Biznesplan – co to jest i jak go napisać?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 20 June 2023

Biznesplan to nic innego jak strategia powstania, a później rozwoju Twojej firmy. Taki plan pomaga Ci wytyczyć drogę do celów i sprawdzić, czy Twój biznes ma szansę odnieść sukces (a zatem – czy warto w niego inwestować). Dzięki biznesplanowi możesz planować swoje kolejne kroki i rozwijać działalność. Czym dokładnie jest ten dokument? Jak napisać biznesplan i czy na pewno go potrzebujesz?
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Co to jest biznesplan działalności gospodarczej? Kiedy opracowuje się biznesplan?
 • Jak stworzyć biznesplan firmy?
 • Co powinien zawierać biznesplan i jak go napisać krok po kroku?

Co to jest biznesplan i kiedy się go opracowuje?

Celem tworzenia biznesplanu jest przygotowanie przedsiębiorcy do otworzenia oraz prowadzenia firmy. Biznesplan to tak naprawdę dokument zawierający wizję firmy i sposobu zarządzania nią na wszystkich płaszczyznach. Może to być po prostu przemyślana strategia dotycząca początku Twojej działalności gospodarczej – jeśli tworzysz biznesplan na własny użytek, nie potrzebujesz kilkudziesięciu stron według sztywnego schematu, jakich pełno znajdziesz w internecie. Takie obszerne dokumenty zawierające ściśle określone części tworzy się głównie w wypadku starań o dotację czy finansowanie od zewnętrznej instytucji, np. urzędu pracy czy banku. Poza tym zastosowaniem biznesplan jest w gruncie rzeczy mapą potrzeb firmy i swego rodzaju kierunkowskazem. Jak stworzyć biznesplan, by jasno określić swoje cele i działania?
Zastanów się, czego oczekujesz w związku z prowadzeniem działalności, jaki biznes chcesz zbudować i jakie działania podejmiesz jako przedsiębiorca. Napisanie biznesplanu firmy – choćby w symbolicznej formie – pomoże Ci udoskonalić swój pomysł. Jak zrobić biznesplan?

Jak napisać biznesplan?

Wiesz już, co to jest biznesplan, więc możesz przystąpić do tworzenia go. Spisanie takiej strategii ma służyć przede wszystkim Tobie i Twojej firmie. Jak wygląda biznesplan? Nie ma tu narzuconego szablonu ani wzoru (no chyba że opracowujesz biznesplan do urzędu pracy czy innej instytucji – w takiej sytuacji sprawdź, czy konkretna placówka wymaga określonego schematu biznesplanu). Możesz wykorzystać podpatrzony gdzie indziej wzór lub pisać zupełnie z głowy. Najważniejsze jest zawarcie w dokumencie tych informacji, które pozwolą na ocenę potencjału Twojego biznesu!
Jak napisać biznesplan, który realnie pomoże Ci w prowadzeniu firmy? Przede wszystkim nie kopiuj go od innych przedsiębiorstw. Stwórz go samodzielnie, bo tylko Ty wiesz, na czym ma się opierać Twój innowacyjny pomysł na biznes.

Co powinien zawierać biznesplan?

Pisanie biznesplanu nie jest takie trudne, jak może się z początku wydawać. Pomożemy Ci przejść przez to krok po kroku. Oto najważniejsze elementy biznesplanu, które warto przemyśleć i zanotować.
 1. Napisz, co chcesz sprzedawać. Będą to produkty czy usługi? Nazwij je i opisz, z czego będą się składać, ile zajmą Ci czasu i ile chcesz na nich zarobić. A może masz coś naprawdę innowacyjnego i w związku z tym zakładasz start-up?
 2. Zastanów się, komu chcesz sprzedawać. Pamiętaj, że nie ma takiego produktu ani usługi, które nadawałyby się dla każdego. Kto może być zainteresowany Twoją ofertą? Z kim Ty chcesz współpracować? Dzięki temu łatwiej będzie Ci tworzyć komunikację biznesową.
 3. Pomyśl, jak zamierzasz sprzedawać. Myślisz o prowadzeniu sklepu internetowego? A może otwierasz własny punkt stacjonarny? Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto to przemyśleć podczas pisania biznesplanu.
 4. Sprawdź, co robi konkurencja. Kto sprzedaje podobne produkty lub usługi? Jak komunikuje się ze swoimi klientami? Co podoba Ci się w działaniach innych marek, a czego wolisz unikać? Najlepiej uczymy się na błędach, więc śmiało korzystaj z pomyłek innych przedsiębiorców.
 5. Jak zrobić biznesplan przedsiębiorstwa? Uwzględnij w nim swoich ewentualnych partnerów w biznesie. Z czyich usług i produktów będziesz korzystać jako przedsiębiorca? Pomyśl o dostawcach, kurierach, prawnikach, księgowych i tak dalej.
 6. Oblicz koszty prowadzenia działalności gospodarczej: wynajem lokalu, opłata za stronę internetową, opłata za e-commerce, koszty produkcji, dojazdy czy telefon na firmę. Jeśli nie wiesz, w jakim wymiarze będzie Ci potrzebny służbowy telefon, postaw na ofertę Flex dla Firm. Za pośrednictwem aplikacjiożesz zmieniać plany komórkowe w zależności od sytuacji w danym miesiącu. Czekają tam na Ciebie również dodatkowe korzyści, takie jak plany dla współpracowników czy dzielenie się gigabajtami.
 7. Napisz, skąd weźmiesz środki na rozkręcenie firmy. Jeśli nie masz pojęcia, jak stworzyć biznesplan, to zacznij właśnie od tego punktu. Samodzielnie sfinansujesz rozpoczęcie działalności, a może skorzystasz z dotacji z urzędu pracy? Pamiętaj, że na początku wcale nie musisz mieć wiele – zwykle wystarczy to, czym już dysponujesz, by zacząć zarabiać na dalszy rozwój.
 8. Przeanalizuj swoją wiedzę i umiejętności. To najcenniejszy wkład we własną firmę. Pomyśl, co będzie Ci potrzebne do prowadzenia biznesu – jeśli czegoś Ci jeszcze brakuje, podnieś swoje kompetencje. W biznesplanie uwzględnij czas i koszt takiego przedsięwzięcia. Zastanów się też, czy brakującą wiedzę musisz uzupełnić przed rozpoczęciem własnej działalności, czy możesz zrobić to w trakcie.
 9. W swoim biznesplanie koniecznie uwzględnij sytuację ekonomiczną i marketingową. Pomogą Ci w tym takie narzędzia jak analiza SWOT, w której zdefiniujesz mocne i słabe strony firmy, a także szanse i zagrożenia, które z nich wynikają. W ten sposób dowiesz się, jakie atuty masz w rękawie i jak je wykorzystać. Sprawdzisz też ewentualne minusy swojego pomysłu i będziesz mógł podjąć kroki, by zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami. Mało kto o tym pamięta, ale jedną z ważnych funkcji biznesplanu jest właśnie analiza ryzyka, jakie wiąże się z prowadzeniem własnej działalności.
➡️➡️ Potrzebujesz elastycznej oferty komórkowej dla swojego biznesu? Wybierz Orange Flex i nie stresuj się długotrwałymi umowami i niepotrzebnymi kosztami. Zmieniaj plany w zależności od potrzeb, dobieraj numery dla pracowników już od 15 zł miesięcznie, no i zdejmij sobie z barków opłacanie faktur – we Flexie podpinasz kartę i korzystasz z usługi jak z Netflixa, na zasadzie automatycznych płatności subskrypcyjnych. Faktury dla księgowej dostaniesz na maila i tyle.
Dowiedz się również:

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij