Ulga IP Box – co to jest i kto może z niej skorzystać? Czy obejmuje programistów na B2B?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 16 February 2024

Tworzysz nowe oprogramowanie? A może przygotowujesz nowe techniki szyfrowania? Na pewno słyszałeś od znajomych z branży o uldze IP Box. To preferencyjna stawka podatku stworzona z myślą o przedsiębiorcach, w tym również programistach na działalności gospodarczej. Dowiedz się, czym jest IP Box i jakie warunki trzeba spełnić, żeby z tej ulgi skorzystać.
Z artykułu dowiesz się:
 • Czym jest ulga IP Box?
 • Jak działa IP Box i kto może skorzystać z ulgi?
 • Czy IP Box jest dla programistów i czy dla wszystkich?
 • Kiedy programiście opłaca się skorzystać z IP Boxa, a kiedy tego nie robić?
 • Jak jeszcze warto wspomóc swoją jednoosobową firmę IT?

Co to jest ulga IP Box?

Ulga IP Box została wprowadzona w Polsce w 2019 roku i ma na celu zachęcanie firm do prowadzenia działań badawczo-rozwojowych. Aby skorzystać z ulgi, firma musi prowadzić badania związane bezpośrednio z tworzeniem, rozwijaniem lub ulepszaniem praw własności intelektualnej.
Dzięki uldze IP Box firmy mogą płacić niższe podatki – tylko 5% od dochodów z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP). Oznacza to, że jeśli firma zajmuje się działalnością innowacyjną – również jako JDG (jednoosobowa działalność gospodarcza) – i tworzy nowe, udoskonalone lub rozwinięte prawa własności intelektualnej, może skorzystać z tej ulgi.

Jak działa ulga IP Box?

Ulga IP Box pozwala firmom obniżyć podatki. Wszystko dzięki temu, że mogą odliczyć od podatku dochodowego wartość swoich pomysłów i wynalazków. Mechanizm ten działa na zasadzie zachęty podatkowej, a korzyści obejmują różne rodzaje własności intelektualnej, takie jak patenty, znaki towarowe, wzory użytkowe czy programy komputerowe. Jeśli aktywnie inwestujesz w swój rozwój i utrzymujesz tego typu aktywa, możesz skorzystać z tej ulgi. W ten sposób zwiększysz swoją konkurencyjność na rynku.
Ulga IP Box jest adresowana głównie do firm posiadających wartościową własność intelektualną, a więc przede wszystkim do sektorów badawczo-rozwojowych, branży technologicznej czy firm wytwarzających nowatorskie produkty. Jeśli inwestujesz w tworzenie nowych rozwiązań i posiadasz znaczący portfel patentowy, możesz obniżyć swoje opodatkowanie.

Kto może skorzystać z ulgi IP Box? Poniżej kilka przykładów.

 • Firmy technologiczne, które opracowują nowe oprogramowanie lub technologie.
 • Przedsiębiorstwa farmaceutyczne, które inwestują w badania i rozwój nowych leków.
 • Producenci gier wideo.
 • Firmy z branży motoryzacyjnej, które projektują i rozwijają innowacyjne rozwiązania mechaniczne.
 • Organizacje z sektora IT, które opracowują nowe metody analizy danych lub algorytmy sztucznej inteligencji.
Przykładowo: jeśli programista napisze nowy program komputerowy, który będzie chroniony prawem autorskim, to będzie mógł skorzystać z ulgi IP Box. Dochody z licencjonowania tego programu będą opodatkowane preferencyjną stawką 5%.

Ulga IP Box dla programistów – czy każdy może skorzystać?

Korzystanie z ulgi jest popularne wśród programistów. Trzeba jednak pamiętać, że IP Box nie jest dla każdego. Żeby kwalifikować się do ulgi, trzeba spełnić określone warunki:
 • Prowadzić działalność gospodarczą
 • Prowadzić działalność badawczo-rozwojową
To działalność twórcza, która w przypadku programistów może obejmować np. tworzenie nowych systemów operacyjnych, tworzenie oprogramowania, tworzenie nowych technik szyfrowania, tworzenie nowych algorytmów itp.
 • Wytwarzać w ramach działalności kwalifikowane IP
Chodzi tu np. o wszelkiego rodzaju patenty, prawa z rejestracji produktu, prawa ochronne na wzór użytkowy czy autorskie prawa do programów komputerowych.
 • Otrzymywać dochody za efekty swojej pracy i wynikające z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej

Kiedy warto skorzystać z ulgi IP Box?

Jeśli prowadzisz działalność w zakresie programowania (np. na B2B lub jako freelancer), rozważ tę ulgę, gdy:
 • tworzenie oprogramowania to Twoje główne zadanie,
 • większość Twoich przychodów pochodzi ze sprzedaży oprogramowania,
 • umowa, którą podpisałeś, spełnia wymogi ulgi IP Box lub możesz ją łatwo do nich dostosować,
 • możesz na bieżąco śledzić, co tworzysz w ramach oferowanych przez siebie usług,
 • otrzymałeś pozytywną interpretację od dyrektora KIS.

Kiedy lepiej nie korzystać z ulgi IP Box? Jeśli:

 • rozliczasz się za pomocą ryczałtu,
 • programowanie nie jest główną częścią Twojej działalności, a co za tym idzie, dochód, jaki z niego otrzymujesz, jest niski,
 • nie jesteś w stanie jasno określić zakresu swojej działalności.

Więcej dobrego dla Twojej firmy IT

Jesteś programistą i pracujesz na B2B lub świadczysz usługi dla klientów? Oprócz oszczędności na podatkach postaw na korzystanie z usług, które ułatwią Ci życie, oszczędzą czas i… opierają się na nowoczesnych, cyfrowych rozwiązaniach, które przecież uwielbiasz! Mowa oczywiście o ofercie komórkowej w subskrypcji.
W Orange Flex dla Firm masz pełną samoobsługę w aplikacji, bez wizyt w salonie i wiszenia na infolinii z każdą prostą sprawą. Do tego automatyczne płatności – raz podpinasz kartę lub doładowujesz konto BLIKIEM i zapominasz o comiesięcznym opłacaniu faktur, bo wszystko robi się samo (a na koniec dostajesz fakturę mailem, by łatwo przesłać ją do księgowej). Nie leżą Ci sztywne oferty z umową na dwa lata? O tym możesz zapomnieć, bo we Flexie Plan można zmieniać nawet raz na okres rozliczeniowy – choć pewnie akurat Ty rzadko będziesz z tego korzystać, bo w Planie 150 GB dostajesz nielimitowany internet UNLMTD za 0 zł do wykorzystania nawet na 4 urządzeniach (do których masz karty SIM lub eSIM bez dopłat!). W sam raz na dwa smartfony do testów, smartwatcha i tablet, w sam raz na streamowanie, granie i bycie w stałym kontakcie. Zerknij na nasze Plany i zobacz, jak łatwo przenieść numer do Orange Flex dla Firm – wszystko w aplikacji, w parę minut.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij