Telefon jako router, czyli jak udostępnić internet z telefonu

Autor: Orange Flex

Data dodania: 22 March 2023

W Orange Flex masz od 30 do 150 GB internetu miesięcznie, a z pakietem UNLMTD – jeszcze więcej, bo bez limitu. Gigabajty możesz wykorzystać na gry mobilne, muzykę, seriale, wysłać znajomemu, który ma numer we Flexie, albo… zmienić swój telefon w router, by korzystać z sieci na innych urządzeniach 🤩 Jak udostępnić internet z telefonu na komputer, tablet czy telewizor? Mamy na to trzy proste metody, które działają zarówno w przypadku smartfonów z Androidem, jak i systemem iOS.

Jak udostępnić internet z telefonu na inne urządzenie?

Udostępnianie internetu jest możliwe w przypadku prawie każdego smartfona. Dzięki temu możesz wykorzystywać swój telefon jako router, by podłączyć się do sieci na komputerze, tablecie czy telewizorze – np. kiedy nie chcesz korzystać z publicznego Wi-Fi w kawiarni, jesteś w podróży itp. Internet z telefonu z systemem Android lub iOS łatwo udostępnisz na trzy sposoby: 👉 hotspotem, przez kabel USB lub przez Bluetooth.

Jak udostępnić internet z telefonu na telefon? 📱

Hotspot to najwygodniejszy sposób na to, by udostępnić internet z telefonu na telefon i każdy inny sprzęt, który obsługuje łączność Wi-Fi. W tym telewizory, laptopy czy tablety. Funkcja ta w pewnym sensie zamienia smartfon w router. Po jej włączeniu zostaje wygenerowana sieć Wi-Fi, do której można przyłączyć inne urządzenie.
Przed włączeniem hotspotu warto ustawić hasło połączenia. Wówczas przyłączenie się do Twojego Wi-Fi będzie wymagało wpisania ustalonego kodu, unikniesz zatem podkradania GB przez obce osoby. ❗️ By to zrobić, wejdź w ustawienia telefonu, a następnie do zakładki Sieci, Połączenia lub podobnie brzmiącej. Odszukaj w niej opcję Hotspot osobisty, po czym kliknij Hasło i nadaj je w odpowiednim polu. Zachowaj przy tym zasady tworzenia bezpiecznych haseł. Dalej pozostaje już tylko zapisanie hasła i udostępnienie hotspotu.
Jego włączenie jest równie proste. W tym samym miejscu, gdzie było hasło, powinna być też widoczna opcja Dopuszczaj innych, Włącz przenośny hotspot Wi-Fi albo coś tego rodzaju. Po tym, jak ją odpalisz, włącz Wi-Fi w drugim urządzeniu i wybierz swój telefon z listy. Wprowadź hasło – i gotowe!

Jak udostępnić internet z telefonu na komputer? 💻

Zastanawiasz się, jak udostępnić internet z telefonu na komputer? Nic prostszego – możesz to zrobić przy pomocy kabla. Oczywiście pod warunkiem, że masz USB pasujące do obu wejść, zarówno w smartfonie, jak i PC czy laptopie. Objaśniamy cały proces w paru krokach:
  • Podłącz telefon do komputera pasującym kablem.
  • Wybierz tethering danych, czyli właśnie udostępnianie internetu. Możliwe są dwa scenariusze. Smartfon może zapytać Cię, co chcesz zrobić i wyświetlić kilka opcji do wyboru (np. ładowanie, przekazanie plików, tethering danych / udostępnianie internetu / router Wi-Fi). Wówczas wystarczy wybrać spośród nich tethering. Drugą możliwością jest konieczność znalezienia tej opcji ręcznie. Zwykle jest dostępna w ustawieniach telefonu, w zakładce Sieci czy Połączenia.
  • Zaznacz udostępnianie przez USB – opcja może się nazywać np. Tethering USB, Router USB czy Modem USB.

Jak udostępnić internet z telefonu na telewizor? 📺

Nasza trzecia propozycja wyjaśnia, jak udostępnić internet z telefonu na telewizor obsługujący łączność Bluetooth – i na każdy inny sprzęt z BT. Działa bardzo podobnie do hotspotu Wi-Fi i zwykle jest dostępna w telefonie w tym samym miejscu co hotspot. Wymaga jednak dodatkowo sparowania obu urządzeń.
Aby udostępnić internet z telefonu przez Bluetooth, trzeba zacząć od włączenia Bluetootha zarówno w smartfonie, jak i w drugim urządzeniu. Następnie konieczne jest wspomniane parowanie, czyli połączenie sprzętów. W zakładce Bluetooth na telefonie pojawi się lista odnalezionych urządzeń – wybierz to, które chcesz sparować, i poczekaj, aż nawiążą połączenie. Na koniec wybierz w ustawieniach Bluetooth w telefonie opcję Tethering przez Bluetooth, Udostępnianie internetu lub podobnie brzmiącą.
🍎 Podpowiedź dla wszystkich posiadaczy iPhone’ów: w przypadku systemu iOS wszystkie trzy opisane funkcje są dostępne w jednym miejscu. By je odnaleźć, wystarczy otworzyć ustawienia telefonu i w pierwszej sekcji wybrać Hotspot osobisty. Po zaznaczeniu Dopuszczaj innych możliwe będzie udostępnianie internetu przez Wi-Fi, Bluetooth lub USB.
Udostępnianie internetu z telefonu bez limitu
Warto pamiętać, że udostępnianie internetu z telefonu na komputer, tablet, drugi smartfon czy jeszcze inne urządzenie może pobierać naprawdę sporo danych. Szczególnie gdy korzystasz z tetheringu do słuchania muzyki, grania czy oglądania filmów. Ale użytkownicy Flexa nie muszą się martwić o to, że nagle zabraknie im netu!
Nowa usługa UNLMTD daje dostęp do nielimitowanego internetu. Można go wykorzystać na dowolny cel, np. gaming czy streaming. I to bez efektu lejka – internet nie zwolni po przekroczeniu jakiejś liczby gigabajtów 🥳 Pakiet UNLMTD można wykupić na tydzień albo na cały miesiąc, w Planach 45, 80 i 150 GB.
Jeśli planujesz regularnie udostępniać dane na inne urządzenia, smartfon jako router na dłuższą metę może okazać się niewystarczający – hotspot szybko drenuje baterię. Ale we Flexie mamy rozwiązanie i na to – po prostu zamów bezpłatnie dodatkową kartę SIM i wykorzystaj ją w routerze. Sprawdź, jak zrobić sobie internet na kartę bez limitu w Orange Flex.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij