Jak dbać o telefon na mrozie?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 6 February 2024

Niskie temperatury na wielu nowoczesnych smartfonach nie robią wrażenia – w każdym razie przy krótkotrwałej ekspozycji na zimno. Jednak w niektórych przypadkach mogą sprawić, że Twoje urządzenie przestaje działać tak efektywnie, jak dotychczas. Nieprawidłowe działanie ekranu dotykowego, spadek pojemności baterii, a nawet trudności z czytaniem karty SIM – zdarza Ci się to w mroźne dni? ❄️❄️ Dowiedz się, jak dbać o telefon na mrozie, by uniknąć takich sytuacji.
Z artykułu dowiesz się:
 • Jak niskie temperatury wpływają na baterię i czemu telefon wyłącza się na mrozie?
 • Co oprócz mrozu może zaszkodzić smartfonowi zimą?
 • Jak dbać o telefon i inną elektronikę na mrozie?
 • Jakie gadżety do telefonu przydadzą się zimą?

Dlaczego telefon wyłącza się na mrozie? Jak niskie temperatury działają na elektronikę?

Gdy temperatura spada znacznie poniżej zera, smartfon może zacząć zachowywać się kapryśnie 🧊 Oczywiście jest to irytujące, jednak nie ma co rzucać klątw na producentów – jeśli zajrzysz do instrukcji obsługi, w większości wypadków znajdziesz tam informację o zakresie temperatur, w jakim urządzenie działa optymalnie. Powyżej 35˚C może dochodzić do przegrzania telefonu, natomiast poniżej 0˚C – a zwłaszcza przy większych mrozach, poniżej -15˚C – mogą pojawić się inne problemy. Jakie?
📱 Po pierwsze – nieprawidłowe działanie ekranu dotykowego. Telefon na mrozie może gorzej reagować na dotyk lub wykonywać polecenia nieprawidłowo.
📱 Po drugie – spadek pojemności baterii. Baterie w smartfonach są wrażliwe na zimno, co przekłada się na szybsze zużywanie energii. To z kolei wpływa na wydajność urządzenia, które zamyka procesy w celu przedłużenia czasu jego działania. Zimą stosunkowo często zdarza się, że mimo naładowanej przed wyjściem z domu baterii wskaźnik nagle pokazuje kilka procent albo telefon wyłącza się na mrozie bez ostrzeżenia 🥶 Przy dużym spadku temperatury smartfon może mieć również problem z rozpoznaniem karty SIM.

Zagrożenia dla telefonu zimą – nie tylko mróz

Zimą telefon jest narażony nie tylko na niskie temperatury, ale też na opady śniegu i deszczu ❄️🌧️ oraz na niekontrolowane upadki (np. gdy poślizgniesz się na oblodzonej powierzchni). Jeśli Twój telefon będzie wystawiony na długotrwałe opady, może dojść do uszkodzenia wyświetlacza. W najgorszym wypadku woda przedostanie się pod ekran, co może skutkować obniżeniem sprawności działania urządzenia (telefon będzie mniej wrażliwy na dotyk).
Kolejne zagrożenie dla smartfona to woda, która gromadzi się na obiektywach aparatów. Nagromadzona woda zasłoni wlot światła i spowoduje, że wykonywane zdjęcia będą rozmazane. Najgorzej, gdy śnieg lub deszcz przedostanie się do wnętrza telefonu. Wtedy może dojść do uszkodzenia podzespołów. Naprawa takich uszkodzeń może okazać się bardzo kosztowna, a często wręcz nieopłacalna. Dlatego jeśli wiesz, że dużo korzystasz ze smartfona na zewnątrz, również w trudnych warunkach pogodowych, już na etapie zakupu warto pomyśleć o urządzeniu z wyższej półki, o lepszych parametrach wodoodporności.
Na oblodzonej powierzchni nietrudno o upadek 🐧 Jeśli upadniesz razem z telefonem, może dojść do uszkodzenia ekranu lub obudowy, a także zamoczenia smartfona.

Telefon na mrozie – jak dbać o baterię w telefonie?

Zdarza Ci się mieć problemy ze smartfonem na mrozie? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko spadków wydajności:
 • Unikaj długotrwałego przebywania na mrozie
Jednym z podstawowych kroków w ochronie baterii telefonu przed zimnem jest minimalizacja czasu ekspozycji na niskie temperatury ⏰🌬️ Oczywiście nie chodzi o to, żeby na całą zimę zamknąć się w czterech ścianach! Jednak gdy wybierasz się na dłuższy spacer albo na wyjazd na narty 🎿 staraj się trzymać smartfona blisko ciała, np. w kieszeni kurtki lub spodni, aby utrzymać go w cieple.
 • Nie zostawiaj telefonu na zewnątrz
Unikaj pozostawiania telefonu na zewnątrz na dłuższy czas, zwłaszcza gdy temperatura spada poniżej zera. Jeśli wysiadasz z samochodu, zawsze upewnij się, że zabrałeś ze sobą smartfona.
 • Zminimalizuj różnice temperatur
Zanim wejdziesz do ciepłego pomieszczenia, rozgrzej nieco zimny telefon, na przykład w kieszeni blisko ciała. W ten sposób zapobiegniesz osadzaniu się na ekranie pary wodnej. A jeśli doszło do sytuacji, że telefon wyłączył się na zimnie i potrzebujesz go naładować – daj mu najpierw chwilę na wyrównanie temperatury z tą panującą w pomieszczeniu 📱
Sprawdź również: Jak zresetować telefon?

Elektronika na mrozie – te gadżety mogą Ci się przydać

Żeby jeszcze lepiej chronić smartfona zimą, a dzięki temu swobodniej z niego korzystać, przyda Ci się kilka gadżetów. Polecamy zaopatrzyć się w:
 • Etui na telefon
Etui pomoże utrzymać stabilną temperaturę wokół telefonu. Warto pomyśleć nad zakupem specjalnego etui termicznego. Takie etui zapewni dodatkową warstwę ochronną przed niskimi temperaturami i pozwoli Ci dłużej korzystać z urządzenia na zewnątrz. Do ochrony przed upadkami sprawdzi się również klasyczne etui typu „plecki”.
 • Słuchawki lub zestaw słuchawkowy 🎧
W zimowe dni koniecznie zabieraj ze sobą słuchawki bezprzewodowe lub zestaw słuchawkowy. W ten sposób znacznie ograniczysz sytuacje, w których będziesz musiał wyjmować telefon z kieszeni lub plecaka.
 • Szkło ochronne
Szkło ochronne to najlepsze zabezpieczenie ekranu zimą. Na śliskim chodniku bardzo łatwo o utratę równowagi, a co za tym idzie – o upadek smartfona i uszkodzenie ekranu ⛸️ W kryzysowych sytuacjach szkło zapobiegnie powstawaniu na ekranie nieestetycznych zarysowań.
 • Powerbank
Zimą poziom naładowania baterii może gwałtownie spadać. Warto więc mieć ze sobą powerbank, by zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanego rozładowania telefonu 🔋
Jesteś w Orange Flex? To koniecznie zajrzyj do Sklepu Flex w swojej apce. Od niedawna mamy tam nową kategorię Akcesoria, a w niej duży wybór etui i szkieł ochronnych. Na iPhone'a polecamy Ci na przykład ekologiczne etui wykonane z biodegradowalnych materiałów, a do Xiaomi mamy fajne etui karbonowe typu plecki lub takie w formie okładki zamykanej na magnes. Zresztą zobacz sam! Do tego stylowe słuchawki budsy i w drogę.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij