Jak zresetować telefon?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 2 June 2023

Masz problem z odpaleniem aplikacji? Kiedy chcesz coś napisać, klawiatura ciągle się zacina? A może Twój telefon działa zbyt wolno? Przyczyny oczywiście mogą być różne, jednak czasem możesz temu zaradzić całkiem prosto – robiąc reset telefonu. Sprawdź, kiedy może to pomóc i jak zresetować telefon z Androidem oraz iOS-em 📱
Z artykułu dowiesz się:
 • Kiedy reset telefonu jest konieczny?
 • Czym różni się reset miękki od twardego?
 • Jak zrobić miękki reset smartfona?
 • Jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych?

Kiedy warto zrobić reset telefonu?

Reset telefonu to działanie, które może pomóc w kilku sytuacjach. Spróbuj go wykonać, jeżeli:
 • smartfon działa zbyt wolno,
 • powtarzają się problemy z działaniem aplikacji,
 • nie można połączyć się z siecią,
 • telefon się zawiesił i nie można wykonać żadnej operacji.
W zależności od rodzaju problemu, jaki wystąpi, można skorzystać z różnych opcji resetu. Do wyboru jest reset miękki i twardy, czyli tzw. hard reset.

Dwa rodzaje resetu – miękki i twardy

Telefon możesz zresetować na dwa sposoby: wykonując miękki lub twardy reset. Czym różnią się te działania i jak zrobić miękki i twardy reset telefonu?
Miękki reset telefonu, choć brzmi bardzo profesjonalnie, polega po prostu na ponownym uruchomieniu urządzenia. Czyli taka klasyczna sytuacja, jak przychodzisz z problemem komputerowym do speca od IT i pierwsze pytanie, które słyszysz, to „a czy próbowałeś wyłączyć i włączyć?” 😄 Brzmi irytująco prosto, gdy człowiek spodziewa się już najgorszego i oblicza w głowie, czy stać go teraz na nowy smartfon, ale cóż… to działa! Gdy urządzenie najpierw się wyłączy, a następnie ponownie uruchomi, problemy często znikają. Takie działanie sprawia, że wszystkie uruchomione procesy zostają zakończone, a pamięć podręczna automatycznie się czyści.
Miękki reset zwykle jest wystarczający w przypadku większości problemów związanych z wolniejszą pracą telefonu. Tak więc, jeśli Twój smartfon działa wolniej niż zwykle, śmiało rób miękki reset. To powinno pomóc.
Kiedy zrobić twardy reset telefonu? Hard reset oznacza przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych ⛔️ W wyniku takiego działania z telefonu zostaną usunięte wszystkie dane – również zdjęcia i filmy, dlatego pamiętaj, żeby je zabezpieczyć przed wykonaniem resetu i zrobić backup danych.
Twardy reset to ostateczność, po którą należy sięgnąć dopiero wtedy, kiedy inne działania nie pomagają. Hard reset dobrze jest wykonać również przed sprzedażą smartfona, żeby pozbyć się osobistych danych z pamięci telefonu. Chyba że nie masz problemu z dzieleniem się prywatnymi informacjami z nowym właścicielem urządzenia 😉

Jak zrobić miękki reset telefonu?

Miękki reset będzie wyglądał nieco inaczej w przypadku telefonów z Androidem i z iOS-em, jednak w obydwu przypadkach będzie tak samo prosty. Jeśli masz smartfona z Androidem, wystarczy, że przez kilka sekund przytrzymasz przycisk wyłączania. Możesz tak robić do czasu, aż telefon uruchomi się ponownie, lub wybrać jedną z opcji, które pojawią się na ekranie.
W przypadku telefonów z systemem iOS miękki reset wygląda nieco inaczej. W modelach od 3. do 8. generacji, żeby zrobić miękki reset, musisz przytrzymać nieco dłużej przycisk włączania. W nowszych modelach trzeba jednocześnie przytrzymać dwa przyciski: Obudź/Uśpij i zmniejszanie głośności.

Jak zrobić hard reset telefonu?

Nie wiesz, jak zrobić hard reset telefonu? Chętnie Ci pomożemy 😊 Jeśli masz smartfona z Androidem, musisz w ustawieniach telefonu poszukać ustawień fabrycznych. Lokalizacja tych ustawień może być różna dla różnych modeli telefonów. Zwykle znajdziesz je w sekcji Prywatność lub Ustawienia telefonu. Kiedy wejdziesz w odpowiednią sekcję, na ekranie telefonu zobaczysz szczegółową instrukcję, jak wykonać hard reset.
Żeby zrobić hard reset na telefonie z iOS-em generacji od 3. do 6., przytrzymaj dwa przyciski: Obudź/Uśpij i Początek. W modelu 7. generacji trzeba przytrzymać przyciski: Obudź/Uśpij i zmniejszania głośności. W kolejnym kroku konieczne będzie przesunięcie suwaka z jednoczesnym przytrzymaniem przycisków.
W najnowszych modelach iPhone'ów, aby wykonać twardy reset, trzeba postępować następująco:
 • wciśnij i zwolnij guzik zwiększenia głośności,
 • wciśnij i zwolnij guzik zmniejszenia głośności,
 • przytrzymaj przycisk boczny do czasu, aż na ekranie pojawi się suwak – wtedy przesuń go w prawo.

Zresetowanie telefonu nie pomogło?

Zajrzyj do Sklepu Flex po nowy model 📱 A jeśli to kiepski moment na zakup, pamiętaj, że we Flexie w każdy wtorek mamy nocne superpromki na wybrany sprzęt! Warto zapisać się w aplikacji na powiadomienia (Mój profil ➡️ Zgody ➡️ Informacje handlowe), żeby nic Ci nie umknęło. Możesz też zdecydować się na telefon odnowiony. To tani i ekologiczny sposób na nowy telefon, który w najmniejszym stopniu nie różni się sprawnością od urządzenia, które dopiero co zjechało z taśmy produkcyjnej.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij