Jak dbać o baterię w telefonie?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 7 July 2023

Lubisz długo korzystać z raz kupionej elektroniki i starasz się nie wymieniać smartfona i innych urządzeń zbyt często? Witaj w klubie dbających o planetę! ☘️🌍 Jednak aby Twój smartfon cieszył się dobrą formą latami i umożliwiał Ci sprawne korzystanie z wszystkich funkcji, musisz o niego odpowiednio zadbać. Sprawdź, jak ładować telefon, żeby bateria trzymała dłużej, i przy okazji dowiedz się, co wpływa na żywotność baterii.
Co znajdziesz w artykule:
  • Jak prawidłowo ładować telefon?
  • Jak dbać o baterię w telefonie?
  • Jak przedłużyć żywotność baterii w telefonie?

Jak ładować telefon, żeby bateria trzymała dłużej?

Być może zastanawiasz się, co to za sztuka podpiąć końcówkę ładowarki do gniazda telefonu. Przecież to jedna z prostszych czynności, którą możesz wykonać nawet z zamkniętymi oczami… Cóż, tak i nie 😉
Choć możesz znać wszystkie przydatne funkcje telefonu, to nieprawidłowe ładowanie baterii smartfona niesie za sobą różne, niekoniecznie przyjemne konsekwencje, począwszy od obniżenia kondycji akumulatora, a skończywszy na częstym przegrzewaniu się urządzenia. Dlatego jeżeli zależy Ci, aby sprzęt pozostał z Tobą na wiele długich miesięcy, nie bagatelizuj kwestii jego zasilania. No, chyba że lubisz czuć dreszczyk adrenaliny, gdy w najmniej oczekiwanym momencie na ekranie pojawia się 1% baterii...
Jak ładować telefon, żeby bateria trzymała dłużej? 🔋 Przede wszystkim:
  • Podczas podłączania smartfona do zasilania używaj tylko sprawdzonych akcesoriów
Zrezygnuj z tanich zamienników, używaj tylko oryginalnych akcesoriów albo ładowarek zaufanych producentów. Dlaczego? Wszystko rozbija się o parametry ładowarki, w tym natężenie przepływającego przez nią prądu i napięcie zasilania, które są dostosowane do pracy baterii. Substytuty mogą nie być aż tak wydajne i bezpieczne ⚡
  • Ładuj telefon krótko, ale często
Nowoczesne urządzenia mobilne najefektywniej pracują na 30%-90% naładowania baterii. Całkowite rozładowywanie sprzętu nie jest korzystne, a dobijanie do 100% – konieczne. Dlatego nie dopuszczaj do regularnego wyzerowywania baterii.
  • Uważaj na przegrzewanie się smartfona w czasie ładowania
Wielu użytkowników smartfonów zostawia sobie ładowanie urządzenia na noc, w myśl zasady: Ty ładujesz swoje baterie, telefon swoje 📲 Rano oboje jesteście zwarci i gotowi do pracy. Wbrew opiniom, które można znaleźć w sieci, takie podejście jest ok. Po osiągnięciu 100% ładowarka i tak odetnie zasilanie, żeby nie dopuścić do przegrzewania smartfona, a tym samym np. do powolnego uszkadzania jego podzespołów. Jednak pod żadnym pozorem nie zostawiaj ładującego się telefonu pod poduszką lub pod innym przedmiotem.
Natomiast kiedy ładujesz telefon w ciągu dnia, najlepiej w tym czasie zostawić go w spokoju, a przynajmniej nie korzystać z niego intensywnie (czyli np. nie robić z niego w tym momencie hot spota).
👉 Z baterią w Twoim telefonie nie jest najgorzej, ale urządzenie coraz częściej zamula nawet przy pisaniu wiadomości? Sprawdź, jak wyczyścić i zwiększyć pamięć telefonu.

Jak dbać o baterię w telefonie?

Właściwe ładowanie urządzenia to nie wszystko 🔋 W jaki jeszcze sposób możesz dbać o baterię w telefonie, aby wydłużyć jej żywotność? Wystarczy, że na co dzień zastosujesz kilka naszych tipów – dzięki nim akumulator nie wyzionie za szybko ducha:
  • nie doprowadzaj baterii do 0% – wbudowane w smartfon ogniwo litowo-jonowe źle reaguje na całkowite rozładowanie i przez to zmniejsza swoją wydajność,
  • pokombinuj z jasnością ekranu – dzięki temu sprzęt będzie zużywał mniej prądu i działał dłużej,
  • staraj się nie korzystać z telefonu, gdy się ładuje – to sprawi, że o wiele szybciej zgromadzi potrzebną energię do dalszej pracy,
  • zainwestuj w powerbank – z nim zawsze będziesz mieć pod ręką źródło zasilania dla urządzenia, nawet w ekstremalnych sytuacjach.
Jeżeli chcesz wydłużyć pracę smartfona i tym samym zadbać o jego baterię, pamiętaj, że sporo energii pobierają różne moduły łączności bezprzewodowej. Raczej nie korzystasz z Bluetootha czy hotspota osobistego 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, dlatego włączaj je wtedy, gdy to konieczne, a Twój smartfon Ci za to z pewnością podziękuje 😉

Czy można przedłużyć żywotność baterii w telefonie?

Odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej. Jednak musimy postawić sprawę jasno – jeżeli Twój smartfon ma już swoje lata i przez cały czas korzystania ze niego nie zatroszczyłeś się o jego akumulator, nie licz na cuda. Im wcześniej zaczniesz dbać o baterię w telefonie, tym lepiej dla Twojego portfela, sprzętu i… planety.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, przede wszystkim uważaj na przegrzewanie się urządzenia ⚡ Wysokie temperatury wpływają nie tylko na pracę baterii, ale też inne części elektroniczne. Nie pozostawiaj sprzętu w pełnym słońcu ☀️ ani blisko źródła ciepła (np. grzejnika). Złym pomysłem będzie też przykrywanie urządzenia kocem, kołdrą czy stertą ciuchów. Pamiętaj też, aby nie przesadzać w drugą stronę – niskie temperatury także oddziałują negatywnie na pojemność baterii.
Postaraj się też oszczędzać baterię. Zrobisz to na różne sposoby, np. wyłączając lokalizację GPS w niektórych aplikacjach. Oprócz tego używaj ciemnego motywu i stosuj stonowane tapety. Im mniej będziesz obciążać urządzenie funkcjami, z których nie korzystasz, tym dłużej będzie działać.
Jak widać, istnieje kilka niezłych sposobów na zwiększenie żywotności baterii w telefonie. Jeżeli jednak nie widzisz nadziei na reanimację ogniwa w smartfonie, prawdopodobnie nadszedł czas na wymianę urządzenia. Po telefon z dobrym akumulatorem zajrzyj do Sklepu Flex, gdzie czekają na Ciebie liczne promki i okazje na flagowe oraz budżetowe modele smartfonów. A o baterię w nowym smartfonie 🔋 zadbaj już od pierwszych dni!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij