Jak korzystać z eSIM-a i dlaczego warto? [wpis gościnny Mateusza Krawczyka]

Autor: Orange Flex

Data dodania: 17 August 2023

Kusi Cię przejście na kartę eSIM, ale chcesz poznać opinię o niej z pierwszej ręki? No to dziś mamy coś specjalnie dla Ciebie. O swoim doświadczeniu z eSIM-em opowie Mateusz Krawczyk – autor jednego z największych kanałów o nowych technologiach na polskim YouTubie. Miłej lektury!
eSIM cieszy się coraz większą popularnością, kolejne urządzenia pozwalają korzystać z tej technologii, a niektóre z nich oferują już tylko taką opcję łączności, bo nie posiadają wejścia na tradycyjną kartę SIM. Na przykład obecne iPhone’y 14 sprzedawane w USA nie mają już slotu na taką kartę i wszystko wskazuje na to, że z czasem pewnie podobna sytuacja będzie miała miejsce w innych krajach (również w Polsce). Dlatego mocno namawiam, aby choćby z tego powodu rozważyć już dziś przesiadkę na kartę eSIM – bo w niedalekiej przyszłości nie będzie już urządzeń z klasycznym wejściem na SIM-a.
W tym artykule pokażę Wam jeszcze inne zalety korzystania z karty eSIM oraz powiem, jak sam na co dzień wykorzystuję jej potencjał – bo korzystam z tej technologii w Orange Flex od ponad roku i jestem z niej bardzo zadowolony!
Co znajdziesz w artykule:
 • Czym jest eSIM?
 • Jak korzystać z eSIM-a w swoim urządzeniu?
 • Jakie telefony obsługują eSIM-a?
 • Co daje mi eSIM w codziennym życiu?

Co to jest eSIM (i jak go praktycznie wykorzystać)?

eSIM to tak naprawdę wbudowana cyfrowa karta SIM, czyli specjalny chip na płycie głównej urządzenia, na którym zarejestrowane są dane użytkownika. I tu już pojawia się moim zdaniem pierwsza zaleta związana z tą technologią, a mianowicie – proces uruchomienia wirtualnej karty jest banalny i szybki. Nie musicie iść do salonu czy czekać na kuriera, aż przywiezie Wam kartę SIM po podpisaniu umowy.
Wszystko jest wirtualne, dlatego jeśli zdecydujecie się np. na ofertę Flex (albo będziecie chcieli przenieść się od obecnego operatora do nich), to wystarczy:
 • pobrać aplikację Orange Flex, uzupełnić swoje dane i wybrać plan taryfowy (który można później zmienić),
 • wybrać eSIM jako opcję, z której chcecie korzystać,
 • zweryfikować dokument tożsamości i wybrać metodę płatności (całość działa jak subskrypcja, za którą płaci się co miesiąc).
I tyle! Następnie dodajecie eSIM do Waszego urządzenia – trwa to mniej niż minutę, a na ekranie dostajecie instrukcję, co konkretnie należy zrobić, aby wszystko zaczęło funkcjonować.
Dlatego według mnie jest to niezwykle wygodna opcja już pod tym kątem, bo możecie wszystko zrobić z poziomu urządzenia i nie musicie nigdzie iść! A co więcej, bardzo dużym plusem oferty Flex jest to, że totalnie za darmo możecie dodać drugą kartę eSIM, np. do Waszego Apple Watcha.
Sam z tego skorzystałem i mogę cieszyć się swoim numerem na zegarku, dzięki czemu mogę iść na miasto czy pobiegać do lasu, biorąc tylko smartwatcha – a jednocześnie jestem cały czas w kontakcie. Dla mnie był to totalny game changer, jak zacząłem korzystać z tego rozwiązania, bo przestałem być skazany na noszenie telefonu, aby być w kontakcie ze światem!
O eSIM-ie w Orange Flex opowiadam też w tym filmiku:
👉 A tu można poczytać więcej o tym, jak działa eSIM

Jak korzystać z eSIM-a w swoim urządzeniu?

Wszystko zależy od tego, jakie macie urządzenie i wersję systemu. W iPhone'ach (od modelu XS/XR ta opcja jest dostępna) możecie bardzo szybko skonfigurować tę funkcję i nie ma sensu dłużej się nad tym rozpisywać, bo sam system tłumaczy krok po kroku, co trzeba włączyć czy zaznaczyć.
Podobnie ma się sytuacja z Apple Watchami czy iPadami – kilka kliknięć i gotowe. Natomiast jeśli chodzi o inne urządzenia albo telefony z Androidem, to tutaj dokładny sposób dodania eSIM-a może się różnić, dlatego warto sprawdzić sobie w instrukcji, jak to zrobić, aby się nie męczyć. Natomiast schemat jest bardzo podobny, tzn. rejestrujemy swoje dane u operatora, wybieramy plan, a następnie dodajemy wygenerowaną cyfrową kartę eSIM do naszego urządzenia i wszystko po chwili powinno już działać.
Jak widać, sam proces jest na tyle prosty i szybki, że nie powinniście się przejmować taką konfiguracją eSIM-a, nawet jak stosunkowo często zmieniacie urządzenia czy też podróżujecie po świecie i kupujecie wirtualne karty od lokalnych operatorów. Kiedyś trzeba było szukać konkretnej oferty, później znaleźć miejsce, gdzie sprzedawane są dane karty SIM, a teraz kilka kliknięć i wszystko jest gotowe. Jedyne co, to musicie wybrać odpowiednią ofertę i mieć kompatybilne urządzenie.

Smartwatche, tablety i telefony z eSIM-em

Na przykład jeśli chodzi o ofertę Apple, karty eSIM są dostępne w Apple Watchach od 3. generacji (trzeba wybrać wersję z eSIM / Cellular). W przypadku iPhone'ów i iPadów trzeba posiadać:
 • iPhone'a XS lub nowszy model,
 • iPada Pro 3. generacji lub nowszej (wersja eSIM / Cellular),
 • iPada Air 3. generacji lub nowszej (wersja eSIM /Cellular),
 • iPada 7. generacji lub nowszej (wersja eSIM / Cellular),
 • albo iPada Mini 5. lub 6. generacji (wersja eSIM / Cellular).
Dodatkowo jeśli chodzi o iPhone’a, to można na nim przechowywać 8 lub więcej kart eSIM, które będą tam zawsze, gdy będziesz ich potrzebować. Natomiast mogą być aktywne jedynie dwie naraz – co może się przydać np. przy wyjeździe za granicę, bo wtedy posiadamy jedną kartę eSIM do użytku w kraju macierzystym i inną kartę eSIM do użytku w odwiedzanym miejscu. Aktywne karty eSIM możesz zmieniać, zmieniając swój wybór w Ustawieniach.
W przypadku Samsunga urządzenia, które wspierają tę technologię, to:
 • Z Flip,
 • Note 20 i Note 20 Ultra,
 • Fold,
 • lub wszystkie nowsze generacje tych sprzętów.
Jeśli chodzi o inne znane telefony, to wsparcie dla eSIM-a mają jeszcze: Motorola RAZR lub np. Google Pixel (3, 3a, 3 XL, 4, 4a, 4a 5G, 4 XL, 5 i nowsze).

Co daje mi eSIM w codziennym życiu?

Tak jak wspominałem już wcześniej, jednym z największych plusów karty eSIM jest możliwość korzystania z jednego numeru na kilku różnych urządzeniach. Sam zainstalowałem za darmo eSIM-a z moim numerem telefonu na Apple Watchu, dzięki czemu nie muszę cały czas mieć ze sobą telefonu, a pozostaję w łączności ze światem. Świetna sprawa, bo można podłączyć słuchawki do zegarka i strumieniować muzykę bezpośrednio z niego, korzystając z internetu, który w takim przypadku również jest dostępny na samym urządzeniu. Mogę też swobodnie dzwonić, sprawdzać pocztę – dla mnie to są niewątpliwe zalety tego rozwiązania.
Ale na tym się nie kończy, bo eSIM stanowi również dodatkowe zabezpieczenie. A mianowicie złodziej po kradzieży telefonu nie może wyciągnąć z niego karty, przez co z jednej strony nasz telefon będzie mógł wysyłać nam powiadomienia o lokalizacji, a z drugiej strony złodziej nie będzie mógł przełożyć karty SIM do innego urządzenia i próbować z niego korzystać.
Dodatkowo warto pamiętać, że jeśli chcemy zmienić telefon, wystarczy usunąć nasze dane i kartę eSIM ze starego urządzenia i wgrać ją ponownie zdalnie na nowym urządzeniu. Tak że jeśli zastanawiacie się, jak przenieść eSIM na inny, nowy telefon, to jest to banalnie proste.
Przyszłość moim zdaniem należy do eSIM-a, ale jak widzicie po tym artykule – ta technologia ma zdecydowanie więcej plusów i już dziś warto rozważyć przerzucenie się na nią (i np. zacząć korzystać z oferty Orange Flex, która, tak jak mówiłem, daje możliwość dzielenia jednego numeru na drugim urządzeniu totalnie za darmo!).

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij