Flex dla Firm – jak odliczyć telefon na firmę?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 27 November 2022

Prowadzisz własną działalność gospodarczą i rozliczasz się z fiskusem na zasadach ogólnych lub liniowo? Wydatki związane z prowadzeniem firmy możesz odliczyć od podatku dochodowego. Do kosztów uzyskania przychodów dopiszesz między innymi abonament i telefon firmowy, ale trzeba tu spełnić pewne warunki. Dowiedz się, jak rozliczyć zakup telefonu na firmę.
O czym przeczytasz w artykule:
 • Czym są koszty uzyskania przychodu i na czym polega wrzucanie zakupów w koszty?
 • Jak odliczyć telefon na firmę oraz jakie są zasady odliczania usług komórkowych?
 • Jak zaksięgować zakup telefonu na firmę?
 • Co trzeba wiedzieć o rozliczaniu VAT-u przy zakupie telefonu firmowego?
 • Co wybrać jako alternatywę dla abonamentu telefonicznego dla firm?

Tzw. wrzucanie w koszty firmowe – co trzeba wiedzieć o kosztach uzyskania przychodu?

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą masz prawo od uzyskanych dochodów odjąć koszty prowadzenia działalności. W ten sposób obniżysz wysokość kwoty, od której odprowadzany jest podatek dochodowy.
Czym są koszty uzyskania przychodu? Definicję znajdziesz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23". W świetle tej definicji od podstawy opodatkowania możesz odliczyć m.in.:
 • wynagrodzenia pracowników,
 • koszty doszkalania pracowników,
 • opłaty za wynajem i utrzymanie przestrzeni biurowych (czynsz, media, sprzątanie),
 • wydatki na paliwo do służbowych samochodów,
 • wydatki na oprogramowanie i sprzęt komputerowy (laptopy, komputery, drukarki, monitory, urządzenia przenośne itp.),
 • koszty utrzymania strony internetowej (hosting, domena),
 • wydatki na księgowość,
 • wydatki na reklamę.
Wspomniany wyżej art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że kosztami uzyskania przychodów nie są m.in. koszty wyjazdów służbowych i wydatki związane z reprezentacją, kary umowne i odszkodowania, np. z powodu wad towaru lub usług, podatek VAT (poza określonymi przez prawo sytuacjami), podatek akcyzowy, wydatki socjalne i świadczenia urlopowe.

Odliczenie telefonu na firmę oraz kosztów usług – zasady

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez używania telefonu komórkowego. Telefon kupiony na firmę oraz opłaty za korzystanie z usług również można odliczyć w ramach kosztów uzyskania przychodu. Co ważne, smartfon musi służyć wyłącznie do prowadzenia działalności (np. do kontaktu z klientami czy dostawcami – w razie kontroli należy mieć to udokumentowane na bilingach). Opłaty za telefon, który wykorzystujesz zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, nie mogą zostać zaliczone do kosztów prowadzenia działalności. Dlatego właśnie opłaca się wziąć osobny telefon na firmę.

Telefon na firmę – jak rozliczać go w kosztach uzyskania przychodu?

Jak zaksięgować zakup telefonu na firmę? Koszty uzyskania przychodu muszą zostać wpisane do księgi przychodów i rozchodów. Aby to zrobić, musisz posiadać dowód potwierdzający poniesienie wydatku. W przypadku firmowego abonamentu wystarczy faktura VAT wystawiona na dane Twojej firmy.
To, jak rozliczyć telefon na firmę, będzie zależało od kwoty jego zakupu – ceny większości telefonów pozwalają na rozliczenie tego kosztu jednorazowo w danym miesiącu, jednak w wypadku najdroższych urządzeń (powyżej 10 000 zł) konieczne będzie wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych i poddawanie odpisom amortyzacyjnym.
Co z odliczaniem telefonu na firmę, gdy wybrałeś ryczałt? Ten rodzaj opodatkowania nie pozwala na rozliczanie kosztów firmowych, a więc w tym wypadku nie wrzucisz w koszty zakupu smartfona.

Zakup telefonu na firmę – odliczenie VAT

Kwota, którą rozliczasz w kosztach przy kupnie telefonu na firmę, zależy od tego, czy wybrałeś zarejestrowanie się jako podatnik VAT, czy zdecydowałeś się nie być VAT-owcem. W pierwszym przypadku w koszty uzyskania przychodu wpisujesz wartość netto faktury, w drugim – wartość brutto.

Flex dla Firm – oferta dla przedsiębiorców lepsza niż abonament

Potrzebujesz numeru firmowego, ale masz już dość abonamentów i wielomiesięcznych umów, z których nie można łatwo zrezygnować ani dostosować zakresu usługi do swoich bieżących potrzeb? Flex dla Firm to rozwiązanie, które ułatwi Ci prowadzenie biznesu.
Flex dla Firm wykorzystuje model subskrypcyjny. Nie musisz więc podpisywać długoterminowej umowy – korzystasz z planu komórkowego tak długo, jak chcesz. A gdy potrzebujesz więcej lub mniej GB, po prostu zmieniasz plan w dowolnym momencie – możesz to zrobić raz w okresie rozliczeniowym. I co równie istotne dla dzisiejszych biznesów – dzięki wbudowanej w każdy plan usłudze Social Pass możesz prowadzić swoje konta w mediach społecznościowych, nie zużywając GB z planu. How cool is that!
Wszystkie formalności związane z zamówieniem nowego numeru lub przeniesieniem dotychczasowego załatwisz zdalnie, za pomocą aplikacji. W Orange Flex dla Firm dostaniesz również dodatkową kartę SIM za 0 zł. Dzięki temu możesz korzystać z tego samego numeru telefonu na dwóch urządzeniach (np. smartwatchu czy tablecie). Potrzebujesz numerów dla współpracowników? We Flexie możesz dodać ich pięć.
Usługami zarządzasz za pomocą prostej aplikacji mobilnej. Znajdziesz w niej również faktury za comiesięczne opłaty, które możesz wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Co jest w tym najlepsze? Nie musisz pamiętać o ich opłacaniu, bo we Flexie po prostu podpinasz kartę i wszystko dzieje się samo. A Ty masz czas na ważniejsze sprawy.
Rozważasz zakup smartfona na firmę? W Sklepie Flex czekają na Ciebie telefony i inne urządzenia w dobrych cenach. Opłatę za telefon możesz rozłożyć na wygodne raty 0%.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij