Apple Music czy Spotify, a może Tidal? Porównanie apek do słuchania muzyki

Autor: Orange Flex

Data dodania: 5 June 2024

Streaming muzyki stał się nową normą, a na rynku dostępne są różne serwisy, które oferują dostęp do milionów utworów na wyciągnięcie ręki 🎶 Wśród nich prym wiodą Tidal, Spotify i Apple Music 🎧 Każda z tych aplikacji do słuchania muzyki ma swoje unikalne cechy, które mogą przyciągnąć różnych użytkowników. Dlatego pokusiliśmy się o porównanie, które pomoże Ci wybrać najlepszą apkę dla siebie!
W tym artykule znajdziesz:
 • Apple Music, Tidal czy Spotify – porównanie
 • Jakość dźwięku – Spotify vs Tidal vs Apple Music
 • Tidal, Apple Music czy Spotify – co wybrać?

Apple Music, Tidal czy Spotify – porównanie

Wybór platformy do strumieniowania muzyki może być trudny, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych opcji. Szczerze mówiąc, nawet #TeamFlex nie jest tu zgodny, bo każdy z nas ma inną ulubioną apkę 🤭 Postaramy się jednak spojrzeć na sprawę obiektywnie. Apple Music, Tidal i Spotify to trzy z najpopularniejszych serwisów, każdy z nich oferuje unikalne funkcje i zalety 🏆 Sprawdźmy, jakie są mocne i słabsze strony każdego z nich.

Apple Music – coś więcej niż muzyka

Apple Music to aplikacja dostępna na urządzeniach takich jak iPhone, iPad oraz iPod touch z najnowszymi wersjami systemu iOS. Platforma od giganta technologicznego poza streamingiem utworów serwuje użytkownikom cały muzyczny „experience” 🎼 Poza ulubionymi piosenkami znajdziesz tam dostęp do ekskluzywnych treści wideo, takich jak rozmowy z artystami czy koncerty na żywo 🎥 Zespół redakcyjny dba o jakość treści na platformie, oferując swoje rekomendacje w postaci artykułów. Oto przegląd opcji dostępnych w Apple Music:
 • Możliwość słuchania radia live. Firma z Cupertino skupia się na stacjach radiowych, które prezentują najnowsze hity muzyczne, wywiady i aktualności, takich jak flagowa stacja – Apple Music 1.
 • Audio bezstratne (lossless) – wszystkie nagrania są obecnie zapisywane w formacie ALAC (Apple Lossless Audio Codec), który jest bezstratny. Dźwięk osiąga różnorodne rozdzielczości – od standardu CD, czyli 16-bit/44.1kHz, do wysokiej rozdzielczości hi-res audio, tj. 24-bit/192kHz.
 • Wybrane utwory można odtwarzać z dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos. Wszystkie albumy kompatybilne z tą technologią zostały oznaczone symbolem.
 • Apple Music Live– to idealne miejsce dla miłośników koncertów. Jeżeli zawsze szukasz live’owych występów w serwisach VOD, Apple Music z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Znajdziesz tu nie tylko zapisy koncertów, ale również wywiady z muzykami.
 • Apple Music Sing– to funkcja karaoke, która pozwala użytkownikom śpiewać wraz z tekstem utworu.
 • Na starszych wersjach macOS oraz na Windowsie dostęp do Apple Music uzyskasz przez aplikację iTunes. 📱🎵
Jeśli chodzi o ceny, Apple Music oferuje podstawowy plan indywidualny za 21,99 zł/miesiąc, a także studencki i rodzinny. Możesz jednak załapać się na różne promocje, np. miesiąc gratis dla nowych subskrybentów lub po nabyciu usługi Apple One. Dostęp do Apple Music za darmo na 6 miesięcy zyskasz też za każdym razem, gdy zakupisz sprzęt z jabłkiem w logo 🍏.

Tidal – jakość dźwięku na pierwszym miejscu

Tidal to muzyczna platforma streamingowa, która oferuje dostęp do ponad 110 milionów utworów w najlepszej jakości dźwięku. Tidal pozwala na słuchanie muzyki w formatach lossless (bez strat jakości) oraz hi-res FLAC (wysoka rozdzielczość), a także obsługuje Dolby Atmos i Sony’s 360 Reality Audio dla przestrzennego dźwięku. Oto kilka kluczowych cech tej usługi:
 • Najwyższej klasy formaty dźwięku w plikach FLAC (Free Lossless Audio Codec) – w tym formacie żadne dane audio nie są odrzucane podczas procesu kodowania. W rezultacie pliki FLAC są znacznie większe niż pliki MP3, ale zapewniają, że nie brakuje żadnych szczegółów. W plikach FLAC wersje Hi-Fi i Max osiągają jakość 24-bit/192kHz, co jest porównywalne z jakością dźwięku na poziomie CD lub nawet lepszą.
 • Działa na różnych urządzeniach, w tym komputerach, smartfonach, tabletach, głośnikach inteligentnych oraz platformach takich jak Apple TV i Android TV.
W ramach subskrypcji Tidal oferuje różne plany – poza indywidualnym (21,99 zł/miesiąc), jest też rodzinny (do 6 osób) i studencki ze zniżkami 🎓

Spotify – król personalizacji

Spotify jest znany z doskonałego algorytmu, który dopasowuje muzykę do indywidualnych preferencji użytkownika. Dzięki temu słuchacze mogą odkrywać nowe utwory i artystów, którzy pasują do ich gustu muzycznego 🎧
 • Personalizowane playlisty – oprócz pojedynczych utworów i albumów Spotify oferuje spersonalizowane playlisty, które są aktualizowane codziennie na podstawie Twoich preferencji muzycznych.
 • Spotify za darmo lub w wersji Premium – w darmowej wersji Spotify pozwala na słuchanie muzyki z reklamami oraz jedynie w trybie online. Wersja Premium usuwa reklamy, umożliwia pobieranie utworów do odtwarzania offline, oferuje wyższą jakość dźwięku oraz dodatkowe funkcje, takie jak nielimitowane przewijanie ⏩
 • Spotify Wrapped – to kultowa funkcja, która pozwoli Ci jeszcze lepiej zrozumieć swoje preferencje i nawyki słuchania. Pod koniec każdego roku Spotify zaprasza użytkowników do sprawdzenia ich własnego podsumowania. Przewodnik poprowadzi Cię przez statystyki 📊 dotyczące Twoich najczęstszych wyborów w różnych kategoriach, np. podcasty, gatunki muzyczne, artyści, albumy.
 • Funkcja Group Session – pozwala na wspólne słuchanie muzyki z przyjaciółmi 👫🎶
Spotify oferuje plan indywidualny w cenie 23,99 zł/miesiąc, duo (dla 2 osób) za 30,99 zł/miesiąc, a także plany dla studentów i rodzin 👨‍👩‍👧‍👦

Jakość dźwięku – Spotify vs Tidal vs Apple Music

Spotify oferuje różne poziomy jakości dźwięku, w tym niską (24kbps), średnią (96 kbps), wysoką (160 kbps) i bardzo wysoką (320 kbps) 🔊 Jednak w starciu Spotify vs Tidal w kategorii jakość dźwięku zdecydowanie wygrywa Tidal. Tę platformę doceni każdy audiofil, który ceni sobie jakość dźwięku ponad wszystko. Serwis ten oferuje strumieniowanie muzyki w jakości HiFi, co oznacza, że utwory są dostępne w jakości zbliżonej do oryginalnych nagrań studyjnych.** Apple Music** również wypada w tej kategorii znakomicie i z pewnością nie zawiedzie Twoich oczekiwań co do wysokiej jakości dźwięku.

Podcasty na Spotify, Tidal i Apple Music

A jak sprawa wygląda z podcastami? Jeśli chodzi o Apple Music, znajdziesz tam wszystko na temat muzyki, a do podcastów jest całkiem osobna aplikacja – Apple Podcasts 🎙️ Tidal z kolei oferuje wybrane serie podcastów, które koncentrują się na intymnym opowiadaniu historii – od spojrzeń zza kulis procesów twórczych muzyków, po treści, które traktują o kulturze. Najlepiej w tej kategorii wypada Spotify – znajdziesz tu szeroki wybór podcastów w osobnej sekcji. Jeśli więc jesteś fanem podcastów, ta apka pewnie najbardziej przypadnie Ci do gustu.
Odkryj nasze podcastowe polecajki:

Tidal, Apple Music czy Spotify – co wybrać?

Wybór serwisu do strumieniowania muzyki zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli najważniejsza jest dla Ciebie jakość dźwięku, niezawodny będzie Tidal. Dla tych, którzy cenią sobie personalizację i odkrywanie nowej muzyki, a także słuchają sporo podcastów sprawdzi się Spotify. Natomiast jeśli szukasz czegoś więcej i chcesz mieć dostęp do ekskluzywnych treści wideo, Apple Music będzie idealny 🌟
Jesteś muzykomaniakiem? W Orange Flex masz opór gigabajtów, dzięki którym możesz cieszyć się ulubioną muzyką i podcastami na wybranej platformie streamingowej – bez obaw o zużycie limitu danych 📱 Sprawdź, co potrafi nasz nielimitowany internet UNLMTD.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij