Podcasty po angielsku – jakie audycje wybrać i dlaczego warto ich słuchać?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 14 October 2023

Podcasty po angielsku to ciekawy sposób na jednoczesne szlifowanie znajomości tego języka i odpoczynek lub zdobywanie nowej wiedzy. Słuchanie angielskich podcastów zapewni Ci rozrywkę i pozwoli rozwijać się w wolnym czasie czy podczas wykonywania nudnych obowiązków domowych. Ale co warto wybrać, by dostosować audycję do swojego poziomu znajomości angielskiego? Przedstawiamy najlepsze, najciekawsze podcasty w języku angielskim zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.
Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie angielskie podcasty pomogą Ci nauczyć się języka?
  • Jakie ciekawe podcasty po angielsku wybrać, gdy dobrze znasz język?
  • Czego posłuchać na dokładkę?

Proste podcasty po angielsku – idealne do ćwiczenia języka

Na dobry początek: proste podcasty w języku angielskim, czyli kilka propozycji dla początkujących. Pomogą Ci nauczyć się podstaw lub rozszerzyć obecną znajomość języka o dodatkowe słówka – ale nie w nudny, szkolny sposób. Bez zwrotów, których nikt w realu nie używa, i sztucznych, bezsensownych dialogów. Wybraliśmy wyłącznie najlepsze podcasty po angielsku, które naprawdę pomogą Ci rozmawiać z ludźmi z całego świata.
  • The English We Speak – od BBC Radio, czyli znanej na całym świecie brytyjskiej stacji radiowej 🎙️ W tym przypadku masz zatem do czynienia z angielskim podcastem od native speakerów. Brytyjczycy w dosłownie kilku minutach (każdy odcinek trwa zaledwie 2 lub 3 min!) uczą Cię zwrotów, których używają w codziennych rozmowach. Stosują przy tym prosty język, mówią powoli i wyraźnie, dzięki czemu wystarczy znajomość angielskiego na poziomie podstawowym, by zacząć uczyć się „prawdziwego angielskiego”.
  • Easy Stories in English – podcast po angielsku autorstwa Ariel Goodbody, brytyjskiej nauczycielki angielskiego. W każdym odcinku opowiada inną, zwykle zabawną historię, wplatając w międzyczasie objaśnienia poszczególnych słówek czy ich literowanie. Podcast został podzielony na 4 części dostosowane do różnych poziomów znajomości języka: Beginner (A1/A2), Pre-Intermediate (B1), Intermediate (B2) oraz Advanced (C1).
  • Angielski na Wynos – jeden z najpopularniejszych w Polsce podcastów w języku angielskim. Autor, Karol „Carlos” Kornet, postawił na lekki, humorystyczny, przyjemny w odbiorze storytelling oraz mowę potoczną. Opowiada swoje własne historie związane z nauką angielskiego i podróżą do Wielkiej Brytanii, a przede wszystkim uczy, jak tak naprawdę rozmawiać z brytyjskimi native speakerami. Odcinki są krótkie, zatem dawkujesz wiedzę małymi, ale konkretnymi kęsami! A jak polubisz spotkania z Carlosem, to czytaj do końca, bo mamy dla Ciebie coś ekstra! 💪

Ciekawe podcasty po angielsku – dla bardziej zaawansowanych

Bez problemu czytasz artykuły oraz książki po angielsku, nie potrzebujesz napisów do seriali czy filmów i chcesz po prostu podszlifować znajomość tego języka lub zwyczajnie posłuchać czegoś ciekawego? Wybraliśmy zatem kilka podcastów po angielsku, które nie skupiają się na nauce, a po prostu są podcastami dla anglojęzycznych odbiorców. I przede wszystkim – niezwykle wciągającymi!
  • Serial – wyjątkowo ciekawy podcast twórców kultowego This American Life, audycji o amerykańskim życiu, prowadzony przez Sarah Koening. „Serial” w każdym sezonie opowiada jedną prawdziwą historię kryminalną. To dziennikarstwo śledcze i storytelling w najlepszej postaci – nic dziwnego, że „Serial” jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych podcastów po angielsku. Zdobył zresztą liczne nagrody, w tym duPount-Columbia czy Peabody. Sezon pierwszy to historia zabójstwa Hae Min Lee, 18-letniej uczennicy Woodlawn High School.
  • Why won't you date me? – propozycja dla tych, którzy wolą coś lżejszego ❤️ od tematów kryminalnych. Pełen humoru podcast angielski autorstwa Nicole Byer, która sama o sobie mówi: singielka od dziesięcioleci. Można spokojnie nazwać ją współczesną Bridget Jones, choć może mniej niezdarną, za to zdecydowanie bardziej nowoczesną. W podcaście rozmawia z innymi ludźmi o tym, dlaczego wciąż jest sama: ze swoimi byłymi, z przyjaciółmi albo komikami. Analizują wspólnie jej DM-y na Tinderze, omawiają też własne, przedziwne, śmieszne lub nieco creepy przygody związkowe – lub typu one night stand. Uwaga: podcast tylko dla słuchaczy powyżej 18 roku życia!
  • Getting Curious with Jonathan Van Ness – produkcja Sony Music Entertainnment, jeden z podcastów po angielsku stojących w czołówce najchętniej słuchanych w Apple Podcasts czy Spotify. Prowadzony przez charyzmatycznego fryzjera Jonathana Van Nessa, znanego między innymi z programu Queer Eye (w Polsce: Porady różowej brygady), zachwyca połączeniem luźnych rozmów z… nauką. W każdym odcinku Jonathan szuka odpowiedzi na pytania, które naprawdę dręczą ludzi (są często podsyłane przez fanów!) i zadaje je specjalistom w danym temacie. Można tu znaleźć odcinki na temat polityki, medycyny, mody, ekologii, żywienia, seksuologii, psychologii… i wielu, wielu innych.

Grube Historie na Wynos – czyli coś na dokładkę z angielskim akcentem

A kiedy chwilowo zmęczą Cię podcasty w języku angielskim, to na rozluźnienie sprawdź Grube Historie na Wynos – podcast prowadzony przez Carlosa ze wspomnianego Angielskiego na Wynos oraz Brzozę z podcastu Grube historie. Partnerem audycji jest Orange Flex 💪 Obecnie nagrywamy drugi sezon – bywa zabawnie, bywa poważnie, a zawsze autentycznie.
Każdy odcinek kończy się grą w języku angielskim, więc oprócz dobrej rozrywki możesz też wyłapać parę ciekawych słówek. Sprawdź, jakimi grubymi historiami z życia podzielili się nasi dotychczasowi goście – Natalia Nykiel i Radosław Majdan – oraz zostaw suba na kanale, by nie przegapić kolejnych gwiazd!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij