Orange Flex logo
Strzałka

Technologiczne nowinki, na które czeka świat

: Orange Flex

: 13 lipca 2022

Blog post

Droga od najnowszego wynalazku do jego praktycznego zastosowania, a następnie masowej produkcji sprzętu elektronicznego bywa długa. Coraz częściej jednak pomysły, które do niedawna wydawały się rozwiązaniem rodem z filmów science fiction, szybko wchodzą w fazę prototypów i testów. Sprawdź, jakie nowinki technologiczne mogą wpłynąć na przyszłość smartfonów i motoryzacji czy automatyzacji zadań dzięki inteligentnym robotom.

Trendy, ciekawostki i nowinki technologiczne ze świata smartfonów

Nowoczesne telefony potrzebują coraz więcej energii, więc producenci tacy jak między innymi Xiaomi, OPPO czy realme pracują nad superszybkim ładowaniem urządzeń. Najbliższego przełomu dokona jednak prawdopodobnie firma Infinix Mobile, której ładowanie Thunder Charge 180 W ma wejść na rynek jeszcze w tym roku. Pozwoli ono zasilić baterię 4500 mAh do 50% w zaledwie 4 minuty.

Ciekawostką technologiczną, która może znacząco wpłynąć na design smartfonów, są natomiast przezroczyste obudowy. Pierwszy model, w którym na szerszą skalę zastosowano to rozwiązanie to Nothing Phone (1), którego premierę zaplanowano na 12 lipca 2022 roku.

Coraz istotniejszym trendem na rynku są także telefony ze składanym ekranem, a przyszłość może należeć do smartfonów z wysuwanym lub nawet zwijanym wyświetlaczem. Nad rozwiązaniami takimi intensywnie pracują choćby Samsung, OPPO czy Motorola. Dzięki udoskonaleniom wynalazku, jakim są elastyczne ekrany OLED, smartfony będą prawdopodobnie mogły mieć w przyszłości całkowicie rolowane ekrany.

Najnowsze wynalazki i przyszłość motoryzacji

O tym, że autonomiczne samochody są przyszłością transportu, mówi się od dawna. Dotychczas, nawet w fazie testów różnych urządzeń, na pokładzie zawsze musiał być obecny kierowca. Jeszcze w tym roku na drogach publicznych w USA testowane będą jednak elektryczne ciężarówki autonomiczne szwedzkiego producenta Einride, które są nadzorowane w pełni zdalnie.

Wynalazkiem, który może znacznie przyśpieszyć ładowanie aut zeroemisyjnych, są natomiast ogniwa litowo-jonowe z anodami krzemowymi. Akumulator opracowany przez firmę Enovix jest ładowany do 98% w czasie poniżej 10 minut. Jednocześnie, dzięki nowatorskiej strukturze 3D i zabezpieczeniom, udało się ograniczyć największy problem takich baterii, czyli pęcznienie. Objętość prototypowej baterii autorstwa Enovix zwiększa się tylko o 2% po 500 cyklach ładowania.

Nowinką technologiczną bardziej z gatunku fascynujących ciekawostek jest z kolei projekt interaktywnego lakieru samochodowego od BMW. Rozwiązanie e-ink wykorzystuje technologię elektroforetyczną do zmiany koloru lakieru. Co więcej, zarysowanie kawałka powłoki nie sprawia, że cała przestaje działać, a rozwiązanie nie pobiera dużo prądu.

Nowinki technologiczne z dziedziny robotyki

Tworzenie inteligentnych robotów wymaga intensywnego rozwijania rozwiązań z zakresu AI i integracji wielu wynalazków. Widać to wyraźnie na przykład w projekcie robota Ameca, który wzbudził ogromne zainteresowanie na tegorocznych targach CES (Consumer Electronics Show).

Nic dziwnego, bo dzięki 17 silnikom, które sterują twarzą oraz mikrofonom w uszach i kamerom w oczach, Ameca lepiej niż jakikolwiek wcześniejszy robot naśladuje sposób, w jaki się komunikujemy. Co więcej, wypowiada się w sposób niepokojąco wręcz rozbudowany i sensowny.

Przełom w dziedzinie stosowanych, humanoidalnych robotów zapowiada też Elon Musk. Na razie nie znamy jednak wielu szczegółów dotyczących Tesla Optimusa, który ma zostać zaprezentowany we wrześniu 2022 roku i sprawdzić się do wielu prac fizycznych.

Pod koniec czerwca 2022 pierwszego w pełni autonomicznego robota magazynowego przedstawił z kolei Amazon. W tym wypadku ambicją firmy nie był humanoidalny kształt czy komunikacyjne możliwości maszyny, lecz to, by mogła ona skutecznie i samodzielnie przewozić wózki z paczkami bez zagrożenia dla pracowników magazynu.

Udostępnij:

Wybierz Plan Orange Flex bez zobowiązań

Jak skorzystac z promocji Flex
Sprawdź szczegóły

Zobacz też

Samsung Galaxy – co warto wiedzieć o kultowej serii smartfonów

Sprawdź najciekawsze urządzenia z kultowej serii Galaxy!...

Smartfon dla dziecka do szkoły

Sprawdź, jaki telefon dla dziecka sprawdzi się...

Sklep Flex od kuchni – przepis jak nie przegapić żadnej okazji

Sprawdź jak działa jedna z najpopularniejszych usług...

Przejdź do wszystkich