Jak zaaranżować domowe biuro?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 6 April 2022

Choć w niektórych branżach home office było standardem już od dawna, to stało się o nim naprawdę głośno po wybuchu pandemii SARS-CoV-2. Od tego czasu całkowita praca zdalna lub w systemie hybrydowym została codziennością ogromnej części przedsiębiorstw. W wielu firmach ma zresztą zostać już na stałe. Jeżeli i w Twoim przypadku praca w biurze stała się rzadsza od tej z mieszkania, to z pewnością przyda Ci się ergonomiczny, wygodny kąt do wykonywania zadań. Z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić domowe biuro!

Jak urządzić biuro w domu, by nie rozpraszać się podczas pracy?

Bliskość lodówki, konsoli czy telewizora, pranie czekające na rozwieszenie, pies proszący o chwilę uwagi – to zaledwie kilka spośród wielu rozpraszaczy, które czekają w pracujących z domu. Poczucie pełnej swobody z pewnością redukuje pracowniczy stres, stawia jednak przed zainteresowanym sporo pułapek. Aby ich uniknąć, warto wydzielić w mieszkaniu specjalną strefę do pracy – i tylko do niej.
  • Znajdź swój kąt do pracy
Jeżeli dysponujesz dodatkowym pokojem, to sprawa jest prosta: zakładasz w nim swoje biuro domowe. Jeśli nie, to wystarczy lekkie przemeblowanie, by nawet z salonu z aneksem kuchennym zrobić miejsce do pracy, które pozwoli Ci się skupić. Przyjrzyj się posiadanym meblem i pomyśl, co może posłużyć za prowizoryczną ściankę. Tył sofy? A może regał z książkami? Gdy ustawisz fotel i krzesło za ich plecami, twarzą w kierunku ściany, to zyskasz już odrębny kąt. Podobną funkcję może pełnić róg pokoju lub wnęka, jeśli takową dysponujesz.
Jeśli bierzesz udział w wideokonferencjach, to pamiętaj, by za Twoimi plecami znajdowało się neutralne tło. Może być to biała ścianka szafy, „goła” ściana lub książki – grunt by wyglądało bardziej profesjonalnie od widoku na gotujący się obiad czy łóżko.

Na co jeszcze zwracać uwagę, aranżując domowe biuro?

Wydzielenie specjalnej strefy to początek aranżacji domowego biura. Nie mniej istotne będzie zapewnienie sobie wygodnego i bezpiecznego dla kręgosłupa stanowiska pracy. O czym pamiętać?
  • Ergonomia domowego biura
Aby stworzyć komfortowe i zdrowe miejsce do pracy, musisz dobrać odpowiednie krzesło, biurko oraz oświetlenie. W tym pierwszym przypadku będzie dość łatwo – wystarczy kupić tak zwany fotel ergonomiczny. W przypadku biurka będzie trochę więcej analizowania. Aby było funkcjonalne, powinno mieć około 70-80 cm szerokości i 100-120 cm długości. Dobrym wyborem będzie model z regulowaną wysokością.
A co z oświetleniem? Lampka na biurko powinna mieć ruchome ramię, byś mógł odpowiednio nakierować światło. Postaw ją maksymalnie 35 cm od klawiatury, po stronie odwrotnej do Twojej ręki dominującej (z prawej dla leworęcznych i na odwrót). Przy zakupie żarówki postaw na LED-owe lub halogenowe, dają bowiem światło najbardziej zbliżone do tego słonecznego.

Sprzęt i dodatkowe wyposażenie do domowego biura

Gabinet w domu oczywiście nie może obyć się bez odpowiedniego wyposażenia. Co poza biurkiem, fotelem ergonomicznym i lampką powinno się w nim znaleźć?
  • komputer stacjonarny lub laptop z podwyższeniem,
  • monitor,
  • mysz i klawiatura,
  • głośniki lub słuchawki, mikrofon i kamera – jeśli bierzesz udział w wideokonferencjach,
  • drukarka – jeżeli często pracujesz z wykorzystaniem dokumentów w wersji fizycznej,
  • hub USB – nie jest gadżetem absolutnie niezbędnym do pracy, ale może znacznie ułatwić podpinanie większej liczby sprzętów.
Jest jeszcze jeden, bardzo ważny element „wyposażenia” domowego biura: bezpieczeństwo w sieci. Im większą ilością wrażliwych danych bądź informacji operujesz, tym większe ma ono znaczenie. I dotyczy to nie tylko służbowego komputera, ale również firmowego smartfonu.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij