Medytacja dla początkujących. Od czego zacząć?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 21 December 2021

Jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem, przebodźcowaniem umysłu i natłokiem codziennych spraw może być medytacja. Co to takiego i jakie są techniki medytacji dla początkujących? Od czego zacząć i jak się nie zniechęcić? Przeczytaj nasz krótki poradnik i sprawdź, czy medytacja jest dla Ciebie.

Co to jest medytacja?

Medytacja może mieć różne oblicza i wykorzystywać odmienne techniki. Najczęściej jest praktyką skupiania uwagi na oddechu i własnym ciele, byciem „tu i teraz” – bez działania i przywiązywania się do myśli, które pojawiają się w głowie. Niekiedy uwaga może być też kierowana na konkretny obiekt, myśl, czy aktywność.
Medytacja jest znana od czasów starożytnych i do dziś jest praktykowana w wielu tradycjach religijnych, zwłaszcza w hinduizmie i buddyzmie, lecz także w chrześcijaństwie. Współcześnie jednak często jest całkowicie świecką praktyką, niezwiązaną z żadną religią. A żeby medytować, nie musisz być osobą wierzącą, ani nawet specjalnie uduchowioną.

Jakie korzyści daje medytacja?

Medytacja pomaga obniżyć poziom stresu i niepokoju oraz zwiększa poczucie wewnętrznej harmonii. Pozwala uspokoić umysł oraz lepiej poczuć własne emocje, a przy tym zmniejszyć poczucie przytłoczenia trudnościami.
Badania kliniczne potwierdzają, że regularna medytacja ma korzystny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Może między innymi zwiększać odporność psychiczną i dodawać energii oraz poprawiać pamięć i samopoczucie. Pomaga też obniżyć ciśnienie krwi i tętno, łagodzić stany depresyjne i zmniejszać ich nawroty, czy zwiększyć jakość snu i poprawić działanie układu immunologicznego.

Medytacja dla początkujących – od czego zacząć?

Chociaż medytacja może mieć bardzo pozytywny wpływ, nie nastawiaj się na osiągnięcie jakiegoś konkretnego efektu. Potraktuj podejmowane próby po prostu jako chwilę relaksu i przyzwolenia sobie na bezczynność.
Żeby zacząć medytować nie potrzebujesz żadnych specjalnych akcesoriów, szczególnej przestrzeni ani wiele czasu. Na początek wystarczy nawet kilka minut dziennie, choćby 2, 3 czy 5. Warto jednak praktykować regularnie, najlepiej codziennie i stopniowo starać się wydłużać czas. Dobrym pomysłem będzie również medytowanie w podobnej porze dnia. Może to być rano, wieczorem, czy po pracy.
Wybierz też pozycję, która będzie dla Ciebie komfortowa. Najczęściej poleca się siad skrzyżny z rękami na kolanach lub leżenie na plecach z rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała, a dłonie w obu przypadkach leżą swobodnie wierzchem do góry. Sprawdź jednak, co będzie wygodne dla Ciebie. Jeśli siad skrzyżny nie jest komfortowy, usiądź w dowolny inny sposób, nawet na krześle czy fotelu. Jeżeli w pozycji leżącej szybko przysypiasz, spróbuj usiąść – i tak dalej.

Medytacja dla początkujących krok po kroku

Zanim zaczniesz medytować, najlepiej nastaw budzik, wycisz telefon i upewnij się, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Następnie usiądź/połóż się, zamknij oczy oraz staraj się rozluźnić i nie zmieniać już pozycji, jeśli jest wygodna. Oddychaj swobodnie przez nos, wydech powinien być mniej więcej tej samej długości, co wdech lub nieco dłuższy. Skup się na oddechu i własnym ciele.
Podczas medytacji początkujący często odczuwają zwiększony natłok czy wręcz gonitwę myśli. W rzeczywistości jest ich tyle samo, tylko zwracasz na nie większą uwagę, bo nie zajmuje Cię to, co robisz czy bodźce z zewnątrz, zwłaszcza wzrokowe.
Nie staraj się na siłę uciszać myśli, lecz po prostu pozwól im swobodnie płynąć i nie przywiązuj się do nich. Kieruj uwagę na oddech, a myśli potraktuj jak dźwięki z otoczenia, które docierają do Ciebie, lecz po jakimś czasie wybrzmiewają i cichną.

Techniki medytacji dla początkujących

Są różne metody, które pomagają skoncentrować się na oddechu i ciele, zamiast angażować się w to, co dzieje się w głowie. Możesz spróbować medytacji prowadzonej przez inną osobę, na przykład na nagraniach, które znajdziesz choćby na YouTubie. Albo samodzielnie wypróbować techniki medytacji dla początkujących. Najlepiej krok po kroku, żeby nie wprowadzać wielu elementów na raz.
  • Droga oddechu. Przy każdym oddechu śledź jego drogę – od momentu, gdy powietrze trafia do nosa, przez gardło, aż do płuc i brzucha, a następnie w odwrotnym kierunku z wydechem.
  • Liczenie oddechów. Licz każdy oddech, najlepiej na wydechu. Gdy dojdziesz do dziesięciu, zacznij od nowa, a jeśli się zamyślisz i pogubisz, nie przejmuj się i wróć znów do jedynki.
  • Wizualizacje i kolory. Możesz też wizualizować sobie wdech i wydech w inny sposób. Na przykład wdychane powietrze jako błękitne, czyste i lekkie, a wydychane – jako szare lub brązowe, ciężkie i zużyte, wraz z którym pozbywasz się wszystkiego, co negatywne i nieprzyjemne.
  • Chmurki i baloniki. Technika ta pomaga obserwować z dystansu uporczywe myśli, które pojawiają się w trakcie medytacji. Gdy dostrzegasz taką myśl, wyobraź sobie, że umieszczasz ją w środku balonika lub na chmurce i spokojnie patrzysz, jak unosi się w niebo i znika.
Rzecz jasna technik medytacji jest znacznie więcej. Mogą one obejmować między innymi powtarzanie mantr, specyficzny rytm oddechu czy inne sposoby pracy z wyobraźnią.
Na koniec warto też podkreślić, że myśli i emocje, które towarzyszą medytacji lub pojawiają się po niej, nie zawsze będą przyjemne. Nie należy ich jednak tłumić, lecz po skończonej praktyce pozwolić sobie na ich wyrażenie i spróbować je nazwać. Medytacja może w ten sposób pomóc Ci uświadomić sobie, co czujesz.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij