Jak założyć własną działalność? Poradnik krok po kroku!
Autor: Orange Flex
Data dodania: 20 May 2022
Masz ogrom motywacji, by „przejść na swoje” i ciekawy pomysł na własną działalność? Nie wiesz tylko, jak zabrać się do jej otwarcia? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz krótki artykuł. Wyjaśniamy, jak w 5 prostych krokach założyć własną działalność gospodarczą, by dopełnić wszystkich niezbędnych formalności – i to nawet bez wychodzenia z domu.
1. Upewnij się, że Twój pomysł na działalność znajdzie odbiorców
Nawet jeśli Twój pomysł na własną działalność wydaje Ci się strzałem w dziesiątkę, a znajomi i rodzina utwierdzają Cię w tym przekonaniu, dla bezpieczeństwa Twojej przyszłej firmy sprawdź, czy faktycznie znajdziesz klientów. Jak to zrobić? Zapytać! Określ swoją grupę docelową i odwiedź grupy społecznościowe jakkolwiek powiązane z branżą, w którą celujesz. Napisz post, w którym np. zapytasz o towary bądź usługi, jakich najbardziej w niej brakuje, a tym samym zyskasz pewne rozeznanie w temacie. A jeśli wciąż szukasz inspiracji, to sprawdź, jak znaleźć pomysł na biznes.
2. Poszukaj dobrego księgowego
Księgowość można prowadzić samemu, warto jednak zaufać profesjonalnemu księgowemu. Zewnętrzne biuro rachunkowe lub freelancer nie tylko zadbają o to, by finanse Twojej firmy zawsze były uporządkowane, ale też może reprezentować Cię podczas rozmów z urzędami. Co więcej, dobry księgowy służy często nieocenionymi poradami podczas zakładania działalności, a także na dalszych etapach rozwoju firmy.
3. Wybierz formę prawną Twojej firmy, formę opodatkowania oraz kody PKD
Pierwszym formalnym krokiem na drodze do tego, jak założyć własną działalność, jest wybór formy prawnej jej prowadzenia, czyli zdecydowanie się np. na jednoosobową działalność gospodarczą. Decyzja ta będzie wpływała na koszty prowadzenia firmy, wysokość opodatkowania czy składek i wiele innych istotnych czynników, a w jej podjęciu może Ci pomóc księgowy.
Kolejną kwestią będzie wybór formy opodatkowania – uzależniony między innymi od prognozowanych przychodów firmy. Następnie dopasuj kody PKD, które określają rodzaj prowadzonej przez Ciebie działalności – bez nich nie będziesz mógł zarejestrować firmy ani wystawiać faktur. Spis kodów PKD znajdziesz na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
4. Wypełnij wniosek CEIDG
Jeśli myślisz, że teraz zaczną się schody i czeka Cię bieganie po urzędach i wypełnianie tysiąca dziwnych dokumentów... to źle myślisz. W 2009 roku wprowadzono tak zwane „przepisy o jednym okienku”, zgodnie z którymi wystarczy złożyć wniosek o zarejestrowanie działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wypełniając formularz CEIDG, automatycznie składasz wniosek o zgłoszenie do ZUS oraz o nadanie numeru NIP przez urząd skarbowy i numeru REGON przez Główny Urząd Statystyczny. Wszystko to można zrobić online na stronie internetowej CEIDG. Wyjątkiem jest wniosek VAT-R, który trzeba wysłać do US - ale to robisz tylko wtedy, gdy Twoja firma będzie płatnikiem podatku VAT (i tu pewnie przyda się konsultacja z biurem księgowym).
5. Zamów firmowy numer telefonu oraz utwórz firmowy adres e-mail
Ta kwestia może wydawać się błaha, jednak we wniosku o rejestrację firmy trzeba wskazać jej dane kontaktowe, które mogą od razu wyświetlać się w spisie firm. To często pomaga znaleźć ciekawych kontrahentów – przykładem są biura rachunkowe czy firmy zajmujące się reklamą, które na podstawie wpisów w CEIDG wyszukują nowe działalności i proponują im zniżki na swoje usługi. Warto zatem wskazać swój numer służbowy.
Jak go uzyskać? Najprościej i najszybciej – zamawiając nowy numer w Orange Flex. Potrzebujesz do tego tylko numeru NIP i dowodu osobistego. Firmowy numer w Orange Flex założysz w aplikacji – jeśli czytasz ten artykuł na telefonie, to w prawym dolnym rogu wystarczy tapnąć Pobierz. Po zainstalowaniu aplikacji w kilku prostych krokach założysz konto i przeniesiesz lub wybierzesz nowy numer. A jeśli zdecydujesz się na kartę eSIM, nowy numer będziesz mieć aktywny praktycznie od razu, bo nie będziesz czekać na kuriera z kartą i dokumentami. Zerknij, jak to wygląda:
Nowe firmy mogą skorzystać ze specjalnego rabatu z kodem BIZNESFLEX i przez pierwsze 3 miesiące płacić tylko 1 zł/mies. Dostępne Plany i więcej szczegółów znajdziesz na stronie Flex dla Firm.
Masz już swój nowy numer? Możesz w kilka chwil dodać lub zaktualizować go online w CEIDG. Pamiętaj też, że telefon firmowy możesz wliczyć w koszty firmy.
Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest wcale trudnym procesem, ale bez wątpienia wymaga skupienia i dokładnego przemyślenia wszystkich kwestii formalnych. Jeśli nie jesteś pewien którejkolwiek z decyzji, poproś o pomoc biuro rachunkowe, samodzielnego księgowego bądź doradcę podatkowego. Zaglądaj też na naszego bloga do zakładki Dla firm. Powodzenia w nowym biznesie!
Pierwszy raz Flex?
Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.
Pierwszy raz Flex?
Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.