Roaming w Orange Flex – korzystaj za granicą

Autor: Orange Flex

Data dodania: 22 February 2024

Wakacje, ferie, city break, podróż służbowa… Jeśli planujesz jakikolwiek zagraniczny wyjazd, oprócz aktualnego dokumentu i walizki przyda się jeszcze jedno – roaming. Czyli usługa, która umożliwia korzystanie ze smartfona poza zasięgiem Twojego krajowego operatora. Ciekawi Cię, jak właściwie działa roaming? Nie wiesz, jak włączyć albo wyłączyć roaming w telefonie? A może chcesz wiedzieć, ile dostaniesz internetu w roamingu Orange Flex? Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Co to jest roaming?

Pytanie, czym jest roaming, z pozoru wygląda bezsensownie. W końcu chyba każdy, kto choć raz był za granicą, korzystał z tej usługi, więc intuicyjnie rozumie, o co tu chodzi. Ale właściwie… czy potrafisz wytłumaczyć, jak działa roaming?
Jeśli Cię to ciekawi, od kuchni cały system wygląda mniej więcej tak. Każdy operator dysponuje swoim zasięgiem, obejmującym teren jego kraju. Aby zapewnić klientom wyjeżdżającym za granicę ciągłość usług, dostawcy podpisują ze sobą umowy umożliwiające zalogowanie się do sieci GSM partnerów. Dzięki temu po przekroczeniu granicy korzystasz z infrastruktury lokalnych operatorów na podstawie umowy ze swoim dostawcą – np. Orange Flex. I spokojnie dzwonisz albo sprawdzasz w Google Maps, jak dotrzeć do wakacyjnego noclegu.

Roaming międzynarodowy a roaming krajowy

Powyższy opis dotyczy roamingu międzynarodowego – czyli usługi, o której najczęściej myślimy, mówiąc w skrócie „roaming”. Nie każdy jednak wie, że podobne zasady mogą również działać na terenie kraju. Roaming krajowy, bo o nim mowa, opiera się na wykorzystaniu nadajników innych operatorów krajowych. W efekcie mniejszy dostawca, który nie posiada jeszcze infrastruktury obejmującej zasięgiem całą Polskę, może świadczyć usługi, korzystając z nadajników innego operatora.
Warto też wiedzieć, że roaming zagraniczny to inna usługa niż połączenia międzynarodowe – te ostatnie dotyczą sytuacji, gdy przebywając na terenie Polski, dzwonisz do innego kraju.

Czy roaming jest płatny, czy darmowy?

Wracając do roamingu międzynarodowego – to, czy korzystanie z usługi jest darmowe, czy płatne, zależy od tego, dokąd się wybierasz. Poza Unią Europejską obowiązują cenniki zależne od strefy roamingowej. Warto się z nimi zapoznać przed wyjazdem. W Orange Flex masz superwygodnie, bo nie musisz szukać żadnych tabelek z cennikami małym druczkiem. Wszystko sprawdzisz i w razie czego wygodnie kupisz w aplikacji.
Jeśli natomiast podróżujesz w obrębie Unii, zgodnie z obowiązującymi od 2017 r. tzw. zasadami RLAH (roam-like-at-home) z roamingu w UE korzystasz po cenach krajowych – czyli za rozmowy, SMS-y i transmisję danych płacisz tyle co na co dzień w Polsce. Jak to wygląda w wypadku oferty roamingu w Orange Flex?

Orange Flex – pakiety roaming w UE

Jeśli jesteś we Flexie i podróżujesz do jednego z krajów UE, wysyłasz SMS-y i MMS-y bez limitu oraz bez ograniczeń dzwonisz na numery komórkowe i stacjonarne – bo tak samo masz w Polsce. Możesz także bez żadnych dodatkowych opłat używać internetu mobilnego. To, ile internetu dostajesz w roamingu w Orange Flex, zależy od wybranego Planu komórkowego:
  • Plan 30 GB za 30 zł – masz 6,53 GB w roamingu w UE,
  • Plan 45 GB za 35 zł – masz 7,61 GB GB w roamingu w UE,
  • Plan 80 GB za 50 zł – masz 10,87 GB w roamingu w UE,
  • Plan 150 GB za 80 zł – masz aż 17,39 GB w roamingu w UE.
Pamiętaj też, że nasze Plany to nie cyrograf, który podpisujesz na lata jak w wypadku tradycyjnych abonamentów. Jeśli potrzebujesz, możesz je dowolnie zmieniać, nawet raz w miesiącu. Na przykład przed planowaną podróżą.
Swoją drogą przed chwilą sprawdzaliśmy aktualne rankingi ofert komórkowych, które dają najwięcej internetu w roamingu i powiemy jedno – nasz Plan 150 GB powinien przypaść Ci do gustu, jeżeli tego właśnie szukasz 🤫
Aha, informacje o limicie danych w każdej chwili sprawdzisz w aplikacji Flexa. Jeśli zużyjesz całą paczkę i korzystanie z transmisji danych stanie się niemożliwe, zawsze możesz dokupić dodatkowy pakiet internetu w roamingu: od 1 GB do 10 GB. Aktywujesz go za pomocą aplikacji – aby to zrobić, nie musisz korzystać z transmisji danych. „Unijne” GB są tanie jak barszcz, więc nawet gdy wybierzesz budżetowy hotel bez Wi-Fi w pokoju, to internetu Ci nie zabraknie 😊
Sprawdź pełną ofertę roamingu w Orange Flex.

Pakiety roaming Orange Flex – poza UE

Jak już wspomnieliśmy, jeżeli wyjeżdżasz poza UE i chcesz korzystać z usług Orange Flex, wystarczy wykupić odpowiedni pakiet minut i SMS-ów (1 minuta = 1 wiadomość) oraz pakiet internetu w roamingu.
Jak włączyć roaming w Orange Flex? W aplikacji sprawdzisz listę krajów, w których możesz korzystać z roamingu. Znajdziesz tam również dokładne informacje dotyczące ceny pakietu (jeśli dopiero rozważasz przeniesienie numeru do Flexa – tu możesz sprawdzić cennik usług roamingu). A tak krok po kroku wygląda proces aktywowania pakietu roamingu w Orange Flex. Banalne, prawda?
Mamy też hot newsa z ostatniej chwili: od niedawna ceny roamingu w Orange Flex są jeszcze lepsze niż wcześniej! Z Pakietem Brytyjskim bez stresu odwiedzisz rodzinę w Anglii – za GB zapłacisz teraz tyle samo co w Europie. Natomiast Pakiet Tu i Tam pozwoli Ci na komfortową podróż do 46 krajów świata – również do tych, gdzie jeszcze do niedawna trzeba było kupować lokalną kartę SIM, żeby nie zbankrutować. To już przeszłość. Teraz za 2 GB na 2 dni płacisz 20 zł, za 5 GB na 5 dni 40 zł, a za 10 GB na 15 dni 80 zł. I zero zaskoczeń po powrocie, bo we Flexie z transmisji danych korzystasz tylko do wysokości wykupionego pakietu!

Jak włączyć i wyłączyć roaming w telefonie?

Uruchomienie roamingu po stronie operatora (na karcie SIM) to jedno. Aby usługa działała poprawnie, warto też przed wyjazdem dla pewności sprawdzić ustawienia swojego smartfona – włączony roaming w telefonie jest bowiem konieczny, by obsłużyć połączenia i transmisję danych za granicą. Jak sprawdzić, czy masz włączony roaming i ewentualnie go uruchomić? Dokładna ścieżka będzie wyglądać różnie w zależności od smartfona, jednak z grubsza należy szukać takich opcji lub ich odpowiedników:
W Androidzie: Ustawienia > Połączenia > Sieci komórkowe > Roaming danych
W iOS-ie: Ustawienia > Sieć komórkowa > Opcje danych komórkowych > Roaming danych
Czasem możesz też chcieć wyłączyć roaming w telefonie – np. na jakiś czas, by ograniczyć koszty, gdy przebywasz poza UE (albo blisko takiej granicy). W telefonie wystarczy wtedy przejść tę samą ścieżkę co powyżej i ustawić suwak na pozycję wyłączony.
I to chyba wszystko, co potrzebujesz wiedzieć na temat roamingu. Leć ściągnąć apkę Orange Flex, jeśli jeszcze jej nie masz – w tej ofercie komórkowej możesz na bieżąco sprawdzać stan internetu w roamingu i łatwo dokupić pakiet, nawet gdy już jesteś za granicą. Bez dzwonienia na infolinię i niepotrzebnego stresu na wakacjach. Masz już Flexa i pakiet roamingu? Przeczytaj, co zabrać na wakacje.
Miłej podróży! ✈️

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij