eSIM: najczęściej zadawane pytania
Autor: Orange Flex
Data dodania: 30 July 2024
Czy wiesz, że eSIM to przyszłość komunikacji mobilnej? Jeszcze góra kilka lat i karty SIM pewnie będą już tylko sentymentalnym wspomnieniem niczym Nokia 3210 😉 W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące tej technologii. Dowiesz się m.in., jak łatwo można przejść z tradycyjnej karty SIM na eSIM, jakie urządzenia są z nią kompatybilne, jak eSIM sprawdza się za granicą i wiele więcej. Przeczytaj, aby poznać wszystkie zalety karty eSIM i dowiedzieć się, dlaczego warto z niej skorzystać!
🧐 Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest eSIM? Na czym polega to rozwiązanie?
- Jakie są różnice między eSIM-em a tradycyjną kartą SIM?
- U jakich operatorów jest eSIM?
- Jak aktywować eSIM?
- Ile kosztuje wyrobienie eSIM-a?
- Czy mogę korzystać z eSIM-a w każdym telefonie? Jak sprawdzić, czy mam kartę eSIM? Jakie urządzenia są kompatybilne z eSIM-em?
- Czy mogę przełączyć się z tradycyjnej karty SIM na eSIM?
- Czy mogę jednocześnie mieć SIM i eSIM z tym samym numerem? Czy można mieć ten sam numer w telefonie i na zegarku?
- Czy korzystanie z eSIM-a jest bezpieczne?
- Czy eSIM działa w roamingu? Jak działa eSIM za granicą?
- Czy eSIM wpływa na żywotność baterii mojego urządzenia?
- Co się stanie, jeśli zgubię telefon z eSIM-em?
- Czy mogę korzystać z eSIM-a w telefonie z dual SIM?
- Czy warto przejść na eSIM?
- Czy eSIM działa bez karty SIM? Czy można mieć tylko eSIM?
- Czy eSIM jest tylko na abonament?
- Jak długo trwa aktywacja eSIM-a?
- Gdzie kupić starter eSIM?
- Jaki eSIM wybrać?
Co to jest eSIM i na czym polega to rozwiązanie?
Karta eSIM to rodzaj wirtualnej karty SIM, która nie ma fizycznej, plastikowej postaci. Jest wbudowana bezpośrednio w urządzenie, np. w smartfona, tablet lub smartwatcha 📱⌚ Dzięki temu nie przekładasz do telefonu plastikowej karty, tylko przy zmianie operatora po prostu aktywujesz swój numer zdalnie – „wgrywasz” kartę na moduł w smartfonie. Więcej o tym, na czym polega eSIM, pisaliśmy w artykule: eSIM – jak działa i jakie daje możliwości?
Jakie są różnice między eSIM-em a tradycyjną kartą SIM?
Karta eSIM różni się od tradycyjnej karty SIM tym, że jest wbudowana w telefon i nie trzeba jej fizycznie wkładać do urządzenia. Z kolei tradycyjna karta SIM to mały chip, który trzeba ręcznie umieścić w telefonie, co jest mniej wygodne niż eSIM i – umówmy się – trochę staromodne 😏
U jakich operatorów jest eSIM?
Kto ma eSIM w Polsce? Z tego rozwiązania można już korzystać u wszystkich głównych operatorów komórkowych: Orange, Play, Plus i T-Mobile. Warto jednak zwrócić uwagę na proces aktywacji, bo ten nie wszędzie wygląda tak samo. W Orange Flex masz wszystko od początku do końca w aplikacji 📱, która prowadzi Cię za rękę – nie musisz googlować, co wyklikać w ustawieniach, i denerwować się, że „nie jesteś wystarczająco techniczny”, żeby to ogarnąć.
Jak zrobić eSIM?
Dużo zależy od modelu smartfona i od operatora, u którego chcesz mieć eSIM. Czasem zaczynasz od zeskanowania QR kodu, czasem od przejścia na telefonie przez Ustawienia > Sieć komórkową > Dodanie karty eSIM (tutaj opcje mogą się nazywać różnie). W Orange Flex jest prościej, bo wszystko odbywa się w aplikacji. Jeśli chcesz, żeby eSIM był Twoją główną kartą, ściągnij apkę Flexa, zarejestruj się i wybierz eSIM. Dalej postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Jeśli potrzebujesz eSIM-a jako dodatkowej karty, odpal aplikację i wejdź w zakładkę Karty SIM. Następnie dodaj nowy numer eSIM lub wybierz dodatkowy eSIM z tym samym numerem (np. do zegarka).
Ile kosztuje zrobienie eSIM-a?
Kartę eSIM w Orange Flex dostaniesz za darmo, w ramach Planu 🤗 Możesz też otrzymać od 1 do 3 dodatkowych kart eSIM, np. do smartwatcha, tabletu, drugiego telefonu czy routera. Wszystko zależy od tego, jaki Plan wybierzesz:
- 45 GB – 1 dodatkowa karta eSIM
- 80 GB – 2 dodatkowe karty eSIM
- 150 GB – 3 dodatkowe karty eSIM
Czy mogę korzystać z eSIM-a w każdym telefonie? Jak sprawdzić, czy mam kartę eSIM? Jakie urządzenia są kompatybilne z eSIM-em?
Nie każdy telefon obsługuje eSIM, ale w najnowszych urządzeniach jest on już standardem (a tylko patrzeć, kiedy wejdziemy w erę smartfonów bez slotu na plastikowy SIM!). Aby sprawdzić, czy Twój smartfon obsługuje eSIM-a, wejdź w Ustawienia > Połączenia / Sieć komórkową, a następnie sprawdź, czy masz gdzieś tam opcję Dodaj eSIM. Jeśli ją widzisz, jesteś w domu 😊 Listę urządzeń obsługujących eSIM, znajdziesz też tutaj.
Czy mogę przełączyć się z tradycyjnej karty SIM na eSIM?
Jak najbardziej, możesz zamienić fizyczną kartę SIM na eSIM (jeśli Twój telefon obsługuje eSIM). W aplikacji Orange Flex wystarczy wejść w zakładkę Karty SIM, tapnąć Twój numer > Główna karta SIM > Wymień.
Czy mogę jednocześnie używać karty fizycznej i eSIM z tym samym numerem? Czy można mieć ten sam numer w telefonie i zegarku?
No jasne, możesz jednocześnie używać tradycyjnej karty SIM i eSIM z tym samym numerem 🤩 Karta fizyczna może znajdować się np. w smartfonie, a eSIM – na smartwatchu czy w tablecie. Dzięki temu jesteś w kontakcie z bliskimi na wszystkich urządzeniach. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Dwie karty SIM, jeden numer – jak to działa w Orange Flex?
Czy korzystanie z eSIM-a jest bezpieczne?
Jeszcze jak! Karta eSIM posiada wszystkie standardy i protokoły bezpieczeństwa, a jej cyfrowy charakter pozwala na bezpieczną, szyfrowaną komunikację z sieciami komórkowymi 🛡️ Do tego w razie kradzieży telefonu łatwiej namierzyć takie urządzenie, gdyż eSIM-a nie da się wyjąć z telefonu tak jak zwykłej karty. Trzeba znać kod, żeby ją odinstalować.
Czy eSIM działa w roamingu? Jak działa eSIM za granicą?
Tak, eSIM działa za granicą, dokładnie tak samo jak tradycyjna karta SIM – tutaj pisaliśmy więcej o tym, jak działa roaming (czy to z eSIM-em, czy z SIM-em) 🌎✈️ Warto jednak sprawdzić u swojego operatora, czy obsługuje roaming eSIM w kraju, do którego się wybierasz. W Orange Flex potrzebny pakiet roamingu kupisz wygodnie w aplikacji, nawet już po wylądowaniu w miejscu docelowym (nie potrzeba do tego internetu). Ważne: w roamingu będzie Ci działać główna karta eSIM w telefonie – z tej dodatkowej w zegarku póki co skorzystasz wyłącznie w Polsce.
Czy eSIM wpływa na żywotność baterii mojego urządzenia?
Korzystanie z eSIM-a może mieć nieznaczny wpływ na żywotność baterii, jeśli używasz kilku kart jednocześnie. Nowoczesne smartfony są jednak zoptymalizowane pod kątem zużycia energii, więc różnica jest minimalna, a korzyści z eSIM-a na telefonie i zegarku – znacznie większe.
Co się stanie, jeśli zgubię telefon z eSIM-em?
Dzięki karcie eSIM łatwiej namierzysz zagubiony telefon! Aby ją odinstalować, trzeba bowiem znać kod PIN. Zwykłą kartę SIM wystarczy wyjąć z gniazda. A więcej o tym, co robić w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona, przeczytasz w artykule: Kradzież lub zgubienie telefonu – co robić, jeśli Ci się przydarzy?
Czy mogę korzystać z eSIM-a w telefonie z dual SIM?
Jasne, że możesz korzystać z eSIM-a w telefonie z funkcją dual SIM (oczywiście pod warunkiem że to urządzenie obsługuje technologię eSIM). W takim przypadku możesz używać zarówno eSIM-a, jak i fizycznej karty SIM jednocześnie, co pozwala na korzystanie z dwóch numerów telefonu na jednym urządzeniu. Niektóre nowoczesne smartfony, takie jak iPhone 13 i nowsze, obsługują nawet dwie aktywne karty eSIM (a przechowują dużo więcej).
Czy warto przejść na eSIM?
Jeszcze jak! 🚀 Pomyśl tylko: koniec z szukaniem szpileczek, siłowaniem się ze slotem na karty SIM, koniec z czekaniem na kuriera albo wycieczkami do salonu przy zmianie operatora, błyskawiczna aktywacja numeru, no i możliwość korzystania ze wszystkich funkcji smartwatcha (bezcenne!). Nadal się wahasz? Zobacz wpis youtubera Mateusza Krawczyka na temat karty eSIM: Jak korzystać z eSIM-a i dlaczego warto? [wpis gościnny Mateusza Krawczyka]
Czy eSIM działa bez karty SIM? Czy można mieć tylko eSIM?
Oczywiście! eSIM to pełnoprawna karta, która posłuży Ci nie tylko jako dodatek do smartwatcha, ale też jako karta główna w smartfonie 📱⌚ Możesz pożegnać się z plastikiem raz na zawsze. A niewykluczone, że już niedługo producenci smartfonów zaczną wypuszczać pierwsze urządzenia z samym eSIM-em!
Czy eSIM jest tylko na abonament?
Absolutnie nie. eSIM bez abonamentu znajdziesz np. w subskrypcji Orange Flex. Dzięki temu nie musisz już wiązać się długą umową z operatorem 🔥
Jak długo trwa aktywacja eSIM-a?
W Orange Flex – góra parę minut. Wszystko robisz w intuicyjnej aplikacji, która przeprowadza Cię za rękę przez proces aktywacji (swoją drogą bardzo prosty). Nie trzeba się tego obawiać, na pewno sobie poradzisz.
Gdzie kupić kartę eSIM?
Zależnie od sieci dystrybucji danego operatora: w salonach, w punktach sprzedaży, w aplikacjach, na stronach internetowych… W Orange Flex droga jest zawsze jedna i najprostsza z możliwych: Pobierz aplikację.
Jaki eSIM wybrać?
Proste, że w Orange Flex! 🤩 eSIM za darmo, banalna aktywacja w aplikacji w góra kilka minut, do tego do 3 dodatkowych kart eSIM w cenie Planu (np. do smartwatcha, tabletu czy drugiego telefonu)… i generalnie dużo innego dobra od Flexa. Chodź przenieść numer!