Jak robić dobre zdjęcia telefonem? Fotografia mobilna – poradnik

Autor: Orange Flex

Data dodania: 17 May 2024

Zdjęcie smartfonem potrafi zrobić każdy. Ale fotka fotce nierówna. Dlatego przed sezonem turystycznym podrzucamy wskazówki, dzięki którym Twoje zdjęcia od razu wskoczą na wyższy level 🤩 A przy odrobinie wysiłku możesz być naprawdę dobry w fotografowaniu telefonem!
📸 Z naszego poradnika fotografii mobilnej dowiesz się:
 • Jakie są podstawowe zasady robienia zdjęć smartfonem?
 • Jak robić ładne zdjęcia telefonem dzięki odpowiedniej kompozycji i światłu?
 • Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem, żeby było je nieźle widać?
 • Jak robić zdjęcia produktów telefonem, by wyglądały profesjonalnie?
 • Jak zrobić zdjęcie w ruchu telefonem, by nie było rozmazane?

Podstawowe zasady fotografii mobilnej – jak robić lepsze zdjęcia telefonem?

Dobry fotograf zrobi udane zdjęcia praktycznie każdym sprzętem, zarówno profesjonalną lustrzanką czy bezlusterkowcem, jak i komórką z przeciętnym aparatem 📷 Fotografowanie smartfonem ma jednak swoją specyfikę, pamiętaj więc o najważniejszych zasadach.
 • 1️⃣ Regularnie czyść obiektyw smartfona. Niby banał, ale bez tego naprawdę łatwo o artefakty, które wcale nie są winą niedoskonałości optyki, tylko brudnego obiektywu…
 • 2️⃣ Wyzwalaj migawkę nie na ekranie, lecz przyciskiem do regulacji głośności. Łatwiej dzięki temu o nieporuszone, ostre zdjęcie.
 • 3️⃣ Popracuj nad stabilizacją obiektywu w momencie robienia zdjęcia. Najlepsze efekty da oczywiście statyw. Często jakość fotki poprawi już jednak oparcie telefonu lub ręki o jakąś nieruchomą powierzchnię, a nawet o bok ciała. Główną zaletą fotografii mobilnej jest w końcu szybkość i wygoda.
 • 4️⃣ Unikaj cyfrowego zoomu. Zwykle lepiej będzie po prostu podejść bliżej, a jeśli nie jest to możliwe, to wykadrować zdjęcie później w programie.
 • 5️⃣ Testuj różne tryby pracy aparatu (często włączysz je już z poziomu głównego menu, a jeśli nie, to znajdziesz je w ustawieniach). Na przykład tryb nocy sprawdzi się przy słabym oświetleniu; sport do robienia zdjęć w ruchu; portretowy, jeśli zależy Ci na dobrze widocznej twarzy (albo pyszczku kota czy psa) na rozmytym tle; makro przy zdjęciach z bliskiej odległości, które mają uchwycić drobne detale, i tak dalej.
 • 6️⃣ Eksperymentuj z ustawieniami manualnymi (z reguły znajdziesz je w trybie Pro). To krok dalej, który wymaga liźnięcia trochę wiedzy, ale naprawdę warto, jeśli zależy Ci na najlepszym efekcie w różnych warunkach).
 • 7️⃣ Korzystaj z programu do obróbki zdjęć (np. Lightroom). Nie tylko pozwoli Ci to wyprostować kadr, czy usunąć coś z tła, ale też skorygować bardzo wiele parametrów zdjęcia (m.in. ekspozycję, kolory, tony, kontrast, szumy) czy dodać liczne filtry. Największe możliwości korekty masz wtedy, gdy zrobisz zdjęcie w formacie RAW (opcja ta jest w trybie Pro aparatu, można też fotografować bezpośrednio z aplikacji Lightroom).
 • 8️⃣ Ustaw najwyższą możliwą rozdzielczość zapisywanych zdjęć.

Jak robić dobre, ładne zdjęcia telefonem? Zadbaj o światło i kompozycję!

Ciekawa kompozycja i odpowiednie oświetlenie to podstawa. Najlepsze naturalne światło do zdjęć jest od rana lub wczesnym wieczorem, jeszcze przed zachodem słońca 🔆 Idealnie, jeśli pada na plan zza Twoich pleców lub ramienia. Przy słabym oświetleniu ⛅ w pierwszej kolejności spróbuj wykorzystać zewnętrzne źródło światła, następnie tryb nocny i manualną zmianę ustawień, a dopiero w ostateczności lampę błyskową. W przypadku kompozycji pamiętaj, że:
 • ✔️ w kadrze powinno być jak najmniej przypadkowych elementów, także w tle;
 • ✔️ spontaniczne fotki mogą być ciekawsze niż te pozowane, więc też warto je robić;
 • ✔️ jeśli cykasz więcej zdjęć o podobnej tematyce, zadbaj o urozmaicone kadry;
 • ✔️ centralna kompozycja czasem jest ok, ale zwykle lepsze będzie kadrowanie zgodnie z trójpodziałem kadru (ważne elementy umieść blisko tzw. 4 mocnych punktów, czyli punktów przecięcia linii – dwóch w pionie, dwóch w poziomie – dzielących obraz na 9 równych części).
Robienie zdjęć zgodnie z trójpodziałem kadru ułatwi Ci opcja linie siatki (zwykle widoczna już w menu głównym aparatu w telefonie). Widzisz wtedy wspomniane linie na ekranie. Łatwiej też dzięki nim utrzymać linię horyzontu i pion elementów fotografii. Szczegółowe informacje na temat światła, kompozycji i nie tylko znajdziesz w naszym poradniku Jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji? Niezbędnik początkującego fotografa.

Jak zrobić zdjęcie gwiazd telefonem?

Marzy Ci się piękne zdjęcie nocnego nieba, na którym dobrze widać gwiazdy? ⭐️🌙 Nie każdym telefonem uzyskasz idealny efekt, ale możesz się zdziwić, jak wiele da się zdziałać przy odpowiednim podejściu. W każdym razie szybki pstryk z ręki na auto nie da nic nawet przy najlepszym sprzęcie, bo potrzebny jest statyw i odpowiednie ustawienia, w tym:
 • ✔️ wyłączona lampa błyskowa i tryb HDR;
 • ✔️ włączony tryb nocny (z dodatkową, manualną korektą ustawień jak poniżej);
 • ✔️ dłuższy czas naświetlania (spróbuj od 10 do 30 sekund);
 • ✔️ wyższe ISO (np. 400 lub 800);
 • ✔️ skorygowany balans bieli (w przedziale 3500 K do 4500 K lub nawet więcej).
Praktycznie każdy zawodowy fotograf, nie tylko od fotografii nocnej, powie Ci, że człowiek jest ważniejszy niż sprzęt. Jeśli jednak masz stary telefon i nie jesteś zadowolony z jakości zdjęć, które robi, pomyśl nad wymianą smartfona na taki z lepszym aparatem. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz w Sklepie Flex.

Jak robić profesjonalne zdjęcia produktów telefonem?

Na dobrym zdjęciu produktowym nic nie powinno odciągać uwagi od przedmiotu, który jest w pełni ostry i równomiernie oświetlony. Żeby osiągnąć taki efekt, konieczny będzie statyw oraz odpowiednie oświetlenie i tło. Jak więc zrobić profesjonalne zdjęcie produktowe telefonem? 📱
 • Spróbuj wykorzystać naturalne oświetlenie, szczególnie gdy jest dość jasno, lecz nie bardzo słonecznie (rozproszone światło będzie lepsze).
 • Jeżeli używasz sztucznego światła, niech będzie miękkie i niech pada na przedmiot równomiernie z góry (dobra będzie duża lampa typu softbox lub lampa pierścieniowa).
 • Fotografuj na białym tle (może być nim ściana lub biały brystol rozłożony np. na krześle).
 • Wykadruj zdjęcie tak, by przedmiot był w centrum.
 • Jeśli zamierzasz zmieniać pozycję sprzętu, fotografuj na ręcznych ustawieniach, żeby zachować taką samą ekspozycję (np. 1/90 sekundy przy ISO 100 i balansie bieli 3400 K).

Jak zrobić dobre zdjęcie w ruchu telefonem?

Żeby zdjęcie kogoś lub czegoś w ruchu nie wyszło rozmazane, potrzebujesz możliwie krótkiego czasu naświetlania. Tym krótszego, im szybciej porusza się obiekt. Krótki czas naświetlania jest domyślnie ustawiony w trybie sport lub podobnym. Nie masz takiego trybu w smartfonie lub efekt jest niezadowalający? Skoryguj ustawienia manualnie. Zdjęcie wyjdzie też lepsze, jeśli:
 • ✔️ włączysz tryb HDR;
 • ✔️ ustabilizujesz telefon najlepiej, jak to możliwe;
 • ✔️ dodatkowo wyostrzysz fotkę w programie do obróbki zdjęć.
Wiesz już, jak robić dobre zdjęcia telefonem. Co więcej, wiele z naszych rad możesz łatwo wprowadzić w życie. Nie frustruj się jednak, jeśli nie wszystko udaje Ci się od razu. Żeby robić świetne zdjęcia, potrzebujesz nie tylko wiedzy (np. o parametrach aparatów i obróbce obrazu), lecz także doświadczenia. Powodzenia i udanych kadrów!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij