Rodzaje kart SIM – od mini, micro, nano do nowoczesnej karty eSIM

Autor: Orange Flex

Data dodania: 28 February 2023

Co to jest: mała, plastikowa i umożliwia rozmowy telefoniczne? Mowa oczywiście o karcie SIM, czyli niekwestionowanej królowej rynku telekom, bez której nie mielibyśmy łączności z siecią komórkową 📱 Oto garść przydatnych informacji o działaniu, rodzajach i wielkości kart SIM, a także o ostatniej technologicznej nowości – wirtualnym eSIM-ie, który zdaniem naszego teamu Flex jest totalnym sztosem i trzymamy kciuki, by upowszechnił się jak najszybciej 💃

Karta SIM – co to jest i jak właściwie działa?

Wyobraź sobie świat, w którym swobodne prowadzenie rozmów telefonicznych, wysyłanie wiadomości i korzystanie z internetu poza zasięgiem Wi-Fi byłoby niemożliwe. Brzmi przerażająco? Właśnie w ten sposób żyłaby ludzkość, gdyby nie mały kawałek plastiku i umieszczony na nim mikroprocesor. Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module) całkowicie zmieniła nasze podejście do komunikowania się, dając nam swobodę w wymianie informacji.
Czym tak naprawdę jest karta SIM? Mówiąc obrazowo – to taka przepustka do sieci operatora. A bardziej fachowo – moduł identyfikacji abonenta. Karta SIM pozwala na sprawne ustalenie danych użytkownika sieci komórkowej. Dzięki niej można dowiedzieć się:
  • kto jest właścicielem modułu,
  • który operator wydał kartę SIM,
  • jaki jest numer telefonu użytkownika.
Oprócz wbudowanego mikroprocesora SIM posiada indywidualny numer ICCID oraz własną pamięć, na której można zapisać np. najważniejsze kontakty ze smartfona czy istotne wiadomości SMS.

Rodzaje kart SIM – od karty płatniczej do rozmiaru nano

W ciągu 30 lat karta SIM przechodziła wiele przemian – z rozmiaru XL doszła do wagi piórkowej. A wszystko po to, aby jej użytkownicy mogli cieszyć się z ultranowoczesnych modeli smartfonów i ich ekstrafunkcji, jak choćby robienie zdjęć 🤳 czy możliwość podłączenia się do sieci 5G.

Pierwsze karty SIM i nadejście mini SIM-a

Duże i toporne – kiedyś telefony komórkowe nie przypominały swoim wyglądem dzisiejszych nowoczesnych urządzeń mobilnych. A moduł SIM wcale nie był im dłużny, bo w latach 90. mierzył dokładnie 8,5 x 5,4 cm, czyli tyle co karta kredytowa. No i ta funkcjonalność… 😏 Dla osób, które nie pamiętają tej prehistorii – z ówczesnych komórek z SIM-em użytkownik mógł co najwyżej zadzwonić do kogoś z rodziny lub wysłać wiadomość tekstową. A i tak dla większości Polaków był to wtedy obiekt westchnień i budząca nieufność technologiczna nowinka na miarę dzisiejszych rozwiązań opartych o AI 😉
Wizja bogatych dzieciaków obsługujących ogromne telefony (rodem ze starych amerykańskich filmów) przeminęła wraz z pojawieniem się na rynku karty mini SIM i lżejszych komórek. Wymiary mini SIM-ów wynosiły 2,5 x 1,5 cm, czyli ponad trzy razy mniej. Ten rodzaj kart SIM dominował na rynku przez kolejnych 10 lat.

Moduły micro SIM i rewolucyjne nano SIM-y

Czymś, co odmieniło spojrzenie na starą i dobrą kartę mini SIM, był format micro SIM. Ten rodzaj karty, choć skonstruowany na początku XXI wieku, potrzebował dobrych kilku lat, by zyskać popularność. W jego rozpowszechnieniu pomogła dopiero premiera iPhone’a 4, która wywołała nie lada poruszenie, zarówno wśród użytkowników sieci komórkowych (próbujących przyciąć mini SIM do rozmiarów micro), jak i wśród producentów telefonów. Karta micro SIM, wzorem mini SIM-a, znowu została pomniejszona – miała jedynie 1,5 cm długości i 1,2 cm szerokości.
❗️ Ciekawostka. Karty micro SIM wciąż można jeszcze spotkać na rynku, choć wykorzystywane są głównie w telefonach starego typu – np. takich z wyświetlaczem i przyciskami, które są łatwiejsze w obsłudze dla osób starszych, przyzwyczajonych do takich urządzeń.
Pamiętasz, jak w 2012 roku wszyscy bali się końca świata? W cieniu globalnej paniki na światło dzienne została wypuszczona młodsza siostra micro SIM-a, czyli karta nano SIM. Niemal całkowicie pozbawiono ją plastiku – ten rodzaj karty został okrojony niemalże w całości, tak że pozostał jedynie mikroprocesor. Podobnie do poprzedniczki, karta została wyraźnie zmniejszona w długości (do 1,27 cm), szerokości (do 0,88 cm), ale też w grubości (z 0,76 mm do 0,67 mm).
Karty nano SIM funkcjonują do dziś w większości nowoczesnych modeli smartfonów. Choć niewykluczone, że w najbliższych latach i one powoli będą odchodzić do lamusa. Na horyzoncie pojawiło się już bowiem nowsze rozwiązanie, czyli niefizyczne karty eSIM 🔥

Kilka słów o eSIM-ach, czyli ewolucji karty SIM

Karta eSIM (ang. Embedded SIM) to coś, czym we Flexie absolutnie się jaramy! I jesteśmy pewni, że Ty też zaczniesz, jak tylko dowiesz się, na czym to polega. Ten najnowszy rodzaj karty SIM to cyfrowy następca plastikowych nośników. Działa dokładnie tak samo jak tradycyjne karty, z tą różnicą, że nie potrzebujesz nic wkładać do swojego smartfona – eSIM-a instalujesz wirtualnie. Zapisuje się on automatycznie na specjalnym module wbudowanym w smartfon, smartwatch lub tablet.
Co w tym jest najlepsze? Jeśli Twój telefon obsługuje eSIM-y, nie czekasz na kuriera, tylko wszystko możesz wyklikać na telefonie. Dzięki temu możesz przenieść numer bez wielkich procedur. A w każdym razie tak to działa w Orange Flex, bo wiemy, że masz lepsze rzeczy do roboty niż stanie w kolejkach w salonie 💪 U nas wygląda to tak, że ściągasz aplikację Orange Flex, przechodzisz kolejne kroki rejestracji według instrukcji na ekranie i zaznaczasz, że chcesz korzystać z eSIM-a. Cała filozofia.
Oprócz oczywistej wygody eSIM to również redukcja zużycia plastiku. Choć w skali użytkownika wydaje się symboliczna, to pamiętaj, że jeśli zliczyć wszystkie karty SIM w całej Polsce, robi się już z tego konkret. Dlatego jako twórcy pierwszej w kraju usługi telekomunikacyjnej neutralnej klimatycznie zdecydowanie polecamy Ci przesiadkę na kartę eSIM.
Więcej na temat zalet eSIM-a przeczytasz w artykule: eSIM – jak działa i jakie daje możliwości?

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij