Jak założyć własną działalność? Poradnik krok po kroku!

Autor: Orange Flex

Data dodania: 20 May 2022

Masz ogrom motywacji, by „przejść na swoje” i ciekawy pomysł na własną działalność? Nie wiesz tylko, jak zabrać się do jej otwarcia? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz krótki artykuł. Wyjaśniamy, jak w 6 prostych krokach założyć własną działalność gospodarczą, by dopełnić wszystkich niezbędnych formalności – i to nawet bez wychodzenia z domu.
  • Upewnij się, że Twój pomysł na działalność znajdzie odbiorców
Nawet jeśli Twój pomysł na własną działalność wydaje Ci się strzałem w dziesiątkę, a znajomi i rodzina utwierdzają Cię w tym przekonaniu, dla bezpieczeństwa Twojej przyszłej firmy sprawdź, czy faktycznie znajdziesz klientów. Jak to zrobić? Zapytać! Określ swoją grupę docelową i odwiedź grupy społecznościowe jakkolwiek powiązane z branżą, w którą celujesz. Napisz post, w którym np. zapytasz o towary bądź usługi, jakich najbardziej w niej brakuje, a tym samym zyskasz pewne rozeznanie w temacie. A jeśli wciąż szukasz inspiracji, to sprawdź nasze 4 pomysły na mały biznes z małym wkładem własnym!
  • Poszukaj dobrego księgowego
Księgowość można prowadzić samemu, warto jednak zaufać profesjonalnemu księgowemu. Zewnętrzne biuro rachunkowe lub freelancer nie tylko zadba o to, by finanse firmy zawsze były uporządkowane, ale też może reprezentować przedsiębiorcę podczas rozmów z urzędami. Co więcej, dobry księgowy służy często nieocenionymi poradami podczas zakładania działalności.
  • Wybierz formę prawną Twojej firmy, formę opodatkowania oraz kody PKD
Pierwszym formalnym krokiem w drodze do tego, jak założyć własną działalność, jest wybór formy prawnej jej prowadzenia, czyli zdecydowanie się np. na jednoosobową działalność gospodarczą. Decyzja ta będzie wpływała na koszty prowadzenia firmy, wysokość opodatkowania czy składek i wiele innych istotnych czynników, a w jej podjęciu może pomóc księgowy. Kolejną kwestią będzie wybór formy opodatkowania – PIT, CIT, ryczałt lub karta podatkowa uzależniony między innymi od prognozowanych przychodów firmy. Następnie dopasuj kody PKD, które określają rodzaj prowadzonej przez Ciebie działalności – bez nich nie będziesz mógł wystawiać faktur ani zarejestrować firmy. Ich spis znajdziesz na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
  • Zamów firmowy numer telefonu oraz adres e-mail
Ta kwestia może wydawać się błaha, jednak we wniosku o rejestrację firmy trzeba wskazać jej dane kontaktowe, które mogą od razu wyświetlać się w spisie. A to często pomaga znaleźć ciekawych kontrahentów – przykładem są biura rachunkowe czy firmy zajmujące się reklamą, które na podstawie wpisów w CEIDG wyszukują nowe działalności i proponują im zniżki na swoje usługi. Warto zatem od razu wskazać numer, który pozostanie oficjalnym firmowym. Jak go uzyskać, nie mając jeszcze numeru NIP ani REGON? Zamawiając nowy nr w Orange Flex – możesz najpierw korzystać z Planów komórkowych jako osoba prywatna, a po rejestracji firmy zmienić swój profil na firmowy w kilka minut w aplikacji mobilnej.
  • Wypełnij wniosek CEIDG-1, US, ZUS i GUS plus VAT
Ta część odpowiedzi na pytanie, jak otworzyć własną działalność, może wydawać się bardzo czasochłonna. Firmę trzeba bowiem obowiązkowo zgłosić do minimum 4 różnych urzędów. W rzeczywistości sprawa jest dużo prostsza, niż wygląda!
W 2009 roku wprowadzono tak zwane „przepisy o jednym okienku”, zgodnie z którymi wystarczy złożyć wniosek o zarejestrowanie działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Obejmuje on wszystkie pozostałe, czyli zgłoszenie do ZUS oraz o nadanie nr NIP przez Urząd Skarbowy i nadanie nr REGON przez Główny Urząd Statystyczny. Wszystko to można zrobić online na stronie internetowej CEIDG. Wyjątkiem jest wniosek VAT-R, który trzeba wysłać do US tylko wtedy, gdy firma będzie płatnikiem podatku VAT, a zatem składa się go osobno.
Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest więc bardzo trudnym procesem, ale bez wątpienia wymaga skupienia i dokładnego przemyślenia wszystkich kwestii formalnych. Jeśli nie jesteś pewien którejkolwiek z decyzji, poproś o pomoc biuro rachunkowe, samodzielnego księgowego bądź doradcę podatkowego.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij