Praca jako freelancer – bez działalności gospodarczej czy z własną firmą?
Autor: Orange Flex
Data dodania: 18 July 2024
Marzy Ci się praca na własnych zasadach, dla wybranych klientów i wtedy, kiedy chcesz? W takim razie freelancing może się świetnie sprawdzić w Twoim przypadku 💸 Dowiedz się, czy potrzebujesz własnej firmy do pracy jako freelancer, a kiedy lepiej zarabiać bez działalności.
W artykule znajdziesz:
- Kiedy warto zakładać firmę, a komu bardziej opłaca się freelancing bez działalności gospodarczej?
- Jak rozlicza się freelancer bez działalności?
- Co jest potrzebne do pracy jako freelancer?
Freelancer a działalność gospodarcza
Jako freelancer będziesz pracować na własny rachunek, wykonując zadania dla różnych klientów. Nie ogranicza Cię zatrudnienie na stałe w jednej firmie. Często w ten sposób pracują np.: graficy, programiści, copywriterzy, tłumacze, fotografowie czy doradcy.
📌 Więcej o samym freelancingu znajdziesz tu: Sam sobie sterem, czyli magia freelancingu
Z własną działalnością gospodarczą możesz wyglądać jako freelancer poważniej i bardziej wiarygodnie. Firma to jednak nie tylko zysk i prestiż, ale też wydatki i obowiązki. Na szczęście w tej kwestii wybór należy do Ciebie. Nie musisz zakładać firmy, by pracować jako freelancer, ale możesz, jeśli chcesz.
✅Kiedy warto mieć własną działalność jako freelancer?
- kiedy chcesz zwiększyć wiarygodność w oczach klientów;
- kiedy chcesz skorzystać z ulg podatkowych dla przedsiębiorców i móc wliczać w koszty np. zakup sprzętu czy telefonu na firmę;
- kiedy planujesz rozwijać się i obsługiwać coraz większe projekty;
- kiedy możesz czerpać korzyści ze statusu prawnego firmy;
- kiedy oprócz pracy dla innych myślisz o tworzeniu własnych produktów, np. e-booków czy kursów online.
A kiedy lepiej być freelancerem bez działalności gospodarczej? 💁🏻♀️
- kiedy nie chcesz zajmować się księgowością czy płaceniem ZUS-u;
- gdy nie chcesz ponosić kosztów prowadzenia firmy ani ryzykować, że stracisz środki zainwestowane w jej rozwój;
- kiedy dopiero zdobywasz swoje pierwsze zlecenia i nie wiesz, czy to wypali.
Jak widzisz, bycie freelancerem bez działalności lub z własną firmą to wybór, który musisz dobrze przemyśleć. Na początku swojej przygody z freelancingiem możesz wypróbować pracę bez firmy, a dopiero z czasem zdecydować się na działalność, kiedy poczujesz, że to już ten moment.
📌 Sprawdź też: Zarabianie przez internet – fakty i mity
Freelancer bez działalności gospodarczej – jak się rozliczać?
Gdy prowadzisz własną firmę, rozliczasz się z klientami za pomocą faktur. A jak to wygląda, gdy jesteś freelancerem bez działalności? Wbrew pozorom masz do wyboru wiele opcji.
1️⃣ Praca jako freelancer na umowach cywilnoprawnych
Możesz rozliczać się z klientem za pomocą umowy o dzieło lub umowy-zlecenia. Czym różnią się te dokumenty?
- Umowa o dzieło określa warunki współpracy, a zleceniodawca zgłasza ją do organów podatkowych. Również zleceniodawca odprowadza podatek i składki. W zeznaniu rocznym PIT wpisujesz dochody z umowy o dzieło do sekcji „Inne źródła”.
- Umowa-zlecenie wymaga od zleceniodawcy udokumentowania wynagrodzenia oraz odprowadzenia składek i podatków. Dochód z tej umowy łączy się z innymi, takimi jak umowa o pracę czy renta.
Pamiętaj, że w umowach cywilnoprawnych to Ty decydujesz, kiedy, gdzie i jak długo wykonujesz zlecenie na rzecz klienta.
2️⃣ Praca jako freelancer przez UseMe
Ze swoimi klientami rozliczysz się też przez UseMe. To portal, który umożliwia rozliczanie podatków i wypłatę wynagrodzenia netto. Dzięki temu wystawisz klientowi fakturę, a UseMe obliczy podatek dochodowy. Nie musisz też samodzielnie zgłaszać się do urzędu skarbowego. Wielu freelancerów wybiera to rozwiązanie ze względu na wygodę 😌
3️⃣ Freelancer z działalnością nierejestrowaną
Tę formę rozliczenia warto wybrać, jeśli freelancingiem dorabiasz do domowego budżetu, a nie jest to Twoje podstawowe źródło dochodu. Działalność nierejestrowaną możesz prowadzić tylko w ramach określonej wysokości miesięcznych zarobków. Z klientami nie musisz się rozliczać za pomocą faktur. Na życzenie zleceniodawcy możesz wystawić rachunek. Taka prosta forma działalności może sprawdzić się również przy biznesach sezonowych, od których często zaczyna się przygodę z własną firmą.
4️⃣ Inkubatory przedsiębiorczości
Inkubatory przedsiębiorczości to instytucje, które wspierają osoby z pomysłem na firmę, ale bez środków czy wiedzy, jak ją założyć. Taka instytucja pomaga stawiać pierwsze kroki w świecie biznesu i uczy, jak prowadzić firmę.
Gdy dołączasz do inkubatora jako freelancer, stajesz się tak jakby działem i w tych ramach pracujesz dokładnie tak, jak z własną działalnością. Jednak na umowach i fakturach stosujesz dane inkubatora, który jest podmiotem prawnym.
Sprawdź tę opcję, jeśli masz spoko pomysł na dochodowy biznes, ale nie masz warunków ani doświadczenia, by go wypróbować.
📌 To może Ci się przydać: Biznesplan – co to jest i jak go napisać?
Co przyda Ci się do pracy jako freelancer z firmą lub bez firmy?
Nieważne, czy wykonujesz zlecenia jako firma, czy jesteś freelancerem bez działalności – potrzebujesz odpowiednich warunków do pracy na swoim. Podstawą jest oczywiście odpowiedni sprzęt. W Sklepie Flex znajdziesz różne urządzenia i akcesoria, które wesprą Cię w pracy. Laptop, tablet, telefon, kamerka czy słuchawki to basicowy sprzęt do pracy zdalnej. 👨🏻💻📱🎧
Przyda Ci się też niezawodny internet 🌐 Skorzystaj z wybranego Planu Flex dla Ciebie lub Flex dla Firm – mamy ofertę zarówno dla osób bez firmy, jak i dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Jeśli dodatkowo włączysz usługę UNLMTD (polecamy wziąć najwyższy Plan, bo wtedy jest za free), pozbędziesz się problemu z limitem danych komórkowych 🤩
Zorganizuj sobie też odpowiednie miejsce do pracy. Warto mieć do tego osobny pokój, a w najlepszym wypadku – własne biuro. Jednak praca jako freelancer jest coraz popularniejsza, dlatego w większych miastach bez problemu znajdziesz biura typu hot desk lub strefy coworkingowe, a także salki konferencyjne do spotkań z klientami do wynajęcia na godziny.
To co, zabierasz się za szukanie pierwszych zleceń? Postaw na Orange Flex dla freelancerów i wygodnie kontaktuj się z klientami!