Płatności NFC. Co to jest NFC i jak płacić telefonem?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 6 March 2024

NFC to skrót od „Near Field Communication”, co po polsku możemy przetłumaczyć na „komunikację bliskiego zasięgu”. Co to oznacza w praktyce? Płatności NFC to sposób na ułatwienie sobie życia i prawdziwy game changer w świecie e-bankowości. Sprawdź, jak płacić zbliżeniowo telefonem lub zegarkiem i wykorzystywać technologię NFC na co dzień.
🧐 Z artykułu dowiesz się:
  • Co to jest NFC i jak działa?
  • Co trzeba zrobić, by płacić telefonem?
  • Jak w praktyce przebiegają płatności zbliżeniowe przy użyciu telefonu lub smartwatcha?

NFC – co to jest?

Jak płacić telefonem? Czy wystarczy go tylko przystawić do terminala, tak jak zwykłą kartę płatniczą i już? Prawie, ale wcześniej trzeba wykonać kilka prostych kroków. By lepiej wyjaśnić ten mechanizm, przedstawimy Ci kilka informacji o NFC, bez którego e-płatności nie byłyby możliwe 📱⌚️
NFC to specjalny moduł, który jest wbudowany w większość nowoczesnych telefonów. Działa na podobnej zasadzie co Bluetooth i Wi-Fi, jednak podczas łączenia się z innym urządzeniem nie bazuje na falach, a na indukcji magnetycznej, która daje nam możliwość płacenia zbliżeniowo.
Ciekawostka: Technologia NFC przesyła dane na odległość do 20 cm. To znaczy, że nie zadziała, jeżeli będziesz za daleko od terminala płatniczego.

Jak płacić telefonem? Przygotuj się w kilku prostych krokach

Z technologią NFC Twój smartfon w kilka chwil zamieni się z wirtualny portfel. Wiele modeli urządzeń mobilnych ma wbudowaną antenę NFC, kartę SIM NFC oraz aktywowaną usługę NFC u operatora sieci.
By zacząć płacić telefonem, przekonaj się, czy w ustawieniach sprzętu masz włączoną funkcję NFC:
  • na Androidzie: otwórz Ustawienia, kliknij Połączenia, a następnie włącz z pomocą suwaka opcję NFC i płatności bezdotykowe.
  • na iOS: funkcja jest domyślnie włączona przez producenta.
W kolejnym kroku sprawdź, czy na Twoim smartfonie znajduje się aplikacja, która będzie obsługiwać płatności zbliżeniowe. W przypadku Androida jest to Google Wallet, a w iOS po prostu Wallet 👛 Często są one zainstalowane domyślnie na urządzeniach mobilnych. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zabrakło u Ciebie takiej apki, odwiedź sklep Google Play lub App Store 🛒
Gdy już zaznajomisz się z Google Wallet albo Wallet na iOS, dodaj informacje dotyczące karty. Wystarczy, że za pomocą aplikacji zeskanujesz fizyczną formę środka płatniczego i podasz trzycyfrowy numer CVV 💳 Następnie przejdź weryfikację w banku (przez aplikację lub podając kod z wiadomości SMS) i gotowe!

Jak płacić zbliżeniowo telefonem z NFC?

Znowu – wszystko zależy od tego, jaki model telefonu znajduje się w Twoich rękach. W przypadku smartfonów:
  • obsługujących Google Wallet i Google Pay (Android) – wybudź telefon (nie musisz go odblokowywać) i zbliż do terminala.
  • obsługujących Wallet i Apple Pay (iOS) – naciśnij dwukrotnie przycisk blokowania ekranu, wybierz kartę, którą chcesz zapłacić, i potwierdź transakcję (Face ID lub Touch ID).
I to wszystko – nic więcej nie musisz robić, by płacić zbliżeniowo z pomocą smartfona. Zobaczysz – to spore ułatwienie w szczególności wtedy, gdy zdarza Ci się nie nosić ze sobą karty płatniczej lub gotówki 💵

NFC nie tylko w telefonie – płać zbliżeniowo zegarkiem

Masz smartwatch? ⌚️ To wspaniale – w sklepach czy lokalach usługowych możesz płacić też z pomocą zegarka. To wygodna opcja, jeżeli nie lubisz wszędzie nosić ze sobą smartfona. Wystarczy, że dodasz kartę do urządzenia mobilnego. Pamiętaj, że aby płatności zbliżeniowe działały prawidłowo, zegarek musi obsługiwać technologię NFC.
Niektóre smartwatche mają jeszcze jedną fajną funkcję – mogą obsługiwać wirtualny odpowiednik karty SIM… czyli eSIM 😜 W Orange Flex dodatkową wirtualną kartę do zegarka pobierzesz za 0 złotych. W zależności od Planu komórkowego dostaniesz 1, 2 lub 3 dodatkowe karty SIM lub eSIM, które przydadzą się do korzystania ze wszystkich funkcji inteligentnych zegarków (a poza zegarkiem - do tabletu, drugiego smartfona czy laptopa). Brzmi interesująco? W takim razie przeczytaj również: Jak korzystać z eSIM-a i dlaczego warto?

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij