Rodzaje działalności gospodarczej – co warto wiedzieć na start?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 19 September 2023

Dobry pomysł na biznes nie wystarczy, żeby prowadzić działalność gospodarczą. Ważny jest też wybór formy prawnej dla Twojej firmy. Chcesz robić na własny rachunek to samo co na etacie? A może wolisz współpracować ze wspólnikami? Sprawdź, jakie są dostępne rodzaje działalności i czym się różnią. Która forma prawna będzie odpowiednia dla Twojego biznesu?
Co znajdziesz w artykule:
 • Jakie są formy działalności gospodarczej w Polsce?
 • Czym różnią się poszczególne rodzaje działalności gospodarczych?
 • Kto może skorzystać z opcji działalności nierejestrowanej?
 • Jaka oferta komórkowa sprawdzi się w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jakie są formy działalności gospodarczej w Polsce?

Najchętniej wybieranym rodzajem działalności gospodarczej w Polsce jest JDG, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza. Aż 79,2% nowych firm zarejestrowanych w 2022 roku to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą*. Taka forma prawna świetnie sprawdza się w zakładaniu małych biznesów. Jest przeznaczona dla osób fizycznych osobiście kierujących własną działalnością. Do otwarcia firmy w ten sposób potrzebna jest jedynie rejestracja w CEIDG, którą można wykonać online. A tutaj znajdziesz kilka porad dotyczących tego, jak założyć własną działalność. Jednoosobowa działalność gospodarcza nie wymaga kapitału zakładowego, a przy przychodach do 2 milionów euro można stosować uproszczoną księgowość.
Inne dostępne w Polsce formy prowadzenia działalności gospodarczej to różne rodzaje spółek. Dość popularną formą jest spółka cywilna, tworzona przez przedsiębiorców mających własne biznesy i wspólny cel gospodarczy. Nie ma ona osobowości prawnej, ponieważ podmiotami są tutaj wspólnicy.
Warto wiedzieć, że do jej założenia nie jest wymagany konkretny kapitał. Wkład może być zarówno pieniężny, jak i materialny, a nawet w postaci wiedzy lub umiejętności potrzebnych do prowadzenia firmy. Spółkę cywilną i JDG łączy to, że za zobowiązania firmowe przedsiębiorcy odpowiadają całym majątkiem osobistym.
Wśród rodzajów działalności gospodarczej znajdują się też inne rodzaje spółek:
 • spółka z o.o.,
 • spółka akcyjna,
 • prosta spółka akcyjna,
 • spółka jawna,
 • spółka partnerska,
 • spółka komandytowa,
 • spółka komandytowo-akcyjna.

Różnice między rodzajami działalności gospodarczych

W poniższej tabeli wskazujemy kilka najważniejszych różnic między powyższymi formami działalności gospodarczej:

Przetestuj swój pomysł na biznes dzięki działalności nierejestrowanej

Dodatkowym rodzajem działalności gospodarczych jest działalność nierejestrowa (in. nierejestrowana lub nieewidencjonowana). Dotyczy ona podejmowania drobnych działań zarobkowych przez osoby fizyczne. Jeśli przychody nie przekraczają 50% wynagrodzenia minimalnego, nie trzeba jej rejestrować. W ten sposób możesz bez żadnych formalności sprawdzić swój pomysł na firmę w praktyce! Aby przekonać się, czy własna działalność to coś dla Ciebie, możesz też prowadzić ją tylko w określonym czasie, jako biznes sezonowy.
Zobacz, jak zaplanować działania we własnej firmie: Biznesplan – co to jest i jak go napisać?

Oferta komórkowa idealna dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Jak widać, prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z najmniejszą ilością formalności do załatwienia. Myślisz o otwarciu swojej małej firmy? Do takiego modelu doskonale pasuje oferta Orange Flex dla Firm. Aby korzystać ze służbowego numeru w tej sieci, wystarczy pobrać aplikację, zarejestrować się i opłacić wybrany Plan!
Elastyczna oferta Orange Flex dla Firm jest zdecydowanie ułatwieniem dla przedsiębiorcy na JDG. Plan komórkowy zarządzany w aplikacji, który możesz nawet co miesiąc dostosowywać do własnych potrzeb, automatyczne płatności i faktury w aplikacji, dodatkowe karty z tym samym numerem za 0 zł i możliwość dobrania 5 numerów dla współpracowników – to tylko kilka wyróżników, które powinny spodobać się małym przedsiębiorcom. Do tego nie jesteś związany wielomiesięczną umową, więc w każdej chwili możesz zawiesić usługę na parę miesięcy (np. na czas zawieszenia działalności) lub zrezygnować z niej bez konsekwencji finansowych. Game changer w porównaniu z abonamentami biznesowymi!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij