Przegrzany telefon – jak zapobiec przegrzaniu smartfona, nie tylko na wakacjach?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 3 August 2023

To normalne, że smartfon lekko się nagrzewa, gdy go intensywnie używasz albo ładujesz. Jednak przy nadmiernym przegrzaniu telefonu skutki mogą być poważne – zwróć na to uwagę zwłaszcza latem, podczas wakacyjnych upałów. Dowiedz się, jak uniknąć przegrzania baterii lub procesora w telefonie i co robić, gdy urządzenie jest zdecydowanie zbyt ciepłe. 🔥
🧐 Co znajdziesz w artykule:
 • Z czego może wynikać przegrzanie telefonu?
 • Jak postępować z przegrzewającym się telefonem – na wakacjach i nie tylko?
 • Jak można uniknąć przegrzania baterii, procesora i ekranu w telefonie?
 • Jakie konsekwencje może mieć przegrzanie telefonu?

Przyczyny przegrzanego telefonu – na wakacjach i nie tylko

Gdy wyjeżdżasz na urlop, jest upał i spędzasz dużo czasu na plaży, to zdecydowanie łatwiej o przegrzany telefon na słońcu 🏖️ Smartfonom nie służy też jednak bliskość grzejnika czy innych urządzeń elektronicznych. Co więcej, przegrzanie telefonu może mieć znacznie więcej przyczyn niż tylko zbyt wysoka temperatura otoczenia 🌡
 • Jeśli gorąca jest prawie cała tylna część sprzętu, zwłaszcza dolna połowa, prawdopodobnie oznacza to przegrzanie baterii w telefonie. Najczęściej powodem jest nieodpowiednie ładowanie, a zwłaszcza zbyt wysokie napięcie ładowarki. Aby tego uniknąć, upewnij się, że wiesz, jak dbać o baterię w telefonie.
 • Przegrzany procesor w telefonie objawia się z kolei nadmiernym ciepłem w okolicy tylnych aparatów. Przyczyną może być zbyt intensywne użytkowanie urządzenia oraz zbyt duża liczba obciążających je aplikacji i niedostateczna optymalizacja telefonu (np. brak aktualizacji) lub wadliwe oprogramowanie.
 • Przegrzanie ekranu w telefonie może Ci się natomiast zdarzyć, jeśli przez długi czas odtwarzasz filmy i seriale lub grasz w wymagające gry bez przerw.

Pierwsza pomoc, czyli co zrobić z przegrzewającym się telefonem?

Dopóki temperatura sprzętu nie przekracza 40℃, maksymalnie 45℃, nie masz powodów do obaw. Jeśli jednak Twój smartfon jest tak gorący, że coraz trudniej trzymać go w ręce, pora działać. W przypadku przegrzanego telefonu:
✔️ Spróbuj ustalić, dlaczego urządzenie tak mocno się nagrzewa.
✔️ Zminimalizuj wpływ tej przyczyny (np. przegrzany na słońcu telefon umieść w cieniu, a gdy powodem jest ładowanie – odłącz sprzęt od gniazdka).
✔️ Pozamykaj niepotrzebne aplikacje, a jeśli możesz, to wyłącz smartfon.
✔️ Zdejmij etui ochronne, a przy przegrzaniu baterii w telefonie możesz spróbować zdjąć też obudowę.
✔️ Zostaw smartfon w zacienionym, możliwie chłodnym miejscu, aż temperatura wróci do normy.
Uwaga – nie wkładaj go do lodówki ani zamrażarki i nie schładzaj gwałtownie w inny sposób! Nagła zmiana temperatury może poważnie uszkodzić sprzęt.
✔️ Zresetuj telefon – wyłączając go i włączając ponownie – i sprawdź, czy teraz działa poprawnie. Jeśli to nie wystarczy, przywróć ustawienia fabryczne, a gdy i to nic nie da – zanieś telefon do serwisu.
💡 Gdy masz wątpliwości, czy urządzenie nie nagrzewa się za bardzo, przydatne będą aplikacje do sprawdzania temperatury (np. Cooler Master, CPU Cooler, Battery HD+).

Jak zapobiegać przegrzaniu baterii w telefonie, a także procesora i ekranu smartfona?

Jeśli chcesz uniknąć przegrzanego telefonu w przyszłości, mamy kilka wskazówek.
 • 🌡 Unikaj ekspozycji smartfona na wysokie temperatury i słońce oraz zapewnij mu nieco przewiewu (np. staraj się nie trzymać go w kieszeni lub torbie przez większość upalnego dnia).
 • 📱 Używaj odpowiednich ładowarek i innych akcesoriów do zasilania – najlepiej oryginalnych lub o takich samych parametrach.
 • Staraj się nie korzystać z telefonu zbyt długo w intensywny sposób. Jeżeli czujesz, że urządzenie nadmiernie się nagrzewa – zrób przerwę i daj mu odpocząć.
 • 🧹 Wyłączaj aplikacje i funkcje, z których nie korzystasz. Pozbądź się też apek i danych, które w ogóle nie są Ci już potrzebne.
 • 📱 Regularnie aktualizuj aplikacje i inne oprogramowanie.
Jeżeli stosujesz te zalecenia i nadal masz problem z przegrzewającym się telefonem, oddaj go do dobrego serwisu (być może przyczyną jest awaria lub nadmierne zużycie baterii albo innych podzespołów urządzenia).

Nie lekceważ przegrzania telefonu – skutki mogą być poważne

Oprócz gorącej obudowy pierwszymi skutkami przegrzania telefonu będzie zwykle mniejsza wydajność. Może się ona objawiać zawieszaniem się aplikacji, trudnościami w wykonywaniu połączeń czy samoczynnym wyłączeniem się urządzenia. Konsekwencje mogą być też jednak poważniejsze 🔥
W regularnie przegrzewającym się telefonie szybciej zużywa się bateria i inne podzespoły podatne na działanie wysokiej temperatury, zwłaszcza wspominane już procesor i ekran. ❗️ Skrajne przypadki przegrzania, na przykład wtedy, gdy bateria osiągnie temperaturę ucieczki termicznej, powodują trwałe uszkodzenie smartfona.
Mamy nadzieję, że z Twoim ukochanym smartfonem wszystko dobrze 🙂 Sami nie jesteśmy zwolennikami zbyt częstego wymieniania urządzeń – dlatego uważamy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, i dzielimy się różnymi poradami dotyczącymi dbania o smartfony. Ale jeśli trafiłeś na ten tekst, bo Twoje urządzenie ma już swoje lata i nie funkcjonuje jak dawniej – zajrzyj do Sklepu Flex w aplikacji. Mamy tam sporo dobrych smartfonów – nowych i odnowionych – fajne promocje i darmową dostawę do paczkomatów.
Dowiedz się więcej o Sklepie Flex: Zakupy w Sklepie Orange Flex – raty i płatności

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij