Jak uniknąć niepotrzebnego stresu?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 13 June 2022

Ogromna część społeczeństwa żyje w pośpiechu. Jeśli i Ty regularnie masz poczucie, że Twoja doba ma za mało godzin, to z pewnością spotykasz się z wieloma stresującymi sytuacjami. Negatywne skutki długotrwałego stresu można odczuwać równie mocno zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Bóle głowy, bezsenność, zespół jelita drażliwego, choroby serca, depresja czy nerwica to zaledwie początek długiej listy zagrożeń, które z sobą niesie. Zawalcz o to, by ich uniknąć. To kolejny z serii artykułów we współpracy z marką Rituals.

Jak ograniczyć stres?

Uniknięcie stresu w 100%, a więc prowadzenie spokojnego, wręcz sielankowego życia nie jest możliwe. Wynika to z faktu, że stres często pojawia się całkowicie znienacka. Doświadczają go nie tylko osoby, które dużo pracują, zajmują się dziećmi, mają gorsze kontakty z szefem bądź nauczycielami czy poważne problemy rodzinne. Doskwiera on również tym, którzy starają się żyć powoli, dużo wypoczywają i chętnie podróżują, chociażby z powodu nieostrożnego kierowcy nieomal powodującego zderzenie z ich autem.
W dużej mierze można jednak ograniczyć stres, zatem to, że nie da się go w pełni uniknąć, nie oznacza, że musisz po prostu się z nim pogodzić. Przeciwnie! Warto zakasać rękawy i zawalczyć o swoją kondycję psychiczną i fizyczną. Oto kilka prostych sposobów na to, jak skutecznie walczyć ze stresem:
  • Spędzaj więcej czasu w ciszy
Jednym z czynników, które przykładają się do wzrostu poziomu stresu, jest nadmierny hałas. Wielu osobom przytrafia się sytuacja, w której czują się zestresowani, ale mają poczucie, że właściwie bez wyraźnego powodu.
Przyczyną takich odczuć może być właśnie hałas. Sąsiad, który notorycznie głośno słucha muzyki, bawiące się dzieci, a nawet odgłosy ruchu ulicznego – to wszystko może owocować stresem. Pamiętaj zatem, by każdego dnia spędzać przynajmniej kilkanaście minut w absolutnej ciszy. Pomoże Ci zresetować przebodźcowany umysł i wyciszyć się wewnętrznie.
  • Zrób sobie wolne od mediów
Telewizja, internet i radio są ważne w życiu człowieka, dostarczają bowiem wielu istotnych informacji na temat tego, co dzieje się w świecie. Jednak ich natłok również negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym, szczególnie że nie brakuje złych newsów. Światowa pandemia, wojna, katastrofy lotnicze, kłótnie polityków i wiele innych bodźców, nawet gdy nie dotyczą bezpośrednio Ciebie, to obciążają Twój umysł.
Spróbuj każdego dnia zrobić sobie krótkie wolne od mediów i przynajmniej jeden dzień offline w tygodniu. Dostosuj ten czas do swoich możliwości – pół godziny dziennie, może 3 godziny? Zamień media masowe na spędzenie czasu z rodziną czy zwierzakami, odprężający spacer albo wieczór z książką. Szybko zauważysz, jak wieloma informacjami byłeś atakowany każdego dnia, gdy spróbujesz ograniczyć ich śledzenie.
  • Pozwól sobie na wypoczynek w pojedynkę
Dzieci, partner czy przyjaciele są zarówno wspaniałym wsparciem, jak i dodatkowym czynnikiem, który wpływa na stres. Słuchanie o ich problemach, uspokajanie czy godzenie skłóconego rodzeństwa każdorazowo odbija się na Tobie. Daj sobie od czasu do czasu chwilę tylko dla siebie – nawet długi urlop w pojedynkę! Nie daj sobie wmówić, że na każdy wyjazd musisz zabierać ze sobą dzieci, drugą połówkę czy grono znajomych. Masz prawo do samotnego odpoczynku, nawet jeśli samodzielnie wychowujesz potomka; wówczas możesz poprosić o zaopiekowanie się nim jego dziadków, wujków czy nianię.

Codzienne rytuały tylko dla Ciebie

Kluczowe jest znajdowanie momentów dla siebie i celebrowanie codziennych przyjemności. Ciepła kąpiel oraz codzienna poranna i wieczorna pielęgnacja pomoże redukować napięcia i pozwoli nam wyciszyć się po całym dniu wypełniania obowiązków. Jesteś w Orange Flex? Z promocją 20% na produkty marki Rituals możesz zorganizować domowe SPA. Wystarczy, że odbierzesz kod promocyjny w Klubie Flex. Rabat obowiązuje w sklepie internetowym i w salonach Rituals.
Poszukujesz balansu pomiędzy pracą z domu a życiem prywatnym? Przeczytaj artykuł jak zadbać o wellbeing pracując z domu >>>
Świetną metodą na to, jak walczyć ze stresem i nerwami, jest też medytacja. To skuteczny sposób na odnalezienie wewnętrznej harmonii, a także naukę spędzania wolnego czasu sam ze sobą, w ciszy. Przeczytaj nasz poradnik „Medytacja dla początkujących. Od czego zacząć?” i wprowadź zdrowe nawyki do swojego życia!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij