ASMR – relaksujący masaż mózgu

Autor: Orange Flex

Data dodania: 15 February 2024

Zdarzyło Ci się odczuwać przyjemne mrowienie w okolicy głowy i szyi? Możliwe, że doświadczyłeś ASMR. To przyjemne uczucie kojarzące się z masażem mózgu 💆🧠 w ostatnich latach stało się fenomenem w internecie – powstaje coraz więcej nagrań, które można stosować jako sposób na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Chcesz dowiedzieć się, co to jest ASMR i jak działa? Czytaj dalej!
🧐 Co znajdziesz w artykule:
 • Czym jest ASMR?
 • Jak działa ASMR?
 • Jak wywołać ASMR?
 • Dlaczego warto korzystać z materiałów ASMR?

Co to jest ASMR?

Odczuwasz czasem przyjemne mrowienie przechodzące przez głowę i szyję? To właśnie jest ASMR, czyli samoistna odpowiedź meridianów czuciowych (ang. autonomous sensory meridian response). Zjawisko to wywoływane jest przez bodźce zewnętrzne, określane mianem wyzwalaczy 👂🏻 Do tej grupy zaliczają się odgłosy, obrazy, zapachy, a także wrażenia dotykowe. Najprawdopodobniej najskuteczniejsze są bodźce, które wywołują pozytywne skojarzenia.

Jak działa ASMR?

Chociaż nie wszyscy reagują na bodźce ASMR, dla tych, którzy doświadczają tego zjawiska, może ono mieć różnorodne korzyści zdrowotne i psychologiczne. ASMR działa relaksująco i odstresowująco 🧘‍♀️ Może ułatwiać wypoczynek i zasypianie 💤– z tego powodu mrowienie często określane jest „masażem mózgu”. Można porównać to do medytacji czy ćwiczeń oddechowych.
Ciągle trwają naukowe badania nad tym zjawiskiem – na razie nie ustalono jeszcze, jaki procent ludzkości jest w stanie odczuwać ASMR i jakie dokładnie procesy zachodzą w organizmie podczas mrowienia. Jest to odczucie bardzo subiektywne, dlatego trudno opisać je w podręcznikowy sposób. Ale zdecydowanie warto spróbować i przekonać się na własnej skórze, jak działa! 💆

Masaż głowy ASMR – jak wywołać przyjemne mrowienie?

Charakterystyczne mrówki, które wędrują po skórze, możesz spróbować wywołać samodzielnie. Wykorzystaj do tego celu wspomniane już wyzwalacze. Trudno wskazać konkretne bodźce, które na pewno spowodują u Ciebie pojawianie się ASMR – jest to kwestia bardzo indywidualna. To, co działa na kogoś innego, nie musi powodować reakcji Twojego organizmu. Jak wywołać ASMR? Popularne wyzwalacze to:
 • szepty (cichy, łagodny szept jest jednym z najpopularniejszych wyzwalaczy ASMR) 🤫
 • dźwięki tappingu (lekkie stukanie palcami lub przedmiotami o różne powierzchnie),
 • odgłosy skrobania (dźwięk paznokci drapiących po różnych teksturach),
 • ciche odgłosy uderzeń (delikatne stukanie dłonią o blat stołu lub klawiaturę) ✋
 • szepty języka obcego (szeptane słowa w języku, którego nie znamy),
 • oglądanie czynności precyzyjnych (obserwowanie osób wykonujących czynności z dużą dokładnością, np. malowanie, rysowanie),
 • dźwięki natury (szum deszczu, szelest liści, śpiew ptaków) 🍃
Poszczególne wyzwalacze możesz przetestować, wpisując hasło „ASMR” na YouTubie. W odpowiedzi otrzymasz tysiące filmów. Najczęściej zawierają one przyjemne odgłosy, np. szumy, szelesty, szepty i inne. Lepsze efekty możesz osiągnąć, jeżeli użyjesz słuchawek 🎧 ASMR mogą wywołać także kojące obrazy – górskie panoramy czy wiejskie krajobrazy. Testowanie kolejnych wyzwalaczy warto traktować w kategorii zabawy – trochę jak dziecięce poszukiwanie skarbów. Zadbaj o odpowiednie warunki – będziesz potrzebować ciszy i spokoju. Raczej trudno relaksować się w pośpiechu.
Chcesz poznać temat ASMR od kulis? Obejrzyj odcinek Grubych Historii na Wynos z Klaudią Leclercq – jedną z najbardziej znanych w Polsce twórczyń materiałów ASMR. Spoiler: możesz nawet zobaczyć, jakie sprzęty wykorzystuje się do nagrań takich dźwięków!

Dlaczego warto korzystać z „masażu” ASMR?

Masaż ASMR jest korzystny z kilku powodów.
 • Działa relaksacyjnie ✔️
Masaż ASMR może pomóc w redukcji poziomu stresu i napięcia, ponieważ stymuluje układ nerwowy, powodując uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak endorfiny i oksytocyna, które są związane z uczuciem relaksu i przyjemności 🥰
 • Poprawia nastrój ✔️
Dźwięki i bodźce wizualne wywołujące ASMR mogą wpływać na poprawę nastroju, pomagając w złagodzeniu nieprzyjemnych emocji i uczuć, takich jak lęk czy smutek 🤗
 • Ułatwia zasypianie ✔️
Masaż ASMR może być skutecznym narzędziem do ułatwienia zasypiania 😴 Dźwięki i bodźce wizualne mogą stymulować układ nerwowy, pomagając w zrelaksowaniu się i przygotowaniu do snu.
Interesuje Cię temat relaksacji i metod na wyciszenie układu nerwowego? Sprawdź nasze inne artykuły:

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij