Jakie są zalety jednoosobowej działalności gospodarczej?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 1 February 2024

Zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na założenie swojej firmy. Szefowanie samemu sobie z pewnością jest satysfakcjonujące, zwłaszcza kiedy masz świetny pomysł na biznes. Własna działalność to droga dla zdecydowanych, odważnych i pełnych pasji osób. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto, sprawdź, jakie są największe zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli elastyczność i brak nudy

Kiedy prowadzisz działalność jednoosobową, np. jako freelancer, samodzielnie zarządzasz swoim czasem pracy ⏰ To ogromna zaleta, która pozwala Ci zachować elastyczność. Możesz dostosować swój dzień do indywidualnych potrzeb i własnego rytmu, iść na trening czy do fryzjera w południe, przemieszczać się po mieście poza godzinami szczytu itd. Samodzielne układanie planu dnia przekłada się też na większą produktywność. Kiedy masz przypływ energii i kreatywności, czasem chcesz pracować od rana do wieczora, a za to w słabszy dzień możesz zrobić sobie wolne – Ty decydujesz. Uważaj jednak, żeby nie przegiąć i nie wpaść w pracoholizm! Zwłaszcza na początku budowania firmy wielu przedsiębiorców pracuje więcej i intensywniej niż na etacie 😫
Lubisz, kiedy wszystko jest robione „po Twojemu” i potrafisz przyjąć za to odpowiedzialność? To świetnie, bo jedną z zalet jednoosobowej działalności gospodarczej jest właśnie samodzielność. To Ty podejmujesz decyzje biznesowe, testujesz nowe pomysły, komunikujesz się z klientami i redukujesz koszty. Tylko od Ciebie zależy kształt Twojego biznesu.
Wśród zalet prowadzenia firmy jednoosobowej znajduje się też bez wątpienia brak monotonii. Oczywiście w rutynie nie ma nic złego i jeśli taki styl działania Ci odpowiada, to również możesz wdrożyć go do własnej działalności. Jednak mimo wszystko taki biznes zawsze wiąże się z nowymi wyzwaniami. Musisz nadążać za trendami i konkurencją, a także ogarniać formalności. Dla osób żyjących dynamicznie własna działalność gospodarcza jest świetnym polem do codziennego sprawdzania swoich możliwości.
Last but not least – ogromną zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest fakt, że prowadzisz firmę inspirowaną swoją pasją! Kiedy dzięki pracy rozwijasz swoje zainteresowania i z ciekawością uczysz się nowych rzeczy, własny biznes staje się prawdziwą przygodą. Co więcej, jesteś wtedy ekspertem w swojej dziedzinie i Twoi klienci na pewno to docenią.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – zalety to lepsza sytuacja finansowa i samorealizacja

Zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej dotyczą również pieniędzy 💸 We własnej firmie nie obowiązują Cię widełki wynagrodzenia przypisane do stanowiska. Twoje możliwości zarabiania są dużo mniej ograniczone! 💰💰 Oczywiście na działalności pieniądze nie spadną Ci nagle z nieba, a klienci, wybierając produkty czy usługi, też kierują się cenami. Możesz jednak zdecydować się na taki model biznesu, w którym nie będziesz wymieniać czasu na pieniądze – np. sprzedawać produkty online w swoim sklepie internetowym. Wymyśl dobre, jakościowe produkty, które stworzysz raz, i niech one zarabiają na Ciebie.
No i skoro już jesteśmy przy pieniądzach – są jeszcze kwestie podatkowe. Jedna z największych zalet prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej to możliwość obniżenia podatku dochodowego dzięki wrzucaniu firmowych wydatków w koszty.
Do takich kosztów należą na przykład:
 • telefon na firmę📱 (w Orange Flex dla Firm mimo że masz zautomatyzowane płatności, to zawsze dostajesz potem fakturę na maila, by móc się wygodnie rozliczać),
 • eksploatacja samochodu,
 • obsługa księgowa,
 • sprzęt i oprogramowanie niezbędne do pracy,
 • i wszystkie inne wydatki, których poniesienie jest konieczne do generowania przychodów lub zabezpieczenia ich źródła.
Co ważne – na otworzenie własnej działalności możesz uzyskać dofinansowanie. Jeśli spełnisz odpowiednie warunki, masz szansę otrzymać:
 • dotację z urzędu pracy,
 • pożyczkę na start w biznesie,
 • dotację unijną,
 • dofinansowanie firmy na wsi,
 • zwrotną pomoc finansową na preferencyjnych warunkach w inicjatywie JEREMIE,
 • finansowanie z PFR,
 • finansowanie start-upu.
Jakie jeszcze są korzyści z jednoosobowej działalności gospodarczej? Jako osoba decyzyjna jesteś w stanie natychmiast zareagować na potrzeby rynku i wdrażać swoje pomysły w życie. Masz ochotę coś zrobić, przetestować? To działasz od razu, bo nie musisz przepychać nowych pomysłów i rozwiązań przez rozbudowane struktury korporacji i czekać na zgodę. A co, jeśli innowacja się nie sprawdzi? Po prostu wypróbujesz coś innego.
Poza tym jednoosobowa działalność gospodarcza to forma pracy, która dla wielu osób jest bardziej satysfakcjonująca niż zatrudnienie na etacie 💙 Potwierdzają to nie tylko rozmowy z przedsiębiorcami, lecz także prace naukowe, na przykład „Life Satisfaction and Self-Employment: a Matching Approach” Martina Bindera i Alexa Coada z 2013 roku.

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza ma wady?

Jak wszystko – również jednoosobowa działalność gospodarcza ma wady i zalety. Po pierwsze, za zobowiązania finansowe związane z własną firmą przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem. Po drugie, dużą wadą jest również brak dolnej granicy zarobków, podczas gdy na etacie obowiązuje pensja minimalna.
Do tego Twoje dochody są nieregularne i zależą od zainteresowania klientów. To oznacza, że w jednym miesiącu możesz zarobić na pół roku życia, a potem w kolejnych nic. Nie każdemu odpowiada taka niestabilność. Bywa to trudne zwłaszcza, gdy zatrudniasz pracowników. No i gdy jesteś właścicielem firmy, nikt nie zapłaci Ci za urlop, co może odbić się na Twoim podejściu do wypoczynku ⛱️
Musisz też myśleć o przyszłości – jeśli zdecydujesz się na opłacanie jak najniższych składek ZUS, Twoja przyszła emerytura prawdopodobnie będzie na minimalnym poziomie. Trzeba zatem wcześnie pomyśleć o inwestowaniu bieżących nadwyżek finansowych.
Mimo tych drobnych minusów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorczych osób o dużej potrzebie sprawczości i samodzielności plusy bycia właścicielem firmy zdecydowanie przeważają. Jeżeli i Ty należysz do takich osób, nie pozostaje nic innego jak zakasać rękawy, stworzyć biznesplan, zarejestrować firmę i zacząć tę przygodę. A jedną z rzeczy, które na pewno przydadzą Ci się do prowadzenia JDG, jest telefon służbowy📱 Po numer firmowy zapraszamy Cię oczywiście do Orange Flex dla Firm. Osobiście uważamy, że nie ma lepszej oferty dla małych firm niż numer w subskrypcji:
 • we Flexie nie wiążesz się wielomiesięcznym abonamentem na sztywnych warunkach,
 • oferta komórkowa może zmieniać się wraz z rozwojem Twojej działalności (swobodnie możesz wybrać większy lub mniejszy Plan, nie czekając do końca umowy),
 • w razie potrzeby możesz też zawiesić usługę (np. na czas zawieszenia działalności, by zoptymalizować koszty),
 • a przede wszystkim korzystasz z w pełni samoobsługowej oferty, dzięki czemu wszystkie sprawy załatwiasz wygodnie w aplikacji – a wiadomo, że w biznesie czas to pieniądz!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij