Do czego służy tryb samolotowy w telefonie?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 4 July 2024

Jeśli często podróżujesz, wiesz, że linie lotnicze wymagają włączenia trybu samolotowego w urządzeniach mobilnych podczas lotu. 🛩️📱 Pytanie brzmi – w jakim celu? Dowiedz się, jak działa ta funkcja w Twoim smartfonie i do czego może Ci się przydać również poza samolotem.
Dowiedz się:
  • Co to jest tryb samolotowy i co możesz w nim robić?
  • Aktywacja trybu samolotowego w telefonie – co usłyszy dzwoniący?
  • Po co jest tryb samolotowy i dlaczego należy włączać go w samolocie?
  • Co daje tryb samolotowy w telefonie i kiedy może okazać się przydatny (poza samolotem)?

Co to jest tryb samolotowy i co możesz w nim robić?

Wsiadasz na pokład samolotu, włączasz tryb samolotowy i… co dalej? ✈️ Z jakich funkcji urządzenia mobilnego możesz wciąż korzystać, a z jakich już nie?
Tryb samolotowy to po prostu tryb offline. Inaczej mówiąc, to taki stan w telefonie, który po włączeniu odcina Cię od łączności ze światem. Funkcje takie jak dzwonienie, SMS-owanie czy odbieranie połączeń i wiadomości zwyczajnie nie będą działać. Aktywacja trybu samolotowego powoduje dezaktywację funkcji bezprzewodowych, z wyjątkiem funkcji Bluetooth. Co oznacza, że bez problemu podłączysz do urządzenia słuchawki bezprzewodowe czy prześlesz fotki z wakacji współpasażerowi.
W tym stanie, choć połączenia telefoniczne i dostęp do internetu są nieaktywne, możesz nadal cieszyć się muzyką, grami, filmami oraz innymi aplikacjami niezależnymi od połączeń sieciowych czy telefonicznych. 🎮
Jednak nawet w trybie samolotowym możesz nadal korzystać z Wi-Fi i Bluetooth 📶, ale uwaga – tylko, jeśli włączysz je ręcznie (po aktywowaniu trybu samolotowego wszystkie funkcje zostają wyłączone).
Mając dostęp do Wi-Fi podczas lotu, możesz nadal korzystać z usług internetowych, takich jak wysyłanie maili czy sprawdzanie mediów społecznościowych. Jeśli jednak chcesz korzystać z roamingu (transferu danych poza granicami PL) musisz wyłączyć tryb samolotowy, ponieważ wymaga on połączenia z siecią komórkową.

Aktywacja trybu samolotowego a połączenia przychodzące – co usłyszy dzwoniący?

Tryb samolotowy jest dostępny na prawie każdym telefonie, niezależnie od modelu. Jedynie bardzo stare urządzenia mogą nie mieć dostępu do tej funkcji. Najczęściej, aby włączyć tryb offline, wystarczy rozwinąć górny pasek i kliknąć w ikonkę samolotu. Taką opcję na pewno znajdziesz też w ustawieniach urządzenia.
Osoba, która będzie próbowała do Ciebie zadzwonić, w czasie kiedy będziesz lecieć samolotem, usłyszy komunikat, że urządzenie jest niedostępne lub poza zasięgiem sieci 📞
A co jeśli podczas podróży potrzebujesz się z kimś pilnie skontaktować? Jeśli masz dostęp do Wi-Fi, możesz nadal korzystać z usług takich jak Wi-Fi Calling, nawet jeśli telefon jest w trybie samolotowym.
Usługa WiFi Calling ☎️ to technologia, która umożliwia użytkownikom nawiązywanie i odbieranie połączeń przez bezprzewodowe połączenie internetowe zamiast z sygnału komórkowego. Działa podobnie do innych aplikacji VoIP (Voice over IP) obsługujących Wi-Fi, takich jak Skype lub WhatsApp. Dzięki temu możesz dzwonić za pomocą Wi-Fi, unikając opłat za zagraniczne połączenia telefoniczne, nawet z miejsca, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej lub jest on słaby, jak np. w samolocie.

Po co jest tryb samolotowy i dlaczego należy włączać go w samolocie?

Dlaczego większość linii lotniczych wymaga aby pasażerowie wyłączyli swoje telefony lub przestawili je w tryb samolotowy podczas lotu? Popularnym mitem jest, że aktywacja trybu samolotowego w telefonie może ochronić pasażerów przed promieniowaniem w kabinie. W rzeczywistości tryb samolotowy nie wpływa na ilość promieniowania docierającego do wnętrza samolotu. ☀️
Głównym powodem jest unikanie zakłóceń systemów nawigacyjnych. Jeśli ktoś zapomni włączyć tryb samolotowy, nie oznacza to natychmiastowego zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu. Jeżeli jednak więcej pasażerów zapomni o przełączeniu się na tryb offline bądź zignoruje tę zasadę, sterowanie samolotem może być rzeczywiście utrudnione. Dlatego należy przestrzegać komunikatów załogi i włączać tryb samolotowy na czas lotu.

Co daje tryb samolotowy w telefonie i kiedy może okazać się przydatny (poza samolotem)?

Podróż samolotem to niejedyna sytuacja, kiedy ta funkcja w telefonie może okazać się przydatna. W końcu, jak śpiewa Daria Zawiałow w swojej piosence „Złamane serce jest OK”: „Nieodebrane telefony, tryb samolotowy” to czasem najlepszy sposób na to, aby odłączyć się od wszelkich rozpraszaczy i pobyć tu i teraz. 🔇Tryb samolotowy to nie tylko obowiązek podczas lotu, ale też świetny lifehack na:
  • Oszczędzanie baterii 🔋: jeśli odetniesz się od świata, przechodząc w tryb offline, bateria w Twoim telefonie wytrzyma dłużej. Supersprawa, jeśli chcesz przedłużyć żywotność baterii urządzenia, gdy nie masz gdzie naładować telefonu lub nie masz przy sobie ładowarki.
  • Unikanie rozpraszaczy 🚫: tryb samolotowy przyda Ci się, gdy potrzebujesz intensywnego skupienia i wolisz uniknąć niechcianych powiadomień o połączeniach czy wiadomościach tekstowych. Docenisz tę opcję, kiedy akurat jesteś w trybie deep focus, np. podczas spotkań biznesowych czy konferencji.
Tryb samolotowy to przydatna funkcja, z której możesz korzystać nie tylko podczas lotu. To nie tylko wymóg bezpieczeństwa, ale też świetny sposób na cyfrowy detoks. 📴

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij