Jak przetrwać studia? Kilka porad dla studentów 1. roku

Autor: Orange Flex

Data dodania: 10 July 2024

Co mają wspólnego koła naukowe i otrzymywanie stypendium na studiach?interesuje 😊. Mniej super, że zbliżają się pierwsze kolosy… 😬 Ale mamy garść tipów, które pomogą Ci uniknąć przemiany w umęczonego studenta. Możesz pozostać pełnym optymizmu uczniem na dłużej! 😃 I to bez szuflady pełnej energoli 💪.
🤓 Z artykułu dowiesz się:
 • Co to jest i jak działa USOS?
 • Jak ogarnąć plan zajęć na studiach?
 • Jak napisać maila do wykładowcy, żeby zrobić dobre wrażenie?
 • Co mają wspólnego koła naukowe i otrzymywanie stypendium na studiach?
 • Jak w ogóle przetrwać studia i 1. rok nauki?

Plan zajęć na studiach – nie zapomnij o rejestracji!

Jeśli przechodzisz na tryb studencki prosto z licealnego, pewnie na początku będziesz czuł lekką dezorientację. Ale piona, bo zaczynasz (no, chyba że to Twój kolejny pierwszy rok studiów 🤭) od dobrego researchu!
W każdym razie jedną z największych zmian jest fakt, że nikt nie da Ci do ręki ani nie podyktuje konkretnego planu lekcji.
Na studiach obowiązuje rejestracja na zajęcia, a bez jej ogarnięcia przetrwanie pierwszego roku może być bardzo trudne. Często masz do wyboru kilka różnych przedmiotów, czy grup zajęciowych. Zanim przystąpisz do ustalania planu na najbliższy semestr, warto poprosić starszych kolegów o garść porad i polecajek.
Zajęcia mają pewne znaczenie… 😆 Może któryś wykładowca przygotowuje łatwiejsze zaliczenie, a może jakiś przedmiot jest zwyczajnie bardziej interesujący? Warto rozkminić takie kwestie przed rejestracjami.
Na różnych uczelniach proces rejestracji może funkcjonować w nieco odmienny sposób. My przedstawimy to tak, jak odbywa się zazwyczaj.
Podstawa: USOS, czyli Uniwersytecki System Obsługi Studentów, elektroniczny ofc. To w nim zarejestrujesz się na zajęcia, złożyć podanie o stypendium, sprawdzisz swoje oceny końcowe czy opłacisz warunek.
Miał ułatwiać wszystkim życie, ale w praktyce jest dość topornym systemem. Studenci dość często na niego narzekają, szczególnie pierwszoroczni, którzy miewają problem z ogarnięciem, jak działa USOS. Ale nie martw się. Samorządy wydziałów często organizują szkolenia z tego systemu przed rozpoczęciem roku akademickiego. Ale wróćmy do samej rejestracji.
No więc w USOSie, w zakładkach „Dla studentów” => „Rejestracja”, będziesz mieć zegar, który odlicza czas do rozpoczęcia się rejestracji na przedmioty i grupy zajęciowe ⏰. Co ważne: zapisy na przedmioty obowiązkowe dla każdego studenta to tylko formalność. Ale w przypadku obligatoryjnych ćwiczeń jak i zajęć fakultatywnych funkcjonuje zasada kto pierwszy, ten lepszy – liczba miejsc w grupach jest ograniczona 🫠
Rozpisz więc sobie wcześniej interesujące Cię zajęcia obowiązkowe i nieobowiązkowe według skali tego, jak bardzo Ci na nich zależy. Przygotuj też plan B w razie, gdyby udało Ci się zapisać się tylko na część z nich lub dostać do mniej preferowanych grup.
Protip: Podczas rejestracji, system USOS może się przeciążyć. Aby uniknąć problemów, warto zalogować się do USOSa 15 minut przed rozpoczęciem rejestracji i nie odświeżać strony 😎

Jak napisać maila do wykładowcy?

Serio! Nie śmiej się 😅, „właściwe” pisanie maili do wykładowcy urosło już do rangi sztuki. Do tego stopnia, że to właśnie o tym, jak dobrze napisać maila do wykładowcy, tworzy się osobne artykuły 📜. Mało tego, można je znaleźć nawet na stronach… uczelni.
Trzymaj się kilku zasad, a nikomu nie zajdziesz za skórę:
 • Upewnij się, że to temat do załatwienia przez maila – zawracanie głowy bez większego powodu, np. o sprawy, na które odpowiedź znajdziesz w sylabusie (lub w Google 😊) czy zadawanie 2137 pytań może być źle odebrane.
 • Konkretnie – zarówno temat, jak i treść maila powinny być zrozumiałe i dobrze wyjaśniać, o co Ci właściwie chodzi. Temat „zapytanie” na pewno nie ułatwi wykładowcy powrotu do wiadomości w stosie innych, gdy np. znajdzie odpowiedź na Twoje wątpliwości.
 • „Witam”– zaczynanie tak wiadomości może być odbierane jako zuchwałe, wywyższające się. Zasada: witać to może gospodarz swoich gości na bankiecie! Nie używaj też „dzień dobry”, „dobry wieczór” (nie wiesz, o jakiej porze to przeczyta), a tym bardziej „cześć”. Zacznij po prostu od „Szanowny/Szanowna”, jak w liście).
 • Właściwy tytuł – oj zaufaj, nie chcesz „zdegradować” swojego wykładowcy 💀. Upewnij się, jaki tytuł nosi dana osoba i ogólnie pamiętaj o jego użyciu: mail do wykładowcy jest uznawany na list oficjalny. Gdy więc piszesz np. do profesora, to zaczynasz od Szanowny Panie Profesorze/Szanowna Pani Profesor.
 • Feminatywy? Jeśli używa – użycie feminatywu w stronę wykładowczyni będzie bardzo miłym gestem, ale tylko wówczas, gdy ona sama ich używa. Upewnij się więc, że Profesora/Doktora/Magistra faktycznie mówi o sobie Profesora/Doktora/Magistra. A jeśli jesteś typem śmieszka, to niech Cię wszelkie moce chronią od „Szanowna Pani Magisterko”…
 • Poprawna pisownia, emoji do kieszeni – ponownie: to list oficjalny, niech więc tak wygląda.
 • Podpis – poinformuj na koniec kim w ogóle jesteś, z którego roku i grupy 👋.

Liczysz na stypendium na studiach? Zapisz się na koło naukowe

Uczestniczenie w różnego rodzaju kółkach pozalekcyjnych było pozytywnie odbierane przez nauczycieli już w szkole podstawowej, gimnazjalnej i średniej, a co dopiero na studiach! Koło naukowe nie tylko daje spore możliwości podciągnięcia się w nauce czy umiejętnościach badawczych, ale też: poznania innych ludzi, którzy dzielą Twoją zajawkę. Bo tematów takich kół do wyboru może być naprawdę sporo.
Równie istotne (a dla wielu pewnie najbardziej 😊) jest to, że aktywne uczestnictwo w kołach naukowych jest całkiem wysoko punktowane przy staraniu się o przyznanie stypendium na studiach. Doświadczenie w kole naukowym pozytywnie wpływa na ranking do Stypendium Rektora, jak i Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków najmocniej liczy się średnia, więc oprócz dodatkowych aktywności warto zadbać o dobre oceny.
Podejmowanie dodatkowych aktywności w ramach koła naukowego, to też dobra okazja, żeby wzbogacić swoje CV 🚀 Udział w konferencjach, poznawanie naukowców czy samodzielna organizacja badań to de facto Twoje pierwsze doświadczenia zawodowe. Twój przyszły pracodawca zobaczy, że podczas studiów zależało Ci na dokształcaniu i jesteś ambitną osobą 🔝
Obawiasz się nadmiaru obowiązków i masz poczucie, że ilość nauki może Cię przytłaczać? Sprawdź nasze tipy ułatwiające naukę i dowiedz się jak robić notatki na studiach.

Jak przetrwać na studiach?

Uczyć się regularnie. Wow, tośmy teraz tipa dali, co nie? 🙄 Wiemy, wiemy, to dość oczywiste. Ale… tylko z pozoru.
Odkładanie nauki na później kusi, zawsze. Szczególnie na pierwszym roku, kiedy wiele osób jest świeżo po szkole średniej i jest przyzwyczajonych do regularnych kartkówek czy sprawdzianów. Na studiach wygląda to nieco inaczej, z reguły zajęcia nie wymagają regularnego przygotowania, przez co większość studentów odkłada naukę na koniec semestru. A to może okazać się zgubne, bo materiału do przyswojenia jest naprawdę sporo 😱
Na studiach poprawisz kolosa, ale obowiązuje tu zasada „do wyczerpania dobrej woli prowadzącego”. A ta może się wyczerpać już po pierwszej poprawce. Więc najlepiej jest podejść do tematu na serio i uczyć się regularnie, żeby przed kolokwium czy sesją nie zostać z toną materiału do nadrobienia. Z ogarnięciem systematycznej nauki mogą Ci pomóc apki, które powinien znać każdy student 📱.
A jak przetrwać studia… finansowo? No, to już temat rzeka, zdecydowanie na osobny artykuł. Ale zanim taki przygotujemy, to zerknij…

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij