OTG – co to jest i jak włączyć w telefonie?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 5 May 2023

Bluetooth czy Wi-Fi są super, ale nie zawsze da się z nich skorzystać. A dzięki USB OTG zawsze prześlesz przewodowo dane smartfonem czy tabletem i innymi sprzętami. Podłączysz też do telefonu klawiaturę, pada, pendrive i nie tylko. Zwykle wystarczy odpowiedni kabelek OTG, a czasem jeszcze kilka kliknięć w ustawieniach smartfona. Sprawdź, jak włączyć OTG w telefonie i do czego możesz wykorzystać tę funkcję.
Co znajdziesz w artykule:
 • Co to jest funkcja OTG i jak działa?
 • Jak włączyć OTG w telefonie?
 • Jaki kabel USB OTG będzie Ci potrzebny, by skorzystać z tej opcji?
 • Do czego można wykorzystać standard USB OTG?

Funkcja USB OTG – skąd się wzięła i na czym polega?

USB OTG pozwala Ci podłączyć do telefonu lub tabletu wiele innych urządzeń przez port USB – tak samo jak do laptopa. Nie musisz też instalować żadnego dodatkowego oprogramowania. Wystarczy tylko, że masz odpowiedni kabel USB OTG, a Twój smartfon/tablet wspiera tę funkcję.
Technologia USB OTG (On-The-Go) nie jest żadną technologiczną nowinką, bo pojawiła się w 2001 roku. Miała istotny wpływ na zwiększenie funkcjonalności telefonów komórkowych. Dzięki obsłudze standardu USB OTG nie tylko Twój komputer, lecz także telefon komórkowy może być hostem USB – czyli urządzeniem, do którego podłącza się inne sprzęty peryferyjne i można nimi w ten sposób zarządzać lub z nich korzystać.
Obecnie funkcja ta częściowo traci na znaczeniu, bo większość sprzętów ma Bluetooth lub Wi-Fi. Mimo to USB OTG ciągle się przydaje – na przykład wtedy, gdy chcesz podłączyć do smartfona pendrive albo inny sprzęt bez łączności bezprzewodowej.

Czy każdy smartfon ma funkcję OTG i jak włączyć OTG w telefonie?

Prawie wszystkie telefony i tablety z ostatnich kilku lat mają funkcję OTG. System Android już od 2011 roku wspiera natywnie obsługę USB OTG. Dodatkowe urządzenia możesz też podłączyć do iPhone'a, jeśli masz kabelek OTG ze specjalną przejściówką. Przypadki, gdy producent zablokował tę technologię lub jej nie udostępnił, są bardzo rzadkie.
Co więcej, w wielu smartfonach OTG USB jest domyślnie aktywne. Z reguły nie musisz więc samodzielnie włączać tej funkcji, tylko po prostu podłączasz urządzenie i już. Jeśli jednak telefon go nie widzi, wyszukaj i włącz „USB OTG" lub „pamięć masowa OTG" w ustawieniach smartfona (zwykle opcja będzie w sekcjach takich jak „System" czy „Połączenia").
Nie możesz znaleźć tej funkcji w ustawieniach, a telefon nadal nie widzi sprzętu? Sprawdź w specyfikacji technicznej lub u producenta, czy smartfon na pewno wspiera obsługę USB OTG. Możesz to również zrobić dzięki specjalnym aplikacjom, takim jak na przykład USB OTG Checker.

Kabel USB OTG – jaka przejściówka będzie Ci potrzebna?

Żeby podłączyć inne urządzenia do telefonu lub tabletu, potrzebujesz odpowiedniego kabla USB OTG. No chyba że chcesz podpiąć pendrive z wtyczką USB typu C i masz takie gniazdo w telefonie. Zwykle jednak nie obędzie się bez przejściówki.
Nowe smartfony z Androidem mają port USB C, starsze modele – micro USB, a w iPhonie jest gniazdo lightening. Z kolei kable dołączane do większości urządzeń mają USB typu A, czyli wtyczkę, którą można je podłączyć do komputera.
Przyda Ci się więc kabelek OTG, który z jednej strony ma wejście na USB A, a z drugiej wtyczkę USB C/micro USB/lightening (w zależności od tego, jaki masz telefon). Gdy chcesz podpiąć do smartfona więcej niż jedno urządzenie jednocześnie, potrzebujesz z kolei hubu USB z wieloma wejściami USB A.

Do czego możesz wykorzystać standard USB OTG, jeśli masz kabelek OTG?

Funkcja USB OTG sprawdza się w różnych sytuacjach – ilekroć warto podłączyć do telefonu lub tabletu takie urządzenia, jak:
 • Pendrive lub dysk zewnętrzny (np. gdy potrzebujesz zwolnić trochę pamięci w telefonie, a nie chcesz lub nie możesz wrzucić zdjęć i filmów w chmurę);
 • Klawiaturę lub myszkę (jeśli chcesz szybko napisać dłuższy tekst na urządzeniu mobilnym, albo wygodniej pracować, poruszać się po sieci czy grać);
 • Gamepada (sterowanie w grze będzie równie łatwe jak na konsoli);
 • Drukarkę (nawet na starszym modelu bez Bluetootha wydrukujesz, co chcesz, bezpośrednio z telefonu);
 • Aparat/kamerę lub czytnik kart pamięci (np. żeby zrzucić zdjęcia lub filmy albo podejrzeć je na większym ekranie);
 • Wzmacniacz słuchawkowy do sprzętu audio (jeśli idealny dźwięk jest dla Ciebie ważny);
 • Zewnętrzny modem LTE (gdy masz starszy tablet bez gniazda na SIM czy wsparcia dla eSIM).

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij