O jakich opłatach za mieszkanie musisz pamiętać? Poradnik dla studentów i nie tylko

Autor: Orange Flex

Data dodania: 1 November 2023

Wyprowadzka z rodzinnego gniazdka na studia to prawdopodobnie Twój pierwszy krok ku samodzielności. Masz do ogarnięcia różne formalności oraz opłaty. Na szczęście dzisiejsze rozwiązania ułatwiają opłacanie rachunków, co więcej pozwalają nimi zarządzać w taki sposób aby były jak najniższe 💸 Czujesz, że nie ogarniasz? Sprawdź nasz krótki poradnik!
Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są miesięczne opłaty za mieszkanie,
  • Jakie są opłaty przy wynajmie mieszkania a jakie przy mieszkaniu własnościowym
  • Jak płacić rachunki przez internet?
  • Opłaty za internet – jak na nich oszczędzać
  • Pozostałe opłaty za mieszkanie – jak na nich oszczędzać

Opłaty za mieszkanie – o jakich rachunkach musimy pamiętać?

Zaczynasz studia w innym mieście i mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu? A może jesteś jednym z tych szczęściarzy, którzy mają kilka własnych m2 🏠 Niezależnie od sytuacji, za mieszkanie trzeba płacić. A to wiąże się z konkretnymi, comiesięcznymi opłatami. Ich zakres w przypadku wynajmowanego lokalu może różnić się od należności za własne cztery kąty.

Jakie są opłaty przy wynajmie mieszkania?

Twoja odpowiedzialność za opłaty jako najemcy zależy od podejścia Twojego landlorda (wynajmującego) 🚪🔑 Właściciel mieszkania może ustalić z Tobą, że będziesz przelewać mu co miesiąc określoną kwotę, a on sam ogarnie formalności związane z czynszem, opłatami za prąd, wodę, internet i inne media. Równie często zdarza się, że właścicielowi przelewasz tylko kasę za wynajem, a za pozostałe opłaty odpowiadasz samodzielnie.
Pamiętaj, że czynsz to nie tylko należność do administracji budynku. Zawierają się w nim też opłaty za wodę, śmieci, ogrzewanie czy fundusz remontowy. W mieszkaniu możesz też korzystać z internetu, telefonu i telewizji albo z platform streamingowych – to na 90% będziesz opłacać we własnym zakresie. Dlatego warto racjonalnie planować swój budżet 💰
Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić na usługach telekomunikacyjnych, to sprawdź ofertę Orange Flex dla studentów. We Flexie znajdziesz zarówno promki🛍️💅 na pakiety danych internetu jak i na urządzenia, które kupisz w okazyjnych cenach w Sklepie Flex

Jak wyglądają opłaty za mieszkanie własnościowe?

W tym przypadku wszystkie rachunki za mieszkanie są wyłącznie na Twojej głowie. Ma to swoje plusy i minusy – jak zapomnisz zapłacić, poniesiesz konsekwencje, ale z drugiej strony masz pewność, że opłaty są dokonywane na czas. No i oczywiście masz wszystko pod kontrolą, a także wpływ na to, ile płacisz i z czyich usług korzystasz.

Jak płacić rachunki przez internet?

Jeśli co miesiąc dokonujesz płatności na rachunki tych samych usługodawców i to na takie same kwoty (np. stałe kwoty wyliczone w prognozach zużycia wody), to dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie stałego zlecenia spłaty 💻 Ustaw stałe zlecenie w apce swojego banku na wszystkie miesięczne opłaty za mieszkanie. Wystarczy, że przy zlecaniu przelewu wpiszesz niezbędne dane podane na fakturze i gotowe! W ten sposób nie zapomnisz o żadnej transakcji i zyskasz na czasie płacąc rachunki przez internet.

Opłaty za internet – jak na nich oszczędzać

Jak widzisz, usług do opłacenia w mieszkaniu jest sporo 💸💵 Łatwo się w tym pogubić, ale przecież ludzie jakoś to ogarniają, prawda? Jednym ze sposobów na organizację opłat przy wynajmie mieszkania jest na przykład łączenie usług. Możesz to zrobić w przypadku telewizji, internetu i telefonu, albo tylko internetu i telefonu. Wystarczy, że zaczniesz wykorzystywać swój telefon jako router i udostępniać dane mobilne dla wszystkich urządzeń w mieszkaniu 📲 Stosując tego typu rozwiązanie nie zapomnij sprawdzić ile gigabajtów internetu przysługuje ci w danym okresie rozliczeniowym. Wykorzystując dane mobile do oglądania filmów na telewizorze, czy robiąc zakupy online, możesz szybko uszczuplić swoje zapasy gigabajtów.
W takim wypadku warto wybrać operatora, który ma w swojej ofercie pakiety no-limit. Podczas poszukiwań warto zawiesić oko na ofercie Orange Flex, w której znajdziesz zarówno pakiety z nielimitowanym internetem UNLMTD, jak i dodatkowe karty SIM z tym samym numerem. Jakie możliwości daje taka dodatkowa karta? Jest przedłużeniem karty SIM w twoim telefonie – włożona do np. routera umożliwia korzystanie z danych mobilnych na wielu urządzeniach bez i to bez funkcji hot-spot. Z dodatkową kartą SIM w routerze oszczędzisz więc nie tylko kilka groszy na łączeniu usług ale i baterię w swoim telefonie 🔋🥰 Mobilny internet w subskrypcji to szczególnie wygodne rozwiązanie do wynajmowanego mieszkania, bo w razie wyprowadzki przeniesiesz się razem z usługą do nowego lokum.
Zaprzyjaźnij się też z modelem subskrypcyjnym – usługi, które można tak opłacić, automatycznie pobierają pieniądze z Twojej karty, a to mega wygodne, bo nie musisz pamiętać o okresach rozliczeniowych i przelewach Możesz tak płacić za Netflixa, Disney+ czy Legimi, a nawet za telefon 📱🔌 Subskrypcja numeru łączy zalety ofert abonamentowych i na kartę. Jest elastycznym rozwiązaniem, które możesz dostosowywać do swoich aktualnych potrzeb, a więc warto ją rozważyć, szczególnie jeśli masz w planach częste podróże czy przeprowadzki.

Opłaty za mieszkanie – jak na nich oszczędzić?

Tipów na oszczędzanie jest naprawdę sporo, ale my skupimy się na tych, które pomogą Ci zachować kilka złotych na koncie, a nie zmniejszą komfortu Twojego życia.
  • Po pierwsze – ogrzewanie. Wiadomo, trzeba przykręcać grzejniki i ciepło się ubierać. Dodatkowo możesz zasłonić okna. Nie otwieraj ich w ciągu dnia, za to wietrz mieszkanie raz dziennie przez 15-20 minut. Śmiało zakręć grzejnik w kuchni– nie przebywasz tam długo, a kuchenka czy piekarnik i tak wytwarzają ciepło.
  • Możesz zmniejszyć opłaty za mieszkanie, kiedy rozsądnie korzystasz z prądu. Stawiaj na energooszczędne żarówki 💡, w piekarniku piecz od razu większe porcje jedzenia albo w ogóle potrawy na kilka dni. Wyłączaj urządzenia w trybie czuwania z kontaktu, gdy ich nie używasz. Jeśli masz czajnik elektryczny, gotuj w nim tyle wody, ile akurat potrzebujesz.
  • Na czym jeszcze możesz oszczędzić? Na wodzie! O zakręcaniu kranu podczas mycia zębów raczej nie musimy tu przypominać 💧😏 Innym ekonomicznym rozwiązaniem jest oczywiście zmywarka, która w jednym programie na stos naczyń zużyje prawdopodobnie mniej wody, niż Ty na jeden garnek. Regularnie sprawdzaj stan kranów i rur, żeby zapobiegać przeciekom.
  • Zmniejszysz swoje opłaty za mieszkanie, jeśli zaczniesz segregować śmieci ♻️🚮 Spółdzielnie pobierają mniej pieniędzy, jeśli zadeklarujesz, że będziesz to robić. Tylko serio segreguj, oni to sprawdzają.
  • Last but not least — usługi telekomunikacyjne 📺 W Orange Flex możesz liczyć na promocje i zniżki. Co więcej, jest elastyczną ofertą, więc jeśli w którymś miesiącu budżet Ci się nie spina, po prostu zmieniasz plan na mniejszy, a potem wracasz do większego. Tak, to jest takie proste!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij