,
  • jak zaplanować treningi na początku biegania,
  • jakie korzyści niosą regularne joggingi.

Bieganie dla początkujących. Jak zmotywować się do aktywności fizycznej?

Od zawsze chciałeś zacząć biegać, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Spokojnie – nie jest to jazda samochodem czy operacja na otwartym sercu. Treningi możesz rozpocząć w dowolnym miejscu i czasie, w końcu nie ma dla Ciebie rzeczy niewykonalnych 😉 Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do treningów a zobaczysz**, że sukces przyjdzie do Ciebie wcześniej, niż się tego spodziewasz.**
Na początku wyznacz sobie konkretny cel. Musi być on realny do wykonania, bo przecież na początku przygody z bieganiem nie musisz pokonać dystansu 10 kilometrów w godzinę. Zacznij od małych postanowień. Następnie, zainstaluj jedną bądź dwie aplikacje do biegania. Dzięki nim będziesz móc na bieżąco sprawdzać swoje postępy. No i co najważniejsze – nie zaczynaj zbyt intensywnie. Biegaj na krótsze dystanse, zwiedzaj okoliczne tereny zielone, czerp z aktywności jak najwięcej frajdy. Ciężki trening równa się większym zakwasom. A przecież nie o to tutaj chodzi.

Jak zacząć biegać?

Nie każdy urodził się sportsmenem, a siedzący tryb życia to codzienność wielu osób. Dlatego, jeżeli chcesz zacząć biegać i zadbać o swoje zdrowie, rozpocznij przygotowania do treningów.
  • Co jest potrzebne do biegania?
Na dobrą sprawę – niezbyt wiele. Możesz kupić poliestrowe fancy dresiki 💅💁 ale to nie uczyni z Ciebie biegacza. Podobnie jest w przypadku smatwatcha. Nie sprawi on w magiczny sposób, że będziesz w stanie przebiec maratony, ale… akcesoria i gadżety do biegania mogą Cię dodatkowo zmotywować do pracy nad kondycją.
Do zegarka ⌚ przyda Ci się wirtualna karta eSIM, która ułatwia multitasking i wpływa na wygodę korzystania z multimediów podczas biegania. Dzięki modułowi w zegarku, możesz odtwarzać muzykę czy odpowiadać na połączenia i SMS-y od znajomych – i to wszystko bez zabierania smartfonu na trening!
Więcej informacji o eSIM znajdziesz w naszym artykule: eSIM – jak działa i jakie daje możliwości?
Przejdźmy jednak do konkretów: co jest potrzebne do biegania? Do biegania potrzebujesz przede wszystkim butów 👟👣– muszą być o pół rozmiaru większe o tych, które nosisz na co dzień. To ważne, bo podczas treningu Twoja stopa pracuje, rozpłaszcza się i wydłuża, dlatego warto jej zostawić trochę więcej przestrzeni w bucie Co więcej, buty powinny być wygodne i stabilne oraz dobrane do rodzaju podłoża. Bez odpowiedniej amortyzacji możesz szybko nabawić się kontuzji.
  • Jak zacząć biegać?
Zasada jest prosta – im mniej wprawionym biegaczem jesteś, tym krótsze treningi musisz robić. Początkujący powinni postawić na bieg przeplatany marszem. W pierwszym tygodniu poświęć 1 minutę na szybki chód, a drugą – na spokojny bieg. W trakcie ćwiczeń wykonaj 7 powtórzeń. Trenuj 3 razy w tygodniu. Ważne! Na początku swojej przygody z tym sportem nie biegaj codziennie. Daj swoim mięśniom i stawom czas na regenerację po wysiłku i tym samym uniknij kontuzji.
W kolejnych dniach wydłużaj czas na bieganie i zmniejszaj liczbę serii. Przykładowo, w 5. tygodniu treningów na marsz przeznacz jedynie minutę, a na bieganie – 5 minut. Ćwiczenia powinny zakończyć się, gdy zrobisz 4 powtórzenia. Po tym rozciągnij się i zjedz coś smacznego, choćby słodki jogurt czy warzywa z hummusem 🥕 - te posiłki uzupełnią niedobory energetyczne w twoim organizmie, a także wesprą ciało w procesie regeneracji mięśni.

Początek biegania. Co dają regularne treningi?

Zalet regularnej aktywności fizycznej jest wiele. Za rozpoczęciem biegania przemawia kilka argumentów. Stając się biegaczem:
  • zwiększasz możliwości swojego mózgu🧠 – regularna aktywność fizyczna pobudza układ nerwowy do tworzenia nowych połączeń neuronowych, a im ich więcej, tym łatwiej jest Ci się skupić czy nauczyć czegoś nowego.
  • redukujesz ilość codziennego stresu – bieganie poprawia samopoczucie oraz zwiększa odporność psychiczną, a także oddziałuje na równowagę emocjonalną. Podczas aktywności fizycznej wytwarza się hormon szczęścia – endorfina – dzięki której odczuwasz zadowolenie).
  • dbasz o swoją kondycję i sylwetkę🤸 – spadek wagi, mniej tkanki tłuszczowej i więcej mięśni…, bieganie zdecydowanie pomaga zadbać o linię.
  • zmniejszasz ryzyko rozwoju niektórych chorób – w tym cukrzycy, osteoporozy czy nerwicy, a także schorzeń układu sercowo-naczyniowego
W skrócie: dzięki treningowi biegowemu zadbasz o swoją kondycję oraz zdrowie. Pozbędziesz się zadyszki podczas krótkiej przebieżki na tramwaj lub autobus. Spędzisz też więcej czasu na robieniu czegoś dla siebie i poprawisz swoje samopoczucie. Co więcej – bieganie nie wymaga specjalnych przygotowań, więc nie wydasz wszystkich swoich oszczędności na akcesoria sportowe. I co najważniejsze – możesz zaczynać od razu!
Czujesz się zmotywowany? Jak widzisz, bieganie nie jest aż tak trudne – po prostu musisz zacząć stawiać sobie małe cele i powoli je realizować. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia – trzymamy kciuki za Twój sukces i dużo dobrej zabawy 🏆

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij