Dlaczego sieć 5G to przyszłość internetu?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 15 January 2023

Długie ładowanie filmów, lagi w grach, niewyraźnie widoczny rozmówca podczas wideorozmowy – to słabe, prawda? Rozwiązaniem tych problemów jest… sieć 5G!

Co to 5G i czy w ogóle jest nam potrzebne?

5G, czyli piąta generacja sieci komórkowej, jest nam potrzebna, bo 4G LTE już w niedługim czasie przestanie nadążać za rosnącymi wymaganiami użytkowników. Infrastruktura sieci jest coraz bardziej przeciążona, zwłaszcza w większych miastach, gdzie na małej przestrzeni wiele osób korzysta z internetu bezprzewodowego.
Na pewno znasz ten ból, kiedy wieczorem długo ładuje Ci się film na smartfonie. Albo kiedy nie możesz udostępnić znajomym nagrania prosto z koncertu, bo wszyscy dookoła chcą zrobić to samo...
Technologia 5G pozwoli nam dalej żyć i rozwijać świat, do którego już tak naprawdę przywykliśmy. W docelowej formie zapewni nam baaaardzo duże prędkości przesyłania danych! ⚡️ Umożliwi prędkość pobierania teoretycznie nawet do 20 Gb/s z opóźnieniami na poziomie jedynie 1-3 ms.
Już w niedalekiej przyszłości będzie więc tak szybko i stabilnie, jak przy światłowodzie. Tylko że bez kabli.
Dzięki niej w tym samym czasie więcej użytkowników i urządzeń będzie mogło korzystać z internetu bez utraty jakości i stabilności w transmisji danych.
W praktyce oznacza to między innymi:
 • bezproblemowe oglądanie filmów, seriali czy transmisji na żywo w jakości 4K;
 • wideorozmowy bez opóźnień i przerywania;
 • najbardziej zaawansowane gry on-line bez zacinania;
 • błyskawiczne pobieranie i wysyłanie multimediów oraz innych danych;
 • rozwój wirtualnej rzeczywistości doświadczanej dzięki goglom Virtual Reality.
Dzięki 5G będzie powstawało coraz więcej zaawansowanych, inteligentnych urządzeń, często połączonych w całe systemy. Na przykład:
 • inteligentne domy i budynki ze sprzętami i instalacjami podłączonymi do sieci;
 • autonomiczne pojazdy (samochody osobowe i autobusy), które poruszają się po inteligentnych miastach (np. system parkingów, sygnalizacja świetlna i zarządzanie ruchem oraz usługami komunalnymi);
 • automatyzacja i optymalizacja wielu procesów w różnych branżach (np. produkcji przemysłowej, rolnictwie, transporcie i logistyce);
 • rozwój telemedycyny ze zdalnymi operacjami włącznie.

Sieć 5G w Polsce

W Polsce nadal czekamy na aukcję częstotliwości, na których będzie dostępna sieć 5G w swojej docelowej formie. Częstotliwości zostaną rozdysponowane pomiędzy poszczególnych operatorów.
Dostęp do sieci 5G w Orange Flex osiągnie więc pełnię możliwości, gdy do użytku będą dopuszczone kolejne częstotliwości i rozbudujemy infrastrukturę niezbędną do ich obsługi. Potrwa to zapewne jeszcze kilka lat. Do tego czasu w Orange sieć 5G działa na częstotliwości 2100 MHz (1900-2290 MHz) dzielonej z 4G LTE.

5G w Orange Flex - udana para

Chcesz już dziś mieć szybszy internet w telefonie? Zapraszamy do Orange Flex! W każdym Planie dajemy Ci dostęp do sieci 5G. 🤩
A czy wiesz, że do Planu możesz zamówić dodatkową kartę SIM? Co to znaczy? Masz 2 karty - jedną możesz włożyć do smartfona, a drugą np. do routera czy tabletu, aby na nich także korzystać z 5G. Super, prawda? A to jeszcze nie wszystko - we Flexie mamy bezpłatny eSIM, czyli wirtualną kartę SIM, którą łatwo aktywujesz w apce!
Pamiętaj tylko, że aby korzystać z sieci 5G, musisz się znajdować w jej zasięgu i mieć urządzenie, które ją obsługuje. 😉
Z 5G w Orange może już korzystać blisko 10 milionów osób w wybranych lokalizacjach w wielu miastach. Są to między innymi Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Kraków, Płock, Kielce, Opole, Częstochowa, Rzeszów czy Bielsko-Biała. A jeśli chcesz sprawdzić dokładnie, jak jest w Twojej okolicy, skorzystaj z mapy zasięgu 5G Orange.

Jaki telefon z 5G?

Lista telefonów, które obsługują 5G, stale rośnie. Nie są to już tylko najdroższe modele, lecz także te ze średniej i niższej półki cenowej.
Znajdziesz je w ofercie wielu producentów, np. Samsung, Apple, OPPO czy Xiaomi. Oto przykładowe modele:
 • iPhone serii 12, 13 i 14,
 • Samsung Galaxy A13 5G, Samsung Galaxy serii S22 i S23, Samsung Galaxy Z Fold 3,
 • Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi Redmi Note 11 Pro,
 • OPPO A54 5G, OPPO Reno 6 5G, OPPO Reno 6 Pro.
Telefony te obsługują częstotliwości i technologie, których używa sieć 5G w Orange Flex. Przy odpowiedniej konfiguracji i aktualnym oprogramowaniu bez problemu dogadają się z naszymi nadajnikami. 😉
Jeśli szukasz topowego lub taniego telefonu 5G, zajrzyj do naszego sklepu w apce. Mamy tam nie tylko smartfony 5G, lecz także tablety czy smartwatche. Zapraszamy!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij