Optymalizacja telefonu – jak przyśpieszyć działanie smartfona?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 25 May 2022

Masz wrażenie, że Twój telefon działa coraz wolniej? Najwyższy czas, żeby coś z tym zrobić. Podpowiadamy, jak przeprowadzić optymalizację telefonu i wydłużyć czas jego użytkowania. To nic trudnego!
Zawieszające się aplikacje i komunikaty o zapełnionej pamięci telefonu potrafią być bardzo irytujące. Zanim pochopnie zdecydujesz się na wymianę smartfona, możesz spróbować samodzielnie uporać się z tymi problemami i zadbać o wydłużenie jego życia. Nie musisz pobierać i instalować żadnych aplikacji, aby zoptymalizować telefon. Wystarczy, że skorzystasz domyślnych narzędzi systemowych.

Optymalizacja telefonu

Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz przyśpieszyć działanie smartfona:
  • Zrób porządek w aplikacjach – optymalizację telefonu warto zacząć od generalnych porządków. To najlepszy sposób, żeby zwolnić pamięć w urządzeniu. Listę wszystkich zainstalowanych aplikacji znajdziesz w ustawieniach telefonu – przejrzyj ją i odinstaluj programy, z których nie korzystasz. Ich aktualizacje pobierają się automatycznie, co zużywa energię. Dodatkowo wejdź w ustawienia telefonu i wyłącz dane sieci komórkowej dla aplikacji, których używasz sporadycznie. Sprawi to, że będą się łączyć jedynie przez Wi-Fi, co ograniczy ich pracę w tle.
  • Usuń niepotrzebne pliki – przejrzyj także folder „Pobrane” i „Dokumenty” – mogą znajdować się tam duże pliki, o których już nie pamiętasz. Warto także zrobić porządek w galerii ‒ najwięcej pamięci pochłaniają pliki wideo i zdjęcia. Minutowy filmik w jakości Full HD może ważyć nawet 130 MB!
  • Wyczyść pamięć podręczną (cache) – w pamięci podręcznej zapisane są tymczasowe pliki generowane przez system operacyjny i uruchamiane aplikacje. Co jakiś czas warto wyczyścić te dane. Aby to zrobić, możesz skorzystać z domyślnego narzędzia systemu Android. Wejdź w ustawienia pamięci, a następnie wybierz funkcję „Oczyść”. Telefon usunie wszystkie niepotrzebne dane. Skasowane zostaną tylko „pliki-śmieci” – Twoje zdjęcia i filmy zostaną w pamięci telefonu.
  • Wypróbuj lżejsze wersje aplikacji – aplikacje mobilne mają coraz większe wymagania. Jeżeli korzystasz ze starszego telefonu, jego parametry mogą być po prostu za słabe. Rozwiązaniem problemu mogą być aplikacje w wersji light. Lekkie wersje zostały pozbawione mniej potrzebnych funkcji i działają stabilnie nawet na słabszych urządzeniach. W wersji light dostępny jest m.in. Facebook, Messenger, Instagram czy Twitter.
  • Przywróć urządzenie do stanu pierwotnego – jeżeli optymalizacja telefonu nie przyniesie zamierzonych efektów, możesz przywrócić urządzenie do stanu fabrycznego. Po wykonaniu tej operacji telefon będzie „jak nowy” – usunięte zostaną z niego wszystkie aplikacje i pliki. Przed przywróceniem ustawień fabrycznych koniecznie zapisz w chmurze lub przenieś na drugie urządzenie zdjęcia, filmy i inne dane, które chcesz zachować.
Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci zoptymalizować działanie telefonu i przyczynią się do wydłużenia jego życia. Powodzenia!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij