Telefon jako router, czyli jak udostępnić internet z telefonu

Autor: Orange Flex

Data dodania: 3 June 2024

W Orange Flex masz do 150 GB internetu miesięcznie, a z pakietem UNLMTD – jeszcze więcej, bo bez limitu. Gigabajty możesz wykorzystać na gry mobilne, muzykę, seriale, wysłać znajomemu, który ma numer we Flexie, albo… zmienić swój telefon w router, by korzystać z sieci na innych urządzeniach 🤩 Jak udostępnić internet z telefonu na komputer, tablet czy telewizor? Mamy na to proste patenty, które działają zarówno w przypadku smartfonów z Androidem, jak i systemem iOS.
Z artykułu dowiesz się:
  • Na jakie urządzenia da się udostępnić internet z telefonu?
  • Jak udostępnić internet z telefonu na telefon, tworząc hotspot?
  • Jak udostępnić internet na inny telefon przez Bluetooth?
  • Jak podłączyć internet z telefonu do komputera?
  • Jak podłączyć internet z telefonu do telewizora?
  • Jak udostępniać internet z telefonu na inne urządzenia bez stresu o wyczerpanie danych?

Jak udostępnić internet z telefonu na inne urządzenie?

Udostępnianie internetu jest możliwe w przypadku prawie każdego smartfona. Dzięki temu możesz wykorzystywać swój telefon jako router, by podłączyć się do sieci na komputerze, tablecie czy telewizorze – np. kiedy nie chcesz korzystać z publicznego Wi-Fi w kawiarni, jesteś w podróży itp. Internet z telefonu z systemem Android lub iOS łatwo udostępnisz na trzy sposoby: 👉 hotspotem, przez Bluetooth lub przez kabel USB.
OK, no to pora na konkrety: jak podłączyć internet z telefonu do komputera, drugiego smartfona lub innych urządzeń?

Jak udostępnić internet z telefonu na telefon przez hotspot? 📱

Hotspot to najwygodniejszy sposób na to, by udostępnić internet z telefonu na telefon i każdy inny sprzęt, który obsługuje łączność Wi-Fi. W tym telewizory, laptopy czy tablety. Funkcja ta w pewnym sensie zamienia smartfon w router. Po jej włączeniu zostaje wygenerowana sieć Wi-Fi, do której można przyłączyć inne urządzenie.
Przed włączeniem hotspotu warto ustawić hasło połączenia. Wówczas przyłączenie się do Twojego Wi-Fi będzie wymagało wpisania ustalonego kodu, unikniesz zatem podkradania GB przez obce osoby. ❗️ By to zrobić, wejdź w ustawienia telefonu, a następnie do zakładki Sieci, Połączenia lub podobnie brzmiącej. Odszukaj w niej opcję Hotspot osobisty, po czym kliknij Hasło i nadaj je w odpowiednim polu. Zachowaj przy tym zasady tworzenia bezpiecznych haseł. Dalej pozostaje już tylko zapisanie hasła i udostępnienie hotspotu.
Jego włączenie jest równie proste. W tym samym miejscu, gdzie było hasło, powinna być też widoczna opcja Dopuszczaj innych, Włącz przenośny hotspot Wi-Fi albo coś tego rodzaju. Po tym, jak ją odpalisz, włącz Wi-Fi w drugim urządzeniu i wybierz swój telefon z listy. Wprowadź hasło – i gotowe!

Jak udostępnić internet na inny telefon przez Bluetooth?

Drugą metodą na udostępnianie internetu z telefonu na telefon jest użycie Bluetootha. Na początku trzeba zadbać o włączenie łączności Bluetooth na obu smartfonach, zarówno tym udostępniającym internet, jak i odbierającym.
Opcje Bluetooth można zwykle znaleźć w menu rozwijalnym z góry ekranu (ikonka Bluetooth ➡️ dłuższe przytrzymanie ➡️ otwierają się opcje) albo poprzez przejście do ustawień telefonu. W tym drugim przypadku trzeba odnaleźć zakładkę Bluetooth i zaznaczyć go jako włączony. Następnie trzeba sparować smartfony, czyli je ze sobą połączyć. Na telefonie, z którego ma nastąpić udostępnienie internetu, pojawi się lista odnalezionych urządzeń. Należy kliknąć odpowiednią nazwę – rozpocznie się parowanie. Na koniec pozostaje już tylko wybranie opcji Tethering przez Bluetooth lub podobnie brzmiącej.

Jak udostępnić internet z telefonu na komputer? 💻

Zastanawiasz się, jak udostępnić internet z telefonu na komputer? Nic prostszego – możesz to zrobić przy pomocy kabla. Oczywiście pod warunkiem, że masz USB pasujące do obu wejść, zarówno w smartfonie, jak i PC czy laptopie. Objaśniamy cały proces w paru krokach:
  • Podłącz telefon do komputera pasującym kablem.
  • Wybierz tethering danych, czyli właśnie udostępnianie internetu. Możliwe są dwa scenariusze. Smartfon może zapytać Cię, co chcesz zrobić i wyświetlić kilka opcji do wyboru (np. ładowanie, przekazanie plików, tethering danych / udostępnianie internetu / router Wi-Fi). Wówczas wystarczy wybrać spośród nich tethering. Drugą możliwością jest konieczność znalezienia tej opcji ręcznie. Zwykle jest dostępna w ustawieniach telefonu, w zakładce Sieci czy Połączenia.
  • Zaznacz udostępnianie przez USB – opcja może się nazywać np. Tethering USB, Router USB czy Modem USB.
Są też inne sposoby na to, by podłączyć internet z telefonu do laptopa i peceta – te same, co w przypadku łączenia dwóch smartfonów, czyli hotspot oraz Bluetooth. Udostępnianie internetu odbywa się tak samo, więc można spokojnie kierować się powyższymi instrukcjami. Należy mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie komputery obsługują Bluetooth, najpierw trzeba się zatem upewnić, że taka opcja dotyczy danego modelu.

Jak udostępnić internet z telefonu na telewizor? 📺

Nasza kolejna propozycja wyjaśnia, jak udostępnić internet z telefonu na telewizor obsługujący łączność Bluetooth – i na każdy inny sprzęt z Bluetoothem. Działa bardzo podobnie do hotspotu Wi-Fi i zwykle jest dostępna w telefonie w tym samym miejscu co hotspot. Wymaga jednak dodatkowo sparowania obu urządzeń– działa zatem tak samo jak udostępnianie internetu z telefonu na inny telefon przez Bluetooth.
Aby udostępnić internet z telefonu przez Bluetooth, trzeba zacząć od włączenia Bluetootha zarówno w smartfonie, jak i w drugim urządzeniu. Następnie konieczne jest wspomniane parowanie, czyli połączenie sprzętów. W zakładce Bluetooth na telefonie pojawi się lista odnalezionych urządzeń – wybierz to, które chcesz sparować, by rozpocząć udostępnianie internetu, i poczekaj, aż nawiążą połączenie. Na koniec wybierz w ustawieniach Bluetooth w telefonie opcję Tethering przez Bluetooth, Udostępnianie internetu lub podobnie brzmiącą.
🍎 Podpowiedź dla posiadaczy iPhone’ów: w przypadku systemu iOS wszystkie trzy opisane funkcje są dostępne w jednym miejscu. By je odnaleźć, wystarczy otworzyć ustawienia telefonu i w pierwszej sekcji wybrać Hotspot osobisty. Po zaznaczeniu Dopuszczaj innych możliwe będzie udostępnianie internetu przez Wi-Fi, Bluetooth lub USB.

Udostępnianie internetu z telefonu bez limitu

Warto pamiętać, że udostępnianie internetu z telefonu na komputer, tablet, drugi smartfon czy jeszcze inne urządzenie może pobierać naprawdę sporo danych. Szczególnie gdy korzystasz z tetheringu do słuchania muzyki, grania czy oglądania filmów. Ale użytkownicy Flexa nie muszą się martwić o to, że nagle zabraknie im netu! Do takich zastosowań wymyśliliśmy UNLMTD, czyli nielimitowany internet.
Można go wykorzystać na dowolny cel, np. gaming czy streaming. Albo właśnie na udostępnianie internetu. Sprawdzi się, bo nie ma efektu lejka – internet nie zwolni po przekroczeniu jakiejś liczby gigabajtów 🥳 Pakiet UNLMTD można wykupić na tydzień albo na cały miesiąc, w Planach 45, 80 i 150 GB.
Jeśli planujesz regularnie udostępniać dane na inne urządzenia, smartfon jako router na dłuższą metę może okazać się niewystarczający – hotspot szybko drenuje baterię. Ale we Flexie mamy rozwiązanie i na to – po prostu zamów bezpłatnie dodatkową kartę SIM i wykorzystaj ją w routerze. Sprawdź, jak zrobić sobie internet na kartę bez limitu w Orange Flex.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij