Do czego służą opcje programisty w telefonie?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 18 June 2024

Opcje programisty mogą się przydać nie tylko osobom, które tworzą aplikacje mobilne. Czym właściwie są i co umożliwiają? 📱🖥️ Jak włączyć opcje programisty i czemu to łatwiejsze na telefonie z systemem Android niż aktywacja trybu dewelopera iOS na iPhonie? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o ukrytych możliwościach konfiguracji smartfona.
Z artykułu dowiesz się:
 • Czym są opcje programisty i czy są bezpieczne?
 • Jak przyspieszyć telefon dzięki opcjom programisty?
 • Jakie jeszcze możliwości oferują opcje programisty i debugowanie USB?
 • Jak włączyć opcje programisty w telefonie z systemem Android?
 • Dlaczego tryb dewelopera w iOS jest trudniej dostępny niż tryb programisty w Androidzie?

Czym są opcje programisty i czy są bezpieczne dla zwykłego użytkownika?

Opcje programisty to zestaw zaawansowanych ustawień dostępnych na urządzeniach z systemem Android, lecz niewidocznych w menu. Możesz dzięki nim na przykład poprawić wydajność smartfona na różne sposoby ⚡ Dla programistów kluczowa jest z kolei funkcja debugowania USB, która pozwala między innymi testować nowe aplikacje czy modyfikować oprogramowanie telefonu.
Zanim wyjaśnimy to dokładniej – dwa słowa o bezpieczeństwie. Opcje programisty może włączyć każdy. Warto jednak korzystać z nich ostrożnie i przemyśleć wprowadzane zmiany ⚠️ Jeśli coś pójdzie nie tak i nie wiesz, jak to zmienić, trzeba będzie przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Nie włączaj też funkcji debugowania USB bez potrzeby. Gdy jest aktywna, smartfon jest bardziej podatny na złośliwe oprogramowanie. Należy więc szczególnie uważać, w co się klika i najlepiej nie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi.
Przeczytaj też: Jak zresetować telefon?

Jak przyspieszyć telefon dzięki opcjom programisty?

W opcjach programisty znajdziesz ustawienia, których zmiana zwiększy wydajność Twojego urządzenia. Może to jednak mieć także negatywne konsekwencje, na przykład większe zużycie baterii 🔋 Najpierw warto więc wypróbować tradycyjne sposoby na optymalizację telefonu, żeby przyśpieszyć jego działanie.
Jeśli chcesz skorzystać z opcji programisty, zwróć uwagę zwłaszcza na sekcję „Rysowanie” oraz parametry „Skala animacji okna”, „Skala animacji przejścia” i „Skala długości animacji”. Gdy zmienisz domyślne wartości w każdym z nich z 1 na 0,5, aplikacje i strony powinny szybciej odpowiadać na Twoje działania ze względu na krótszy czas wyświetlania animacji. Pomogą też takie opcje jak:
 • 💡 brak procesów w tle – zatrzymanie ładowania aplikacji w tle zapewnia większą wydajność w tych aplikacjach, które akurat uruchamiasz;
 • 💡 wymuś renderowanie GPU – telefon wykorzystuje wtedy jednostkę graficzną (GPU) do obliczeń i rysunków w elementach interfejsu aplikacji, przez co procesor może przeznaczyć więcej mocy na inne zadania.
Jeśli mimo to telefon nie spełnia już Twoich oczekiwań, nowy smartfon w dobrej cenie znajdziesz w Sklepie Flex. Mamy tam też sprytne zegarki, tablety i laptopy, słuchawki i inne fajne sprzęty 📱⌚🎧

Jakie jeszcze możliwości oferują opcje programisty i debugowanie USB?

Opcje programisty to nie tylko zmiana ustawień związanych z animacjami, renderowaniem grafiki i działaniem systemu. Możesz dzięki nim również włączyć tryb ciemny w dowolnej aplikacji czy dokładnie śledzić obciążenie procesora i użycie pamięci telefonu.
Najwięcej możliwości daje funkcja debugowania USB. Gdy jest włączona, przez komputer połączony ze smartfonem przez USB możesz w znacznie szerszym zakresie modyfikować i kontrolować urządzenie. Służy do tego celu Android Software Development Kit (SDK), czyli zestaw specjalnych narzędzi dla programistów. Korzystając z niego można między innymi:
 • ➕ tworzyć i testować na telefonie nowe aplikacje;
 • ➕ tworzyć kopie zapasowe danych;
 • ➕ odzyskiwać dane z zablokowanych lub zepsutych smartfonów;
 • ➕ zainstalować roota (czyli nową, zmodyfikowaną wersję systemu operacyjnego).

Jak włączyć opcje programisty w telefonie z system Android?

Na większości urządzeń włączysz tryb programisty Android w kilku prostych krokach. Jeśli chcesz to zrobić, należy:
 • Wejść w ustawienia telefonu, a następnie w kolejne zakładki: „Informacje o urządzeniu” lub podobną (nazwa może się różnić w zależności od marki) oraz „Informacje o oprogramowaniu”.
 • Znaleźć opcję „numer kompilacji”.
 • Kliknąć numer 7 razy z rzędu.
 • Wyświetli się komunikat, że opcje programisty są dostępne (czasami wcześniej trzeba podać PIN).
 • Wrócić do głównego menu ustawień telefonu.
 • Na samym dole powinna się pojawić zakładka „Opcje programisty”.
Nieco inaczej, choć podobnie, wygląda to w smartfonach Xiaomi z nakładką MIUI 10 lub nowszą. Gdy wejdziesz w zakładkę „O telefonie”, wybierz „Pełna specyfikacja”. Potem znajdź opcję „MIUI” z numerem wersji interfejsu i kliknij go 7 razy. Opcje programisty powinny być teraz dostępne w zakładce „Ustawienia dodatkowe”.

Tryb dewelopera w iOS – trudniej dostępny niż tryb programisty w Androidzie

Główna część systemu operacyjnego Android jest otwartym i wolnym oprogramowaniem 🔓 System od początku przeznaczony był też do różnorodnych zastosowań i użytku wielu różnych podmiotów. Z kolei iOS to oprogramowanie Apple’a 🍎 stworzone do wyłącznego wykorzystania na urządzeniach tej firmy.
Z tego względu również dostęp do tworzenia aplikacji i zaawansowanych konfiguracji, które oferuje tryb dewelopera iOS, jest bardziej ograniczony. Żeby z nich skorzystać, musisz podłączyć iPhone’a do komputera Mac z zainstalowaną aplikacją Xcode dla programistów. Tylko w ten sposób zyskasz dostęp do ustawień dotyczących sieci, wydajności i diagnostyki oraz narzędzi do debugowania i testowania aplikacji, czy możliwość instalowania aplikacji z Xcode na telefonie.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij