Biznes sezonowy – od czego zacząć przygodę z własną firmą?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 6 June 2023

Biznes sezonowy to ciekawy pomysł na prowadzenie działalności, który – jeśli się dobrze postarać – daje możliwość zarobienia w kilka miesięcy na cały rok. Sezonowa działalność może być też doskonałym sposobem na postawienie pierwszych kroków w biznesie i sprawdzenie, czy bycie przedsiębiorcą to coś dla Ciebie. Zobacz, jakie pomysły na własną firmę udało nam się zebrać. Masz już plan na biznes sezonowy? Świetnie! Sprawdź, jakich formalności wymaga założenie działalności tego rodzaju.
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Czym jest biznes sezonowy?
 • Jakie pomysły na biznes sezonowy warto wypróbować?
 • Jak zarejestrować biznes sezonowy?
 • Kto może prowadzić biznes sezonowy bez rejestracji i na jakich zasadach?
 • Co jest potrzebne do prowadzenia biznesu sezonowego?

Czym jest biznes sezonowy? 🌞

Według art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców biznes sezonowy pod względem formalnym niczym nie różni się od standardowej działalności gospodarczej. Jeśli jest to zorganizowana działalność zarobkowa, którą wykonujesz we własnym imieniu w sposób ciągły, należy traktować ją tak samo jak inne firmy – nie ma znaczenia, czy sprzedajesz lub świadczysz usługi sezonowo, czy przez cały rok.
Ciągłość oznacza z jednej strony powtarzalność czynności (w odróżnieniu od np. umowy o dzieło czy umowy-zlecenia), z drugiej – względnie stały zamiar wykonywania tej czynności. Biznes sezonowy nie jest wyłączony z tego przepisu.
Co można robić w ramach działalności sezonowej? Sky is the limit. Jeśli tylko znajdziesz dobry pomysł i odpowiednio podejdziesz do jego realizacji, Twój sezonowy biznes może odnieść sukces. Zebraliśmy dla Ciebie propozycje z różnych branż – być może znajdziesz tu gotowy pomysł na firmę lub zainspirujesz się do stworzenia własnego planu działania.

Co można robić w ramach biznesu sezonowego? Pomysły na prowadzenie firmy przez kilka miesięcy w roku

Często spotykamy biznesy sezonowe nad morzem 🌊 Sprzedaż jedzenia na plaży, stoisko z akcesoriami plażowymi, budka z goframi, sklepik z pamiątkami, wszelkiego typu atrakcje dla dzieci – zobaczysz to w każdym kurorcie. Masz pomysł na bardziej oryginalną ofertę, która to uzupełni? Tym lepiej, wyróżnisz się od konkurencji!
Popularnym pomysłem na taką działalność jest też food truck. Możesz w nim sprzedawać, co tylko chcesz – od zwykłych hot-dogów, przez fancy burgery i wegańskie przekąski, po street food z drugiego końca świata 🌭🍔🍟🍕 To już opcja nie tylko na biznes sezonowy nad morzem, w górach czy miejscowościach turystycznych, lecz także pomysł na zarobek w dużych miastach. Food trucka możesz postawić w dzielnicy biznesowej, na targach śniadaniowych, nocnych marketach, festiwalach muzycznych czy w miejscach, które skupiają ludzi na letnie imprezy pod gołym niebem.
Jeśli mieszkasz w miejscu chętnie odwiedzanym przez turystów, możesz stać się lokalnym przewodnikiem po mieście, parku czy innej atrakcji. Spróbuj też samodzielnie stworzyć nową atrakcję – na przykład kino plenerowe!
Jakie jeszcze usługi sprawdzą się jako biznes sezonowy? Możesz prowadzić hotel dla psów 🐕 albo otworzyć na wiosnę i lato wypożyczalnię rowerów. Wykorzystaj swoje umiejętności i wiedzę, by ogłaszać się jako sezonowy fachowiec, np. do pielęgnacji ogrodów! 🌼🌺 Z kolei zimą możesz wypożyczać sprzęt do sportów zimowych, sprzedawać grzańca, odśnieżać podjazdy albo wykonywać świąteczne ozdoby.
Pomysłów na biznes sezonowy nie brakuje nawet w Twoim najbliższym otoczeniu – wystarczy dostrzec możliwości, jakie daje Ci konkretna lokalizacja czy pora roku.

Biznes sezonowy a rejestrowanie działalności

Wiesz już, że sezonowy biznes działa na takich samych zasadach jak całoroczne działalności. To oznacza, że jeśli chcesz go prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, musisz zarejestrować swoją firmę przez złożenie wniosku do CEIDG. Udaj się w tym celu do urzędu gminy lub miasta i podaj wymagane dane lub zarejestruj się wygodnie przez internet.
Informacje, jakich potrzebujesz, to:
 • data rozpoczęcia działalności,
 • nazwa działalności,
 • adres siedziby Twojej firmy,
 • kody PKD (określające obszar działalności – znajdziesz je w wyszukiwarce kodów PKD na stronie biznes.gov.pl),
 • forma rozliczenia.
Więcej szczegółów na temat rejestrowania firmy znajdziesz tutaj: Jak założyć własną działalność? Poradnik krok po kroku!

Biznes sezonowy bez rejestracji? Sprawdź, czy to coś dla Ciebie!

W wypadku biznesu sezonowego o niewielkiej skali jest też inna opcja warta rozważenia. Pod pewnymi warunkami możesz postawić na działalność nierejestrową. Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, w której:
 1. Twoje dochody nie przekroczą 50% kwoty wynagrodzenia minimalnego (przekroczenie miesięcznego progu przychodu powoduje, że działalność nierejestrowa staje się działalnością gospodarczą i trzeba wtedy złożyć wniosek o wpis do CEIDG).
 2. W ciągu ostatnich 60 miesięcy nie była na Ciebie zarejestrowana działalność gospodarcza.
 3. Nie potrzebujesz koncesji ani zezwolenia do prowadzenia swojej działalności.

Co musisz mieć, by prowadzić biznes sezonowy?

Masz już pomysł na biznes sezonowy i wiesz, jak zarejestrować firmę w CEIDG. Teraz musisz się upewnić, czy Twoja działalność nie wymaga jeszcze czegoś. Od strony formalnej biznes sezonowy może potrzebować pozwolenia lub koncesji, żeby można było go prowadzić.
Kwestia pozwoleń dotyczy między innymi stoiska z pamiątkami (potrzebna jest zgoda od urzędu miasta) czy sprzedaży żywności (pozwolenie od sanepidu). Koncesji potrzebujesz, jeśli chcesz sprzedawać alkohol. Warto zainteresować się tymi kwestiami odpowiednio wcześniej, ponieważ uzyskanie zgód od różnych organów może chwilę potrwać.
Musisz też zorientować się, czy Twój biznes sezonowy wymaga posiadania kasy fiskalnej. Jest to konieczne, jeśli:
 • obroty firmy przekraczają 20 000 zł w skali roku;
 • sprzedajesz m.in.: LPG, części samochodowe, nadwozia do pojazdów silnikowych, sprzęt radiowy, telewizyjny lub telekomunikacyjny, wyroby z metali szlachetnych, wyroby tytoniowe, alkohol, perfumy;
 • świadczysz m.in. usługi przewozowe, gastronomiczne (w tym cateringowe), fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, naprawy pojazdów i motorowerów lub doradztwa podatkowego.
Pełną listę warunków znajdziesz na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00243.
Oprócz tego może Ci się przydać terminal płatniczy – choć nie jest obowiązkowy, na pewno ułatwi zakupy (czyt. zwiększy Twoje zarobki!), bo dziś mało kto nosi przy sobie gotówkę. Na szczęście nie musi to być wielka inwestycja – na rynku są już dostępne tanie terminale mobilne czy wręcz w formie aplikacji na smartfona 📱 Do działalności sezonowej powinny w zupełności wystarczyć.
Z kolei od strony praktycznej warto założyć służbowy numer w Orange Flex dla Firm. Dlaczego akurat ta oferta jest idealna dla biznesów sezonowych? Bo masz realny wpływ na wielkość swojego pakietu komórkowego, a do tego wszystkie formalności załatwisz w aplikacji mobilnej. W Orange Flex dla Firm możesz nawet co miesiąc zmienić plan na mniejszy lub większy.
Jeśli tego potrzebujesz, po sezonie po prostu zawieszasz numer i wracasz do niego po wznowieniu działalności. Dzięki temu nie generujesz zbędnych kosztów jak przy typowym abonamencie, a jednocześnie możesz swobodnie wliczyć telefon w koszty firmy. Dodatkowo w tej ofercie dobierzesz do 5️ planów dla współpracowników już od 15 zł miesięcznie – przydadzą się, jeżeli chcesz zatrudniać na sezon pracowników do swojego stoiska nad morzem czy food trucka.
Do swojego biznesu dołóż też determinację i nastawienie na cel – wierzymy, że dzięki temu osiągniesz sukces!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij