Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty, które trzeba ponieść

Autor: Orange Flex

Data dodania: 22 May 2023

Masz fajny pomysł na biznes? A może chcesz pracować jako freelancer lub pracodawca zachęca Cię do samozatrudnienia? Najłatwiej i najtaniej przejdziesz na swoje dzięki jednoosobowej działalności gospodarczej. Koszt założenia takiej firmy to okrągłe 0 zł, ale potem nie jest już aż tak różowo (choć ciągle może być bardzo spoko, gdy masz w miarę niezły przychód 😉). Zobacz, co warto wziąć pod uwagę, żeby oszacować koszty jednoosobowej działalności gospodarczej.
Z artykułu dowiesz się:
  • Jak koszty prowadzenia działalności jednoosobowej zależą od formy opodatkowania?
  • Czy ZUS zalicza się do kosztów jednoosobowej działalności gospodarczej?
  • Jakie są podstawowe miesięczne koszty w firmie jednoosobowej?
  • Co jeszcze może być kosztem jednoosobowej działalności gospodarczej?

Działalność jednoosobowa – koszty podatkowe i formy opodatkowania

Gdy prowadzisz firmę i zarabiasz, to musisz płacić podatki (tak, wiemy, odkryliśmy Amerykę 😋). Wysokość zobowiązań zależy jednak nie tylko od dochodu Twojej firmy, lecz także formy opodatkowania. Warto więc odpalić kalkulator i policzyć, co Ci się najbardziej opłaci (lub podpytać o zdanie dobrego księgowego). Do wyboru masz:
  1. Podatek na zasadach ogólnych, czyli skalę podatkową. Płacisz 12% od dochodu, a jeśli zarobisz więcej niż 120 000 złotych rocznie, to od nadwyżki nalicza się już 32% (np. przy 150 000 zł dochodu wyższą stawkę zapłacisz od 30 tys. zł). Pierwsze 30 000 zł to kwota wolna od podatku.
  2. Podatek liniowy. Stawka wynosi 19% bez względu na to, jaki masz dochód. Nie ma natomiast kwoty wolnej od podatku ani żadnych innych ulg podatkowych.
  3. Ryczałt. Wysokość stawki zależy od branży i przedmiotu prowadzonej działalności. Stawek jest aż 10, najniższa to 2%, a najwyższa 17%. Płacisz jednak od przychodu, którego nie możesz pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu (w innych przypadkach do KUP wliczasz sobie większość pozostałych kosztów jednoosobowej działalności gospodarczej, co zmniejsza podatek).

ZUS i składka zdrowotna to też koszty działalności jednoosobowej

Dla jednoosobowej firmy kosztem będą również miesięczne składki na ZUS i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki uldze na start przez pierwsze pół roku obowiązuje Cię tylko składka zdrowotna. Jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych, to będzie 9% dochodu, przy podatku liniowym – 4,9%, a na ryczałcie są 3 progi w zależności od tego, ile zarabiasz.
Przez następne 2 lata ZUS już płacisz, ale na szczęście preferencyjną stawkę (tzw. mały ZUS). Do 1 lipca 2023 roku będzie to 305,61 zł, a w drugiej połowie roku – 315,25 zł. Od 3. roku działalności wjeżdżają już pełne stawki ZUS, które obecnie wynoszą 1316,54 zł. No chyba że masz roczny przychód mniejszy niż 120 000 zł. Wtedy w ciągu kolejnych 60 miesięcy możesz mieć 36 miesięcy z niższymi stawkami ( tzw. mały ZUS Plus ). Aktualnie to tylko 331,26 zł.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty miesięczne podstawowe

Oprócz opłat na rzecz państwa czeka Cię kilka innych wydatków, których trudno uniknąć, gdy masz działalność jednoosobową. Koszty te to na przykład:
  • Księgowy lub biuro rachunkowe (około 150-250 zł miesięcznie). Warto postawić na profesjonalną usługę, bo to mniejsze ryzyko nieprawidłowości, fachowe porady i wsparcie w kontaktach z urzędami. Protip: jeśli cena biura w dużym mieście jest dla Ciebie zbyt wysoka, możesz poszukać biura online – z reguły mają one niższe stawki i wygodne aplikacje do przesyłania dokumentów księgowych.
  • Telefon i internet. Każda z usług to kilkadziesiąt złotych, ale… czasem wystarczy tylko jedna. Na przykład w Orange Flex dla Firm możesz mieć nielimitowany internet 5G na kartę SIM w telefonie oraz dodatkowe karty SIM za 0 zł (np. do laptopa lub przenośnego routera). Dzięki temu oszczędzasz na kosztach stałych, a jednocześnie we Flexie nie wiążą Cię wielomiesięczne zobowiązania jak w standardowych ofertach biznesowych. Co tu dużo mówić – oferta stworzona dla małych przedsiębiorców!
  • Konto w banku dla jednoosobowej działalności gospodarczej (obowiązkowe dla płatników VAT, ale nawet, gdy nim nie jesteś, znacząco ułatwi Ci rozliczanie biznesu). Tu koszty będą niewielkie, bo samo prowadzenie rachunku często jest bezpłatne, a pozostałe opłaty zazwyczaj możesz łatwo wyzerować, na przykład wykonując określoną liczbę transakcji kartą.

Co jeszcze może być kosztem jednoosobowej działalności gospodarczej?

Koszty prowadzenia działalności jednoosobowej bardzo mocno zależą od tego, czym będzie zajmować się Twoja firma. Zanim zdecydujesz się więc założyć własną działalność, dobrze przemyśl, czego właściwie potrzebujesz na start i za co będziesz musiał(a) płacić co miesiąc.
Jeśli chcesz być freelancerem albo masz pomysł na biznes w domu, odpadają Ci koszty związane z wynajmem lokalu. Ciągle jednak może Ci się przydać sprzęt albo oprogramowanie, które często będą wręcz niezbędne do pracy. Co więcej, żeby dobrze zaaranżować domowe biuro, czasem potrzebny będzie również dodatkowy mebel czy akcesoria biurowe. Większość firm, które prowadzą sprzedaż dla klientów indywidualnych, musi mieć też kasę fiskalną, a od 1 stycznia 2024 r. będzie ona obowiązkowa dla każdej tego typu działalności gospodarczej. Przy sprzedaży stacjonarnej warto zainwestować również w terminal płatniczy – na start może on być bezpłatny, jeśli zamówisz urządzenie od dostawcy, który bierze udział w programie Polski Bezgotówkowej (taką ofertę ma większość banków i operatorów płatności).
Przy jednoosobowej działalność gospodarczej kosztów może być też znacznie więcej. Przykłady to wszelkie wydatki na działania marketingowe, szkolenia i rozwój czy leasing samochodu, maszyn lub innych urządzeń. Gdy masz firmę jednoosobową, możesz też zatrudniać pracowników, a wtedy kosztem będą dla Ciebie ich pensje i składki na ZUS.
Potencjalne koszty prowadzenia działalności jednoosobowej wydają Ci się wysokie? Pamiętaj, że jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym, takie wydatki pomniejszają Twój podatek. Dlatego jeśli wahasz się, czy wziąć telefon na firmę, to nie wahaj się dłużej, bo to wygodne i się opłaca. A na firmowy telefon koniecznie pobierz aplikację Orange Flex.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij