Sam sobie sterem, czyli magia freelancingu

Autor: Orange Flex

Data dodania: 23 September 2021

Freelancer, czyli wolny strzelec, to obecnie popularna i coraz częściej wybierana ścieżka zawodowa w Polsce i na świecie. Trudno się temu dziwić: jest najbardziej elastyczna i by ją wykonywać wystarczą umiejętności, dobre chęci i komputer z dostępem do sieci.

Freelance – co to jest?

Praca freelancera polega na wykonywaniu różnych, bywa że też niewielkich, zleceń na rzecz rozmaitych firm i organizacji. Od pracy na etacie różni się chociażby tym, że zlecenia można realizować w różnych porach dnia i zamiast chodzić codziennie do biura, spędzając tam sześć czy osiem godzin, możemy popracować dwie godziny rano, zrobić sobie przerwę, a potem na przykład wrócić do obowiązków wieczorem. To Ty decydujesz o tym, w jakich godzinach siedzisz przy komputerze i jak długo. Freelance to też bardzo dobra forma zarabiania dla studentów, zwłaszcza studiów dziennych, którzy potrzebują połączyć naukę z jakąś formą zarobkową, a jednocześnie trudno im poświęcać na zarabianie więcej czasu niż kilkanaście godzin tygodniowo. Warto dodać, że użytkownicy Orange Flex ze statusem studenta mogą skorzystać ze specjalnej oferty studenckiej i zgarnąć dodatkowe 50 GB co miesiąc przez 6 miesięcy. 🤓

Jak zostać freelancerem?

Jeśli marzy Ci się zarabianie bez wychodzenia z domu (a czasem i nawet bez ruszania się z kanapy), to z pewnością freelance Cię zainteresuje. Zanim jednak zadzwonisz do szefa i powiesz, że jutro nie przychodzisz do pracy, bo zaczynasz swoją karierę wolnego strzelca i chcesz zostać cyfrowym nomadą, pomyśl o kilku kwestiach:
Czy masz umiejętności, które możesz wykorzystać jako freelancer?
Jako freelancerzy pracują najczęściej*:
 • copywriterzy,
 • specialiści social media,
 • graficy i projektanci,
 • osoby obsługujące strony internetowe i e-sklepy,
 • fotografowie,
 • specjaliści w temacie wideo i animacji,
 • programiści i specjaliści IT,
 • tłumacze,
 • wirtualni asystenci,
 • specjaliści SEO/SEM.
Lista umiejętności, dzięki którym możesz dostać swoje pierwsze zlecenie, nie jest zamknięta, ale w pierwszej kolejności możesz przyjrzeć się tym przykładom i zastanowić: czy jest jakaś rzecz, którą bardzo lubisz robić i przychodzi Ci to z łatwością? Jeśli tak, jesteś już krok bliżej celu. A jeśli nie – spokojnie, na naukę nigdy nie jest za późno.
1. Czy masz jakieś doświadczenie, które ułatwi Ci znalezienie zleceń?
Jeśli chcesz sprzedawać swoje umiejętności, musisz jakoś zachęcić do siebie kupujących. Pomyśl, jak możesz się zaprezentować. Przedstawiamy kilka pomysłów na początek:
 • Jeśli masz za sobą pracę na etacie, zastanów się, czy wśród poprzednich pracodawców lub kontrahentów znajdziesz chętnych na swoje usługi, być może warto się do nich odezwać.
 • Jeśli jeszcze nie masz doświadczenia zawodowego, zastanów się czy masz na koncie jakieś projekty non-profit – wszystko co może się przydać do referencji dla potencjalnego zleceniodawcy, może zadecydować o zdobyciu zlecenia, o które się starasz!
Pamiętaj o tym, żeby mimo wszystko nie przesadzać z liczbą projektów robionych za wpis do portfolio. Jeśli faktycznie dopiero zaczynasz i jesteś w punkcie zero, możesz zrobić coś za darmo, ale na dłuższą metę nie jest to droga do zarobku. Dobry, solidny zleceniodawca wie, że za wartościową pracę się płaci, więc jeśli ktoś mami Cię „potencjalną współpracą w przyszłości”, ale najpierw prosi o „darmową próbkę”, której zrobienie zajmie Ci na oko kilkadziesiąt godzin – to nie ma co liczyć na lepsze warunki w przyszłości.
2. Czy masz odpowiednie narzędzia pracy?
Wydaje się, że przecież komputer ma każdy, o co więc tyle zamieszania? Trzeba pamiętać, że do realizacji niektórych zleceń mogą się przydać dodatkowe narzędzia:
 • Internet – jeśli chcesz dobrze wykonywać swoją pracę i liczyć na to, że klienci będą do Ciebie wracać, musisz postawić na solidny pakiet internetowy, który Cię nie zawiedzie. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz wypróbować ofertę Orange Flex dla Firm. Dzięki Flexowi zawsze masz dostęp do sieci i to na dowolnym urządzeniu. W Orange Flex masz dodatkowo nielimitowane rozmowy, SMSy i MMSy w kraju i w roamingu w UE, a popularne social media nie zużywają Twojej paczki internetu. Zapomnij też o długoterminowych zobowiązaniach i stosie papierów – w aplikacji Orange Flex wszystko masz na wyciągnięcie ręki. Nie wierzysz? Skorzystaj z promocji 1 zł przez pierwszy miesiąc i zostań z nami na dłużej!
 • Odpowiednie oprogramowanie – jeśli do tej pory Twój komputer służył głównie do przeglądania memów i oglądania HBO GO, to jego rola teraz może się trochę zmienić. Jeśli na przykład chcesz na zlecenie prowadzić konta w mediach społecznościowych, przyda Ci się program do obróbki zdjęć. Jeśli chcesz zostać copywriterem – niezbędnym może okazać się pakiet Microsoft Office.

Jak szukać zleceń jako freelancer?

Zwykle freelancerzy szukają swoich pracodawców w internecie, często na specjalnie do tego przeznaczonych platformach. Pamiętaj, żą też jeszcze inne sposoby na pozyskanie zleceń:
 • Polecenia – to zdecydowanie najlepsze źródło zleceń, ale też niełatwe do pozyskania. Jeśli powierzone projekty będziesz wykonywać sumiennie i starannie, przełoży się to na dobry kontakt ze zleceniodawcą. Istnieją spore szanse, że będzie on do Ciebie wracać, a także zacznie Cię też polecić innym przedsiębiorcom, np. swoim kontrahentom.
 • Ogłoszenia – mowa tutaj głównie o portalach, które powstały właśnie z myślą o freelancerach, jak np. Useme.com – wystarczy się zarejestrować i na bieżąco przeglądać oferty. Przy okazji możesz też obejrzeć profile innych freelancerów i zobaczyć, jak działają czy jak reklamują swoje usługi.
 • Grupy na Facebooku – to równie ciekawe i skuteczne miejsca pozyskiwania zleceń. Istnieje wiele grup, szczególnie tematycznych, gdzie pojawiają się różne ogłoszenia. W zależności od tego, czym chcesz się zająć, wpisz po prostu hasło w wyszukiwarkę i sprawdź, czy w temacie, który Cię interesuje została już stworzona grupa i jeśli tylko jest aktywna – działaj!

Jak zweryfikować swojego zleceniodawcę?

Pamiętaj o tym, że w internecie nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Dlatego zanim zaczniesz współpracę, warto dowiedzieć się więcej o zleceniodawcy. Należy również zadbać o to, żeby zleceniodawca mógł dowiedzieć się więcej o Tobie!
 • Jeśli udało Ci się zdobyć zlecenie np. na grupie na Facebooku, możesz poprosić o wysłanie dodatkowych informacji dotyczących zlecenia mailem – z domeny firmowej. Możesz przy okazji obejrzeć stronę internetową zleceniodawcy i dowiedzieć się więcej na temat charakteru jego pracy.
 • Jeśli ktoś prosi o wykonanie prac dla firmy, której nie kojarzysz, możesz łatwo sprawdzić jej istnienie w internecie – wpisz w wyszukiwarkę nazwę firmy + KRS (lub CEIDG). Dane firmy powinny pojawić się na stronie rejestr.io lub na przykład w bazie OWG (owg.pl).
Jeśli chcesz dać zleceniodawcy szansę na zapoznanie się z informacjami o Tobie – założ i uzupełnij swoje konto na LinkedIn, utwórz portfolio lub zrób prostą stronę internetową. W ten sposób od razu zwiększysz swoją w sieci! Oczywiście, jeśli udaje Ci się pozyskiwać zlecenia np. dzięki innym pracodawcom, takie zabiegi nie są konieczne, ale jeśli chcesz współpracować z zupełnie nowymi klientami – warto to zrobić.

Formalności i papierologia, czyli jak dostać wynagrodzenie za swoją pracę?

Ze zleceniodawcami możesz rozliczać się na kilka sposobów:
 • Umowa zlecenie– jak sama nazwa wskazuje, jest ona stworzona dla freelancerów.
 • Umowa o dzieło – kiedy tworzysz jednorazowo lub z odpowiednim odstępem czasu teksty, grafiki, kod czy inne utwory.
 • Rachunek lub faktura VAT – jeśli zdecydujesz się założyć firmę.
 • Faktura VAT wystawiona przez pośrednika – oferują ją różne portale, a polega ona na tym, że Ty podpisujesz umowę o dzieło z portalem internetowym dla freelancerów, który następnie wystawia fakturę VAT dla Twojego zleceniodawcy. Zanim jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, dokładnie zapoznaj się z warunkami świadczenia usługi.
To, jaką formę rozliczenia wybierzesz, zależy od tego, czy chcesz być właścicielem własnej firmy. Jeśli tak – to świetnie, większość firm najchętniej rozlicza się przez faktury VAT. Jeśli jednak myślisz o tym, żeby sobie trochę dorobić, czy po prostu sprawdzić, czy praca jako freelancer jest dla Ciebie – doskonale sprawdzą się w tym przypadku odpowiednie umowy o dzieło, zlecenie czy faktura wystawiona przez portal pośredniczący między Tobą a zleceniodawcą.

Pracuj, o której chcesz i skąd chcesz

Niewątpliwie największymi zaletami freelancingu są godziny i miejsce pracy – które każdy wybiera sobie sam, według tego, co mu najbardziej pasuje. Jeśli tylko dobrze zaplanujesz sobie pracę – przerwy możesz robić w dowolnym momencie. Masz ochotę w środku dnia wyjść na długi spacer i ogrzać się w słońcu? Nie ma problemu. Wolisz pracować z drewnianego domku na Mazurach zamiast biura w wielkim mieście? To też jest do zrobienia – pod warunkiem, że zapewnisz sobie dobry zasięg. Góry czy Mazury – nowoczesna sieć komórkowa Orange Flex to idealne rozwiązanie dla freelancerów, zadbaj tylko o przypływ weny!
Freelance na pewno sprawdzi się dla tych, którzy cenią sobie wolność i lubią to, co robią. Wtedy praca sprawia tyle satysfakcji, że momentami aż trudno odróżnić, czy to jeszcze realizacja zlecenia, czy może realizacja Twoich pasji. I to właśnie jest we freelancingu najlepsze.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij