Jak się uczyć do sesji? Sprawdź sposoby na efektywną naukę do egzaminów

Autor: Orange Flex

Data dodania: 14 June 2023

Spójrzmy prawdzie w oczy – mało kto przygotowuje się do sesji z wyprzedzeniem, a ciągłe powtarzanie formułki „dam radę, ogarnę" nie ma totalnie sensu. Na studiach nigdy nie ma odpowiedniego czasu na naukę, zawsze jest coś do roboty. Nie chcesz stresować się zaliczeniami? Planujesz nadchodzące egzaminy zdać „na miękko”? 👩🎓👨🎓 W takim razie sprawdź nasze tipy, jak się uczyć do sesji egzaminacyjnej i co zrobić, by się nauczyć, a nie zajechać.
Co znajdziesz w artykule:
 • Jak przygotować się do sesji i co wpływa na efektywność nauki?
 • Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Nie daj się rozpraszaczom
 • Jak przygotować się do sesji dzięki 5 prostym metodom?

Jak się uczyć do sesji? Mądrze i efektywnie!

Studia to magiczny czas, w którym wszystko nabiera kolorów – mieszkanie w akademiku lub ze współlokatorami, juwenalia czy spotkania ze znajomymi „na dziko" w plenerze… Co tu dużo mówić, studiowanie jest ekstra! Chyba że zaczyna się sesja. To wtedy nie jest już tak super ze względu na masę stresu związanego z zaliczeniami i ewentualnymi poprawkami. Co tu dużo mówić – na studiach zawsze jest za mało czasu na naukę. A to oznacza jedno – trzeba ją zoptymalizować!
Zakuwanie po nocach na ostatnią chwilę to słaby pomysł (no chyba że to nietrudny do zaliczenia przedmiot albo taki, który chcesz tylko odhaczyć, bo za nim nie przepadasz). Również klasyczne sesyjne chwyty, jak nagła potrzeba posprzątania w szafie albo wyprowadzenia psa, którego się nie ma, nie ułatwią sprawy (👀 tak, wiemy, że to robisz, nie ma rocznika, który by nie robił…). A zatem jak się uczyć, jak przygotować się do sesji i w ogóle jak żyć w tym czasie?
Po pierwsze: staraj się zaglądać regularnie do notatek. Wtedy nie będzie bolało na koniec semestru. Po drugie: kilka tygodni przed zaliczeniem zacznij trochę intensywniej uczyć się i powtarzać materiał. No i po trzecie: dzień przed egzaminem zajrzyj ostatni raz do zeszytu i… postaw na relaks. Idź do lasu, pobiegaj, obejrzyj jakiś fajny film, posłuchaj muzyki albo zacznij przeglądać rolki na Instagramie.

Jak skutecznie się uczyć do egzaminów? Unikaj rozpraszaczy

Masz problem z rozpraszaczami w trakcie nauki, np. ciągle odczuwasz niezwykłą chęć sprzątania 🧹 albo przeglądania social mediów? Wypróbuj te metody:
 • Wyłącz telefon lub zainstaluj licznik czasu skupienia (np. apkę Forest albo Timeneye) – dzięki temu rączki przestaną Cię świerzbić i ograniczysz spoglądanie w ekran smartfona.
 • Podziel swój dzień na kilka części, korzystając z techniki pomodoro – w skrócie polega ona na tym, że przez 25 minut wykonujesz zadanie, a potem masz 5 minut przerwy na odpoczynek (przyda się budzik, żeby nie oszukiwać ⏰).
 • Skorzystaj z wypracowanych rytuałów – ustal swój rytm nauki i zawsze rozpoczynaj ją od stałej i powtarzalnej czynności (np. włącz swoją ulubioną piosenkę).

Jak przygotować się do sesji? 5 metod skutecznej nauki

Sesja to dla wielu studentów trudny i stresujący czas, na dodatek pełen wyzwań. Straszni prowadzący, pytania wprost z najgorszych koszmarów i to obezwładniające zdenerwowanie przed egzaminem… znamy to. Dlatego jeżeli chcesz przygotować się do sesji, tak by nie stresować się na egzaminie, koniecznie:
 1. Zapomnij o zakuwaniu noc przed zaliczeniem. Nie jest to dobre ani dla Twojej głowy, ani dla Twojego organizmu, który przez takie praktyki dostaje lekcję życia. Bez spiny, na studiach są drugie terminy 🤷‍♂️
 2. Rozpisz kalendarium egzaminów i zaliczeń. Dzięki temu wszystkie ważne sprawy będziesz mieć pod kontrolą i żaden termin kolosa Ci nagle nie wyparuje.
 3. Przygotuj notatki. Uwierz nam – ciężko zdaje się egzaminy na podstawie informacji znalezionych jedynie w internecie. Jeśli zdarzało Ci się opuszczać wykłady, poproś o pomoc w zebraniu materiałów np. koleżankę z grupy.
 4. Zgadaj się z kumplem z roku. Bo wspólna nauka jest o wiele bardziej efektywna 👬 Kto wie, może znajomy wytłumaczy Ci jakieś trudne zagadnienie, o które zapyta prowadzący podczas zaliczenia? I w drugą stronę – nic tak nie ułatwia szybkiego uczenia się i zapamiętywania jak tłumaczenie materiału komuś własnymi słowami. Serio, spróbuj!
 5. Umów się na korki z osobą z roku wyżej. Ty się czegoś nauczysz, a ona zarobi. Ty zyskasz spokój ducha, ona satysfakcję, że komuś pomogła. Sytuacja win-win!
👉👉 Wspólna nauka jest najlepsza na żywo, ale w trakcie uczenia się do sesji dobrze też być w kontakcie ze znajomymi przez komunikatory i telefon. Pamiętaj, że w Orange Flex rozmawiasz bez limitu, a social media i komunikatory nie zużywają Ci GB z planu! Tak że przed następną sesją koniecznie namów kolegów, by dołączyli!
Sprawdź, jak działa promocja Polecaj i zarabiaj.
Materiał do sesji mniej więcej ogarnięty? Pewnie nie odkryjemy przed Tobą niczego zaskakującego, ale… przed samym egzaminem wyśpij się, zjedz pełnowartościowe śniadanko, wyprostuj plecy, podnieś głowę i zmotywuj się do realizacji zadania. Powodzenia!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij