Praca dla studenta – jaka praca na studiach będzie dobra?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 29 August 2023

Praca na studiach nie musi być nudna i mało opłacalna 🤑 – wystarczy, że odnajdziesz platformy z ogłoszeniami spełniającymi Twoje oczekiwania. Pracodawcy poszukują zarówno osób bez doświadczenia, jak i pracowników mających kilka miesięcy praktyk za sobą. Jaka praca na studiach dziennych będzie najlepsza, a co powinni wybrać studenci kierunków zaocznych bądź wieczorowych? Tipy na znalezienie zatrudnienia znajdziesz poniżej!
Z artykułu dowiesz się:
 • Gdzie szukać pracy dla studenta?
 • Jaka praca dla studenta będzie najlepsza. Zdalna? A może na wakacje?
 • Czy praca na studiach dziennych jest możliwa do pogodzenia z nauką?
 • Jaka praca podczas studiów najbardziej się opłaca?
 • Jaką pracę wybrać na studiach dziennych, wieczorowych i zaocznych

Wymarzona praca dla studenta – gdzie jej szukać?

Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo po liceum i dopiero rozpoczynasz naukę na uczelni, czy planujesz rozpocząć drugi stopień studiów lub podyplomówkę, zawsze fajnie mieć przy sobie trochę pieniędzy na najważniejsze wydatki i przyjemności. Dodatkowe środki wpadają do Twojego portfela na różne sposoby 💸💲 – a to babcia sypnie groszem z okazji urodzin, a to odnajdziesz w kieszeni płaszcza kilka zapomnianych dyszek. Jednak nie oszukujmy się – jeżeli chcesz żyć na własny rachunek, potrzebujesz pracy. I to nie byle jakiej!
Poszukiwania nowego stanowiska pracy rozpocznij od przeglądania ogłoszeń na różnych portalach i grupach, a także w aplikacjach, jak choćby Pracuj.pl, No Fluff Jobs, Rocket Jobs czy Just Join IT 🚀💻 Marzy Ci się praca w określonej firmie? Zajrzyj bezpośrednio do zakładki „kariera” na stronie potencjalnego pracodawcy. Być może znajdziesz tam ofertę fajnej juniorskiej posady lub upragniony staż. Dobrym pomysłem będzie też założenie profilu na LinkedIn, na którym dasz znać potencjalnym pracodawcom, jakie jest Twoje doświadczenie i że jako 🎓student jesteś chętny na rozpoczęcie kariery zawodowej. Na LinkedInie będziesz mógł pochwalić się również swoimi zainteresowaniami czy zrelacjonować swoje dotychczasowe działania wolontariackie. Publikując kolejne posty na platformie, będziesz poszerzał sieć swoich kontaktów i kto wie – może to rekruter odezwie się do Ciebie pierwszy i to wymarzona posada odnajdzie Ciebie. LinkedIn ma też własną bazę ogłoszeń, do której warto zaglądać – zwłaszcza że to portal międzynarodowy.
Jeżeli jednak internet Cię zawiedzie, to… przejdź się po mieście. Na wielu witrynach sklepowych i drzwiach restauracji znajdziesz informacje „szukamy pracownika”. Co prawda najpewniej znaleziona w ten sposób praca będzie jedynie zajęciem dorywczym, ale kto wie – może pracodawca dostrzeże Twój potencjał i pozwoli Ci piąć się w górę? Pamiętaj też, że możesz odwiedzić osobiście kilka miejsc z CV pod pachą i zostawić je u jednego z pracowników lokalu 🏪

Jaka praca podczas studiów będzie najlepsza?

Wiadomo – na samym początku nie ma co liczyć na oferty z wielotysięcznymi wynagrodzeniami, ale od czegoś musisz zacząć! Do wyboru masz pracę:
 • sezonową – to dobry pomysł, jeżeli szukasz czegoś na jakiś czas i zależy Ci na tym, aby zebrać trochę oszczędności np. w trakcie wakacji 🏝️
 • jako korepetytor – to opcja dla osób, których umiejętności i studiowany kierunek mogą się przydać do prowadzenia dodatkowych lekcji z matematyki, języka polskiego czy chemii;
 • na weekendy – o stałym lub dorywczym charakterze, np. przy organizacji wesel, imprez okolicznościowych i innych wydarzeń;
 • na etat – w określonym wymiarze godzin i na podstawie umowy o pracę; w siedzibie firmy lub na home office z elastycznym grafikiem;
 • na zlecenie /w ramach umowy o dzieło – w ramach określonego zadania / projektu, często w niepełnym wymiarze godzin.
Jak wiadomo – rodzaj zatrudnienia zależy nie tylko od Twoich potrzeb, ale także od możliwości pracodawcy oraz jego wymagań. Dlatego nie poddawaj się, jeżeli za pierwszym, drugim lub trzecim razem nie uda Ci się zdobyć pracy. Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie i przekonać do siebie osobę rekrutującą, przeczytaj nasz artykuł Rozmowa kwalifikacyjna – jak przygotować się pierwszej w życiu rozmowy o pracę?

Studia dzienne i praca – czy to możliwe?

Ależ tak – jak najbardziej! Wymaga to od Ciebie JEDYNIE dobrej organizacji 💪
JEDYNIE… łatwo powiedzieć! Bo gdzie pomiędzy zajęciami a pracą odnaleźć czas na drobne przyjemności? Jak połączyć chęć rozwoju ze spotkaniami z przyjaciółmi? Spokojnie – nie Ty pierwszy chcesz połączyć studiowanie dzienne z karierą zawodową. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby:
 • zaproponowany grafik pracy był elastyczny – niby banalna sprawa, ale może się zdarzyć, że w trakcie tygodnia wyskoczą Ci nadprogramowe konsultacje z prowadzącym zajęcia, na których musisz się pojawić, czy poprawka kolokwium po godzinach zajęć ✍️🥴
 • pracodawca pozwalał na pracę zdalną – dzięki temu będziesz mógł poświęcić czas na rozwój zawodowy w dowolnym miejscu na Ziemi, nawet w okienkach między zajęciami na uczelni 😉
 • korzystać z różnych apek do organizacji czasu – skoro w Twojej ręce nieustannie znajduje się smartfon, zainstaluj na nim aplikacje do planowania zadań.
Rozpoczynając naukę na uczelni, możesz zdecydować się na indywidualną organizację studiów (IOS), czyli specjalny tryb nauki, w którym to Ty ustalasz terminy zajęć, zaliczeń czy egzaminów. Pamiętaj jednak, aby przed złożeniem wniosku dokładnie prześledzić warunki i zasady przyznawania IOS.

Dorywcza czy w przyszłym zawodzie? Jaka praca podczas studiów się bardziej opłaca?

Chcesz dorobić? Super – nie pozostaje Ci nic innego, jak zacząć poszukiwać pracy dla studenta 🧑‍🏫 Możesz rozejrzeć się za tymczasową, dorywczą pracą, która pozwoli Ci w wygodny sposób połączyć naukę z gromadzeniem oszczędności, bądź postawić na rozwój w określonym kierunku i wybrać staż lub praktyki w miejscu, gdzie rozwiniesz kompetencje związane z Twoimi planami na przyszłość.
Ale ale, żeby sytuacja nie brzmiała na zero-jedynkową – to, że pójdziesz do pracy związanej z Twoim kierunkiem studiów, nie oznacza, że zaczniesz zbijać kokosy bądź od razu będziesz wykonywać bardzo odpowiedzialne zadania. Niekiedy stanowisko w gastro daje o wiele więcej satysfakcji i pieniędzy niż klepanie formułek na komputerze na pierwszych lepszych praktykach.
Aby uniknąć rozczarowań podczas poszukiwań pracy na studiach, dokładnie przeglądaj ogłoszenia o pracę. Sprawdzaj opisy zadań na stanowiskach, na rozmowach rekrutacyjnych dopytuj o szczegółowy zakres obowiązków. Zastanów się, czego potrzebujesz w danym momencie: zastrzyku gotówki np. z napiwków czy raczej zdobycia doświadczenia w interesującej Cię branży, nawet kosztem mniejszego przelewu na koniec miesiąca? A może będziesz mieć szczęście i uda się pogodzić obie te perspektywy?
Poczytaj artykuły na forach, porozmawiaj z rówieśnikami o doświadczeniach. Postaw na porządne planowanie kariery zawodowej i dowiedz się, od czego warto zacząć swoją przygodę z zatrudnieniem.

Praca na studiach dziennych, wieczorowych i zaocznych – co wybrać?

Dla studenta 👾 informatyki dobrą opcją będzie programowanie po godzinach, a dla studentki 📙🖋️ dziennikarstwa – nagrywanie setek do serwisów informacyjnych. Zaskoczyliśmy Cię? Z pewnością nie. Możliwości na dorobienie na studiach jest wiele, a to, co zrobisz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.
Zastanów się, jakie czynności sprawiają ci przyjemność Wolisz pracować indywidualnie, z nosem przyklejonym do ekranu podczas analiz tabel i liczb? A może jesteś typowym społecznikiem i najwięcej szczęścia da Ci kreatywna praca w zgranym zespole? Pamiętaj, że wykonywana przez Ciebie praca nie musi pokrywać się bezpośrednio z Twoim kierunkiem studiów. Wyszukuj ogłoszenia, które najbardziej do Ciebie pasują, próbuj testuj, działaj. Jedynie w taki sposób odkryjesz swoje przyszłe zawodowe pasje. A studia to dobry czas na eksperymenty!
Osoby, które decydują się na pójście na studia zaoczne lub wieczorowe, mają praktycznie nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi o podjęcie pracy. Mogą zająć się wszystkim – zatrudnić się jako młodszy specjalista w korporacji na pełen etat, zostać kreatywnym freelancerem, a nawet pomyśleć o otworzeniu własnego biznesu. Nieco utrudnioną sprawę mają studenci kierunków dziennych, którzy muszą rozdzielić czas pomiędzy zajęcia a grafik w pracy. Dla nich najwygodniejszą opcją będzie wybranie pracy dorywczej, sezonowej bądź w niepełnym wymiarze godzin.
👉 Niezależnie od tego, jak rozpoczniesz swoją ścieżkę zawodową i ile będziesz zarabiać pieniędzy, pamiętaj, że status studenta otwiera przed Tobą różne możliwości. To też duży plus dla potencjalnych pracodawców – w końcu zatrudniając Cię, nie będą płacili składek społecznych czy zdrowotnych. Zyskają też w swoich zespołach młodych i ambitnych pracowników ze świeżym spojrzeniem na ich dotychczasowe działania 🔝
Ale bycie studentem daje coś więcej niż możliwość podjęcia fajnego stażu czy praktyki. Konkretnie chodzi nam o różne promki i zniżki, i to nie tylko te na bilety kolejowe 😎 Myślimy też o zniżkach takich jak w Orange Flex, gdzie masz szansę zgarnąć pakiet 🔥50 GB co miesiąc na pół roku. Dzięki niemu zapomnisz o uciekających gigabajtach internetu i będziesz mógł przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na studenckie przyjemności 🤩

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij