Jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji? Niezbędnik początkującego fotografa

Autor: Orange Flex

Data dodania: 13 July 2022

Urlop i wakacje to świetne okazje do zobaczenia nowych miejsc i przeżycia przygód, których wspomnienia warto zachować na przyszłość. Świetnym sposobem na zapamiętanie ciekawych historii jest prowadzenie pamiętnika, nagrywanie filmów lub robienie zdjęć. Niezależnie od tego, czy fotografujesz aparatem, czy telefonem, zapewne chcesz przywieźć z wakacji ciekawe i dobrej jakości zdjęcia. Dowiedz się, jak sprawić, by były one jeszcze lepsze!

Jak robić dobre zdjęcia? Rola światła w fotografii

Niezbędnym warunkiem do zrobienia zdjęcia jest światło. Dziś ważniejsza niż jego ilość (a więc jasność), jest raczej jakość światła. Dotyczy to przede wszystkim letnich wyjazdów, w szczególności na południe. W takich wypadkach najczęstszym problemem jest wysoki kąt padania światła słonecznego. Zwykle zdjęcia zrobione ze światłem padającym pionowo z góry są nieciekawe, a duży kontrast między miejscami oświetlonymi słońcem a zacienionymi tworzy na zdjęciach czarne plamy.
Z tego powodu znacznie lepiej będą prezentowały się zdjęcia wykonane rano lub wieczorem. Szczególnie atrakcyjna jest pierwsza godzina po wschodzie i tuż przed zachodem słońca (fotografowie nazywają ten czas złotą godziną). Oczywiście ta zasada nie dotyczy pochmurnych dni. Planowanie podróży pod względem warunków fotograficznych to rozwiązanie dla pasjonatów, ale warto o tym pamiętać (np. wyjść pół godziny wcześniej na spacer i zabrać ze sobą aparat, by zrobić kilka fotografii krajobrazowych czy portretów).
Podobnym pojęciem do złotej godziny jest magiczna godzina. Dotyczy ono pierwszej godziny po zmierzchu, która jest odpowiednim momentem do robienia nocnych zdjęć. Również w przypadku takich fotografii problem stanowi zbyt duży kontrast między miejscami oświetlonymi a zacienionymi. Dlatego zdjęcia nocne robi się zwykle w pierwszej godzinie po zmroku, gdy resztki słonecznego światła na niebie rozświetlają najciemniejsze miejsca. Warto pamiętać, że zdjęcia wykonane po zmroku będą zawsze lepiej wyglądać, gdy będą zrobione nawet z najprostszego statywu.

Chcesz zrobić dobre zdjęcie? Zadbaj o kompozycję

  • Zbędnym elementom mówimy nie
Przydatną zasadą, którą warto poznać, jest odpowiednie komponowanie zdjęcia, czyli estetyczne rozmieszczenie elementów w kadrze. Najważniejsze jest przede wszystkim zadbanie, by na fotografii nie było zbyt wiele niepotrzebnych detali – przykładowo, jeśli chcemy zrobić zdjęcie Pałacu Kultury, powinno być jednoznaczne, że chodziło nam o zdjęcie dokładnie tego budynku, a nie całej okolicy. Jednym słowem warto zwrócić uwagę, by na zdjęciu było to i tylko to, na czym nam zależy. Należy zapamiętać, że ludzki wzrok zwraca szczególną uwagę na jasne szczegóły na ciemnym tle.
  • Zwróć uwagę na tło
Unikanie zbędnych szczegółów jest wyjątkowo ważne w przypadku zdjęć portretowych. Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie zdjęcia ludzi należy robić tylko na jednolitym tle, np. ściany. Trzeba jednak mieć zawsze pod kontrolą nie tylko pierwszy plan zdjęcia, ale także jego tło. Inaczej nasze zdjęcie łatwo może stać się memem, w którym zabawny element tła całkowicie odwraca uwagę od pierwszego planu.
  • Temat zdjęcia nie zawsze musi być na środku
Kolejną radą profesjonalistów jest unikanie centralnych kompozycji, czyli takich, w którym temat zdjęcia jest na samym jego środku. Zwykle ludziom bardziej podobają się fotografie wykonane zgodnie z zasadą trójpodziału kadru, wedle której zaleca się umieszczenie ważnych elementów w punktach przecięcia linii, które dzielą obraz na 9 równych części: trzy w pionie i trzy w poziomie. Ta sama zasada dotyczy też linii, np. horyzontu lub morza, które też zwykle lepiej będą wyglądać w 1/3 kadru niż na środku.
  • Zdjęcia niepozowane
Fotografując swoich bliskich na wakacjach, nie warto ograniczać się tylko do zdjęć pozowanych typu „a tutaj my na tle zabytku”. Takie zdjęcia są z pewnością bardzo ważne, ale warto urozmaicić je fotografiami krajobrazów bez ludzi i detali. Warto szukać również ujęć niepozowanych, które często dodają smaku relacji z wycieczki. Aby to było możliwe, trzeba zawsze mieć przygotowany aparat lub telefon. Dziś telefony mamy cały czas na wyciągnięcie ręki, dlatego taki typ zdjęć będzie łatwiejszy do wykonania smartfonem. Dzięki pakietowi internetu od Orange Flex błyskawicznie możemy też udostępnić zdjęcia z podróży na Facebooku, Instagramie lub wzbogacić nimi wpis blogowy. Dobry internet przyda się również do dzielenia się na bieżąco zdjęciami z bliskimi.
  • Urozmaicone kadry
Następną techniczną radą, dzięki której przywieziemy ciekawe zdjęcia z wakacji, jest ich urozmaicanie pod względem perspektywy i kadru. To szczególnie ważne podczas fotografowania aparatem wyposażonym w obiektyw stałoogniskowy, a więc także telefonem. Przykładowo: zamiast robienia zdjęć wszystkich zabytków w pełnym planie, warto od czasu do czasu pokusić się o jakiś detal, lub wręcz przeciwnie, postawić na bardzo szerokie ujęcie pokazujące też kontekst danego miejsca wraz z przechodzącymi w okolicy ludźmi. Uatrakcyjniać zbiór zdjęć z wycieczki można nie tylko za pomocą kadru, ale także np. nietypowej perspektywy. Warto od czasu do czasu zwrócić uwagę na detale na ziemi czy na suficie, a także sfotografować budynek od rogu, a nie od strony fasady.

Odpowiedni obiektyw do odpowiedniej sytuacji – jaki obiektyw wybrać do zdjęć z wakacji?

Warto pamiętać, że obiektywy o różnych ogniskowych mają różny kąt widzenia, warto więc ich używać w odpowiednich sytuacjach. Największym problemem jest dobór ogniskowej podczas robienia zdjęć ludziom. Aparaty fotograficzne w telefonach komórkowych przyzwyczaiły nas do bardzo szerokiego pola widzenia, które świetnie sprawdza się np. podczas prowadzenia telekonferencji lub fotografowania wnętrz budynków, jednak niezbyt nadaje się do robienia portretów. Z tego powodu podczas robienia zdjęć twarzy warto wybrać obiektyw o węższym polu widzenia (w telefonach nazywanych często trybem portretowym lub teleobiektywem), a jeśli nie ma takiej możliwości, fotografować osoby w szerszym kadrze, np. od pasa w górę.

Mniej znaczy więcej, czyli jak stworzyć pokaz zdjęć z wakacji

Będąc na wyjeździe, jesteśmy zafascynowani wspaniałymi widokami i chcemy zapamiętać, jak reagowali na nie nasi bliscy. Dlatego każdy fotograf robi na wakacjach bardzo dużo zdjęć – część lepszych, część gorszych, a cześć bardzo do siebie podobnych. Warto więc po powrocie zrobić z nimi porządek i pokazywać np. w mediach społecznościowych tylko te najbardziej udane. Nasi znajomi na pewno będą z tego powodu bardzo wdzięczni. Relacja pozbawiona powtarzających się kadrów na pewno utrzyma uwagę widza na dłużej, a my chętniej będziemy do niej wracać.

Porady profesjonalnych fotografów: warto robić kopię zapasową

Często spotykanym błędem jest brak robienia kopii zapasowej cennych zdjęć. W przypadku awarii lub kradzieży telefonu czy aparatu utracimy nie tylko urządzenie, a również zapisane w nim pamiątki. Dziś robienie back-upu zdjęć jest bardzo proste – szczególnie za pomocą telefonu, który automatycznie, na bieżąco potrafi kopiować zdjęcia na zdalny serwer. Życzymy samych udanych sesji!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij