Postanowienia noworoczne… po nowemu. Jak realizować cele bez presji?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 28 December 2023

Nowy rok, nowy Ty ✨ – znasz to, prawda? Niemal każdy zrobił kiedyś listę postanowień noworocznych i… gdy przyszedł luty, powtarzał sobie, że w kolejnym roku już na pewno się uda 🤷‍♀️ Dlaczego wytrwanie w postanowieniach noworocznych jest tak trudne i często nam nie wychodzi? Co zrobić, by to zmienić i realizować cele noworoczne skutecznie oraz w zgodzie ze sobą?
Z tekstu dowiesz się:
 • Jakie mogą być postanowienia noworoczne? Jakie najpopularniejsze postanowienia noworoczne wpisujemy sobie na listy „to do"?
 • Dlaczego często nie udaje się nam zrealizować postanowień noworocznych?
 • Jak dotrzymać postanowień noworocznych i realizować cele skutecznie i w zgodzie ze sobą?

Najczęstsze postanowienia noworoczne – przykłady popularnych celów, jakie sobie stawiamy

Najczęściej postanowienia na nowy rok dotyczą takich obszarów jak:
 • 🚴 Zdrowie i aktywność fizyczna (np. schudnąć, zmienić nawyki żywieniowe, więcej ćwiczyć, zacząć biegać, rzucić palenie, ograniczyć alkohol lub mięso, pić więcej wody, robić 10 000 kroków dziennie);
 • 💰💸 Praca i pieniądze (zacząć oszczędzać lub odkładać więcej, rozwijać nowe umiejętności, dostać awans lub podwyżkę, zmienić pracę, przebranżowić się, zacząć w końcu biznes, o którym myśli się od lat);
 • 👨‍👩‍👧‍👦 Życie rodzinne i czas wolny (spędzać więcej czasu z bliskimi, częściej podróżować, zacząć nowe hobby, ograniczyć social media i siedzenie w internecie, przeczytać X książek w ciągu roku, podszlifować angielski).
Jakie postanowienia noworoczne można mieć poza tym? Dowolne! Postanowieniem na nowy rok może być praktycznie wszystko, co chcesz zrobić, np. utrzymywanie porządku w mieszkaniu czy praca wewnętrzna nad jakimś uwierającym problemem, powiedzmy lękiem przed wystąpieniami publicznymi.
Kluczowa jest natomiast Twoja motywacja: czy to naprawdę coś, czego chcesz, czy raczej ulegasz presji, że tak „powinno się” zrobić , bo to zdrowe, ważne i tak dalej? I druga sprawa – czy masz w sobie gotowość na włożenie wysiłku i pracy w osiągnięcie celu, czy tylko wypisujesz sobie postanowienia na nowy rok na zasadzie „fajnie by było”, a następnie zamykasz zeszyt aż do grudnia kolejnego roku?

Dlaczego nie realizujemy postanowień noworocznych? Lista pomysłów to za mało

Żeby zrealizować postanowienia noworoczne, których przykłady podaliśmy, nie wystarczy niestety przyrzec sobie, że na pewno to zrobisz. Co sprawia, że nie udaje nam się wcielić zamiarów w życie?
 • Nieprecyzyjne cele noworoczne – w dalszej części tekstu wyjaśniamy, dlaczego właśnie „cele”, a nie „postanowienia”.
 • Brak konkretnego planu, jak je zrealizować.
 • Nieosiągalne cele noworoczne – zbyt trudne postanowienia, za dużo zamierzeń, za mało czasu na ich spełnienie.
 • Nieprzewidziane wydarzenia, które utrudniają/uniemożliwiają osiągnięcie celu.
 • Źle wybrany moment na start – nie trzeba przecież zaczynać wraz z początkiem roku, jeśli akurat nie jest to najlepszy moment na zmiany. Prawdę mówiąc, środek zimy to fatalny energetycznie czas na zmiany, bo jedyne, na co mamy ochotę, to chillować pod kocykiem, a nie podbijać świat. Dlatego postanowienia noworoczne często pozostają w sferze marzeń.
 • Brak wiary w realizację postanowień i koncentracja na przeszłych porażkach.
 • Trudności w przełamaniu starych nawyków – będą szczególnie duże, jeśli za cel noworoczny obierzesz coś, czego w głębi serca nie chcesz, lub nie czujesz gotowości na zmianę, tylko presję, że tak „powinno się” zrobić.
 • Postanowienie na nowy rok, które kłóci się z innymi ważnymi wartościami w Twoim życiu – na przykład postanawiasz chodzić na siłownię 3 razy w tygodniu, co jest fajne dla zdrowia, ale tym samym ograniczasz sobie czas spędzany z dziećmi, którego w tygodniu i tak nie masz za wiele. Jeśli nie ułożysz sobie dobrze priorytetów, wtedy autosabotaż masz praktycznie gwarantowany.

Jak zrealizować postanowienia noworoczne? Skup się na celu i na planie

Określenie „postanowienia noworoczne” kojarzy się raczej z samą decyzją, że coś chcemy zrobić. Lepiej mówić więc o „celach noworocznych”, które będziesz wprowadzać w życie zgodnie z opracowanym planem. Nie chodzi jednak tylko o samą zmianę nazewnictwa, lecz odpowiednie sformułowanie celu. Warto stosować rozwiązanie wprowadzone przez specjalistów od zarządzania, czyli określanie celów zgodnie z metodą SMART. Według tego podejścia cele powinny być:
 • S: specific, czyli konkretne
 • M: measurable, czyli mierzalne
 • A: achievable, czyli osiągalne
 • R: relevant, czyli istotne
 • T: time-bound, czyli określone w czasie
Zamiast postanowienia na nowy rok typu „zacznę ćwiczyć”, określ cel na przykład tak: „Będę ćwiczyć na siłowni X minimum 45 minut, 2 razy w tygodniu przez co najmniej 3 miesiące, przed pracą lub po pracy” 💪 W realizacji celów noworocznych wesprą Cię też poniższe wskazówki.
 • ✔️ Realnie oszacuj możliwości: ogranicz liczbę i zakres celów. Lepiej zacząć od skromniejszego planu i ewentualnie go rozbudować, jeśli realizacja będzie szła gładko.
 • ✔️ Sformułuj dokładny plan, jak chcesz osiągnąć cel. Może być Ci potrzebny dobry research, jak zabrać się za dane działanie (zaglądaj do naszych Flexowych poradników, np.: jak zacząć biegać od zera czy jak zacząć oszczędzać pieniądze).
 • ✔️ Podziel cel noworoczny na mniejsze etapy, zwłaszcza gdy jest duży i ambitny. Mogą Ci się do tego przydać aplikacje, które pomogą planować zadania.
 • ✔️ Działaj metodą małych kroków – lepsze 5 minut codziennie niż 2 godziny raz w tygodniu. To dotyczy zarówno nawyków, które chcesz wprowadzić, jak i tych, które chcesz ograniczyć, np. redukcja czasu spędzanego na TikToku. Wtedy zmiana odbywa się bezboleśnie i niemal niezauważalnie, ale podsumowanie realizacji celów na koniec roku wyjdzie takie, że ho-ho! Serdecznie polecamy Ci w tym temacie książkę 📖 Roberta Maurera „Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie”.
 • ✔️ Odnotowuj wszystkie czynności, które przybliżają Cię do celu (np. w arkuszu nawyków) i nagradzaj się drobnymi przyjemnościami za osiągnięcie cząstkowych sukcesów.
 • ✔️ Nie odkładaj wszystkich działań na wieczór (może uda Ci się zrobić coś rano, w drodze z i do pracy, w przerwie itd.).
 • ✔️ Podziel się postanowieniami noworocznymi z bliskimi i zastanów się, jak mogą Cię wspierać w ich spełnieniu.
Na koniec mamy do Ciebie prośbę: nie bądź dla siebie zbyt surowy 🙏 Gdy czegoś nie uda się zrobić, nie traktuj tego jak porażki, która źle o Tobie świadczy i przekreśla dalsze starania o wytrwanie w postanowieniu noworocznym. Następnego dnia po prostu wróć do realizacji planu.
Nie wywieraj też na siebie presji, że musisz zrealizować cel niezależnie od wszystkiego. Może na przykład wydarzyć się w życiu coś, co okaże się ważniejsze niż Twoje postanowienie noworoczne albo „w praniu” okaże się, że tak naprawdę wcale nie zależy Ci na tak sformułowanym celu. W takiej sytuacji nie ma sensu się cisnąć w imię postanowienia.
Nic nie jest wyryte w kamieniu, a w ogóle to nie musisz terroryzować się dążeniem do „najlepszej wersji siebie”. To tylko modna narracja, w którą wszyscy daliśmy się wkręcić 😉 Jeśli nie masz ochoty bawić się w postanowienia noworoczne, to po prostu odpuść sobie, bo jesteś wystarczająco super!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij