7 najlepszych aplikacji do czytania książek, czyli co zamiast czytnika
Autor: Orange Flex
Data dodania: 13 August 2024
W dobie cyfrowej rewolucji książki również przeniosły się do świata wirtualnego. Dzięki różnym aplikacjom możesz chłonąć książki w wersji digitalowej tak, jak lubisz – w formie PDF-a na tablecie, e-booka na czytniku albo audiobooka na telefonie. Oto przegląd najlepszych aplikacji do czytania książek i słuchania audiobooków, które zmienią Twój smartfon, tablet lub e-reader w przenośną bibliotekę bestsellerów! 📕👀
Z artykułu dowiesz się:
-
W jakich formatach czytać e-booki?
-
Jakie aplikacje do czytania książek warto wypróbować?
-
Jakie promocje na aplikacje do czytania e-booków i nie tylko znajdziesz w Klubie Flex?
W jakich formatach możesz czytać cyfrowe książki?
Zanim wybierzesz platformę lub aplikację z cyfrowymi książkami, pomyśl, na jakim urządzeniu będziesz je czytać. Czy chcesz zainwestować w czytnik e-booków, który jest wyposażony w specjalny e-papierowy ekran? A może wolisz pobierać książki w wersji PDF na swoje urządzenie mobilne, np. tablet lub smartfon, i korzystać z darmowych aplikacji do czytania? 📖
Najpopularniejsze formaty, w których możesz czytać e-booki na różnych urządzeniach, to:
- PDF (Portable Document Format) – uniwersalny format plików, który zachowuje układ oryginalnej strony, ale może być mniej wygodny w dostosowaniu do małych ekranów. W wersji PDF możesz pobrać e-booka na tablet lub telefon. 📱 To najbardziej budżetowe rozwiązanie, jeśli nie masz ochoty wydawać pieniędzy na e-czytnik.
- EPUB (Electronic Publication) – jest to otwarty standard oparty na języku XML, który jest bardzo elastyczny i pozwala na dostosowanie treści do różnych rozmiarów ekranów. Jest to najpopularniejszy format e-booków, kompatybilny z wieloma urządzeniami, takimi jak komputery, smartfony, tablety, czytniki e-booków. Format EPUB daje możliwość dodawania interaktywnych elementów, takich jak animacje czy dźwięki.
- MOBI – a co z użytkownikami czytnika Kindle od znanej firmy Amazon? Jeszcze kilka lat temu popularnymi formatami były MOBI oraz AZW3/ AZW 4. Pliki z rozszerzeniem AZW posiadają zabezpieczenie DRM, przez co otwierają się tylko na czytnikach Kindle. Format MOBI został stworzony przez francuską firmę Mobipocket, która w 2005 roku sprzedała go Amazonowi. Dlatego jest to format domyślny dla czytników Kindle, choć można go również otworzyć na innych urządzeniach. Jednak od 2022 roku sam Amazon rekomenduje format EPUB, który jest bardziej uniwersalny i otwarty.
Aplikacje do czytania książek, które warto poznać
Wybór aplikacji z książkami do czytania będzie zależeć od urządzenia, na którym planujesz czytać, dostępności interesujących Cię tytułów w różnych wersjach językowych, a także od tego, czy preferujesz e-booki, czy audiobooki. Wiele aplikacji oferuje też opcję synchrobooków. Wykorzystują one inteligentną synchronizację 🧠, aby zapamiętywać miejsce, w którym użytkownik zakończył czytanie lub słuchanie.
1. Legimi
Legimi to jedna z najpopularniejszych polskich aplikacji do czytania e-booków. Oferuje szeroki wybór nowości wydawniczych zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. To, co wyróżnia Legimi spośród innych aplikacji, to opcja synchrobooków. 💡 To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na płynne przechodzenie między czytaniem e-booka a słuchaniem audiobooka. Jak działa synchronizacja treści? Gdy czytasz e-booka lub słuchasz audiobooka i przerwiesz, system zapamiętuje miejsce, w którym kończysz. 🤓 To wygodne, gdy chcesz kontynuować lekturę w różnych sytuacjach, na przykład w domu, w podróży czy podczas ćwiczeń.
Jeśli jeszcze nie znasz Legimi, zaglądaj do Klubu Flex, bo od czasu do czasu złapiesz u nas fajne kody promocyjne na tę usługę 🤓
2. Amazon Kindle
Amazon Kindle jest jedną z najbardziej znanych platform do czytania e-booków i alternatywą dla popularnych czytników Kindle. 📗 Aplikacja jest dostępna na różne urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety, a ekosystem Amazona posiada szeroką ofertę książek i cechuje się łatwą synchronizacją między urządzeniami. Jest to atrakcyjna opcja zwłaszcza dla fanów czytania książek w anglojęzycznych wersjach – a tych w ofercie Amazon Kindle jest wiele.
Sprawdź także: 5 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych
3. BookBeat
BookBeat to aplikacja dostępna na smartfonach i tabletach. Wyróżnia się bogatą ofertą – ponad milion audiobooków i e-booków (w wersji online i offline) w różnych językach. 🗣️ 🔤 Posiada elastyczną subskrypcję z możliwością rezygnacji w każdej chwili i opcją rodzinnego planu.
Chcesz kodzik na darmowe wypróbowanie BookBeata? Wskocz do Klubu Flex! Do 31.08 trwa jeszcze promocja Lato z audiobookami, w której zgarniasz 60 dni słuchania za darmo (a jeśli czytasz ten artykuł później, możliwe, że mamy inną równie dobrą ofertę).
🔥🔥Potrzebujesz internetu na tablet? Nie dopłacaj za niego, bo to bez sensu... Przejdź do Orange Flex i korzystaj za darmo z dodatkowej karty SIM lub eSIM – u nas jeden Plan komórkowy działa na wielu urządzeniach (i tak trzeba żyć 💯).
4. Storytel
Jest to szwedzki serwis dostępny od 2005 roku, który z czasem rozwinął się i obecnie oferuje swoje usługi w wielu krajach w ramach miesięcznego abonamentu. Aplikację wyróżnia dostęp nie tylko do e-booków i audiobooków, ale też podcastów! 🎧 Storytel oferuje dostęp do ponad 500 000 tytułów z różnych gatunków – literatury faktu, powieści obyczajowych czy podnoszących puls kryminałów. A dzięki ograniczeniom w trybie Kids Mode również maluchy mogą bezpiecznie wyruszać na podbój świata dziecięcej literatury.
5. ReadEra
ReadEra to darmowa aplikacja, którą wykorzystasz do przechowywania i czytania elektronicznych wersji książek oraz plików tekstowych w trybie offline. Jest to aplikacja do czytania książek za darmo, z której możesz korzystać na smartfonach z Androidem. 📗 🤖 Aplikacja nie tylko umożliwia dostęp do przechowywanych dokumentów, ale także pozwala na dostosowanie trybu czytania do indywidualnych preferencji, w tym regulację jasności ekranu czy wybór czcionki.
6. Apple Books
Apple Books to aplikacja stworzona specjalnie dla użytkowników urządzeń Apple, dostępna w App Store. 🍎 Jest zintegrowana z ekosystemem Apple, co umożliwi Ci łatwe pobieranie plików na iPhone’a lub iPada. Aplikacja oferuje wysokiej jakości interfejs oraz dostęp do szerokiej gamy e-booków i audiobooków. Dzięki synchronizacji z iCloud możesz kontynuować czytanie lub słuchanie na różnych urządzeniach bez utraty postępów.
7. Wattpad
Lubisz nie tylko czytać, ale też pisać? Ciekawostką na rynku jest Wattpad – platforma, która łączy w sobie cechy społecznościowej sieci dla pisarzy i czytelników. ✍️ Aplikacja została stworzona, aby przełamać bariery między twórcami a czytelnikami i zachęcić osoby, które lubią pisać, do dzielenia się swoją twórczością. 👥 Użytkownicy mogą tu publikować własne historie, komentować i oceniać prace innych.
Przeczytaj również: Apple Music czy Spotify, a może Tidal? Porównanie apek do słuchania muzyki
Dostęp do aplikacji do czytania książek w Klubie Orange Flex
W Klubie Flex zgarniesz zniżki na popularne aplikacje do czytania książek, takie jak Legimi lub BookBeat. Ale nie tylko! Czekają tu też na Ciebie cykliczne promocje na różne inne produkty i usługi partnerów Orange Flex – od przejazdów po kosmetyki czy inne zakupy 🧡 Jak skorzystać? Dołącz do Orange Flex i ciesz się zniżkami dostępnymi tylko dla Klubowiczów. Co miesiąc mamy inną superpromocję.