ASMR – relaksujący masaż mózgu

Autor: Orange Flex

Data dodania: 8 April 2022

Odczuwasz czasem przyjemne mrowienie przechodzące przez głowę i szyję? To właśnie jest ASMR, czyli samoistna odpowiedź meridianów czuciowych (ang. autonomous sensory meridian response). Zjawisko to wywoływane jest przez bodźce zewnętrzne, określane mianem wyzwalaczy. Do tej grupy zaliczają się odgłosy, obrazy, zapachy, a także wrażenia dotykowe. Najprawdopodobniej najskuteczniejsze są bodźce, które wywołują pozytywne skojarzenia.
ASMR działa relaksująco i odstresowująco, może ułatwiać wypoczynek i zasypianie – z tego powodu mrowienie często określane jest „masażem mózgu”. Można porównać to do medytacji czy ćwiczeń oddechowych. Ciągle trwają naukowe badania nad tym zjawiskiem – na razie nie ustalono jeszcze, jaki procent ludzkości jest w stanie odczuwać ASMR i jakie dokładnie procesy zachodzą w organizmie podczas mrowienia. Jest to odczucie bardzo subiektywne, dlatego trudno opisać je w podręcznikowy sposób.

Jak wywołać ASMR?

Charakterystyczne mrówki, które wędrują po skórze, możesz spróbować wywołać samodzielnie. Wykorzystaj do tego celu wspomniane już wyzwalacze. Trudno wskazać konkretne bodźce, które na pewno spowodują u Ciebie pojawianie się ASMR – jest to kwestia bardzo indywidualna. To, co działa na kogoś innego, nie musi wywoływać reakcji Twojego organizmu.
Od czego zacząć poszukiwania? Wystarczy, że wpiszesz hasło „ASMR” w wyszukiwarkę serwisu YouTube. W odpowiedzi otrzymasz tysiące filmów. Najczęściej zawierają one przyjemne odgłosy – szumy, szelesty, szepty, łagodną muzykę, trzask ogniska, odgłosy deszczu, wiatru czy morskich fal. Lepsze efekty możesz osiągnąć, jeżeli użyjesz słuchawek. ASMR mogą wywołać także kojące obrazy – górskie panoramy czy wiejskie krajobrazy. Testowanie kolejnych wyzwalaczy warto traktować w kategorii zabawy – trochę jak dziecięce poszukiwanie skarbów. Zadbaj o odpowiednie warunki – będziesz potrzebował ciszy i spokoju. Raczej trudno relaksować się w pośpiechu.
W Orange Flex możesz próbować bez końca. Dzięki usłudze „Video Pass” oglądasz wideo z popularnych platform streamingowych bez zużywania danych z pakietu GB. Życzymy miłych doznań ASMR!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij