Jak nagrywać filmy telefonem?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 9 August 2023

Nagrywać filmiki każdy może – trochę lepiej, czasem trochę gorzej, ale kto by tam oceniał. Liczą się pomysł i zabawa, a efekty przyjdą wraz z praktyką! Myślisz, że masz talent do ciekawych ujęć i nieszablonowych scenariuszy? Warto szlifować ten diament, także w ramach hobby. Nagrywanie filmów telefonem jest satysfakcjonujące i rozbudza kreatywność 📱💃🏼 Swoje prace możesz potem wrzucać na TikToka, YouTube'a czy Instagram. Sprawdź, jak nagrywać filmy telefonem, by zachwycały pomysłowością i wykonaniem.
Z artykułu dowiesz się:
 • Jakie ustawienia wybrać do nagrywania filmów telefonem?
 • Co pomoże Ci uzyskać idealną kompozycję w filmikach nagrywanych telefonem?
 • Jak dobrać akcesoria do nagrywania smartfonem?
 • Jak zadbać o wysoką jakość nagrań?
 • Które programy sprawdzą się do montażu filmu na telefonie?

Nagrywanie filmów telefonem – zacznij od odpowiednich ustawień

Dobra jakość obrazu jest kluczem do zatrzymania uwagi odbiorców. Nagrywanie filmów telefonem zacznij więc od ustawienia odpowiedniej liczby klatek na sekundę. Dla ludzkiego oka najbardziej naturalnie wyglądają filmy wykonane w 24-30 kl./s. To jedno z najniższych ustawień, jednak warto je stosować, by uzyskać kinowy efekt.
Jakość filmu zależy również od rozdzielczości. Jak nagrywać filmy telefonem, żeby dobrze wyglądały również na większym ekranie? Obecnie standardowa rozdzielczość to 1080p, czyli Full HD. Wiele smartfonów oferuje jednak możliwość nagrywania w 4K, a nawet 8K. Wybierz te opcje, jeśli masz odpowiednio mocny sprzęt do montażu takiego filmu.
Wstrząsy i drgania widoczne na nagraniu sprawiają, że oglądanie jest niekomfortowe. Dlatego warto zadbać o stabilizację obrazu. Najnowsze modele smartfonów mają opcję stabilizacji optycznej. To między innymi dostępne w Sklepie Flex telefony 📱 Samsung Galaxy S23+, 📱 iPhone 14 Plus czy 📱 Xiaomi 13 Pro. Stabilizację możesz włączyć w ustawieniach. Jeśli Twój smartfon nie daje takich możliwości, alternatywnie możesz zaopatrzyć się w statyw (więcej o akcesoriach za chwilę).

Jak dobrze nagrać film telefonem? Zadbaj o kompozycję

Nie wiesz, jak nagrać film telefonem, aby dobrze się prezentował? Skorzystaj z siatki! 🧐 Pomocnicze linie na ekranie pomogą Ci ułożyć odpowiednią kompozycję. Na początek możesz kierować się jedną z trzech podstawowych zasad:
 • 1️⃣ Prosty horyzont – linie siatki pomogą Ci ustawić telefon tak, aby nagrywany krajobraz lub fragment architektury był idealnie prosty 📏 Pamiętaj, by nie umieszczać linii horyzontu na samym środku, ponieważ takie ujęcie jest bardzo statyczne i nudne dla oka. Zdecyduj, który fragment – niebo, wodę, a może ziemię – chcesz zaakcentować, i poświęć mu najwięcej miejsca w kadrze.
 • 2️⃣ Trójpodział – siatka składa się z dwóch linii poziomych i dwóch pionowych, które dzielą obraz na trzy części w pionie i trzy w poziomie. Miejsca przecięcia linii to mocne punkty kadru – tam kieruje się wzrok widza. Najważniejszy element nagrania warto umieścić właśnie w jednym z tych punktów, by go dobrze wyeksponować 👀
 • 3️⃣ Symetria – filmowany obiekt umieść w centrum kadru, żeby podkreślić symetrię lub minimalizm 🎥
Zastanawiasz się, jak nagrać filmik na telefonie – pionowo czy poziomo? To zależy! Pomyśl, co chcesz dalej zrobić ze swoi nagraniem, gdzie chcesz je pokazać? Jeśli filmik tworzysz dla siebie lub na YouTube, wybierz orientację poziomą. Jeśli jednak zamierzasz wrzucić swoje wideo na sociale, nagraj je pionowo.

Jak nagrać film na telefonie? Dobierz przydatne akcesoria

Lubisz kręcić wideo i chcesz wiedzieć, jak nagrywać dobre filmy telefonem? Oprócz odpowiednich ustawień przydadzą Ci się też specjalne akcesoria. Ciekawe efekty wizualne osiągniesz dzięki dodatkowym obiektywom. Zaawansowany sprzęt pozwoli Ci uzyskać naturalne i ostre powiększenie lub widok kinowy 🎞
Warto zadbać też o dodatkową (poza tą w smartfonie) stabilizację. Korzystaj z uchwytów (np. Takich z dodatkowym miejscem na lampę i mikrofon), statywów (do ujęć bez najmniejszych drgań) i gimbali (płynne kadry podczas ruchu).
Do nagrywania filmów telefonem w plenerze przyda Ci się też powerbank, dzięki któremu nie musisz się martwić poziomem baterii. Dobrą jakość dźwięku zapewni Ci dodatkowy mikrofon. Warto zainwestować również w lampę do nagrywania. Takie rozwiązanie jest lepsze niż korzystanie z lampy wbudowanej w smartfon, ponieważ jej światło jest ostre i nie zawsze daje estetyczny efekt.

Jak nagrywać filmy telefonem? Stwórz wyjątkowe kadry

Kluczem do tego, jak nagrać film z wakacji, jest pomysł na wideo. Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć, co chcesz pokazać i w jaki sposób. Możesz ułożyć sobie ramowy scenariusz i zaplanować ujęcia lub zdecydować się na formę spontanicznego vloga.
Zawsze pamiętaj o świadomym ruchu kamery – nie machaj i nie trzęś telefonem, gdy pokazujesz krajobraz lub mówisz. Zadbaj o dobre ustawienie ciała. Jak nagrać film telefonem? Chwyć urządzenie w obie dłonie, przyciągnij łokcie do ciała i, jeśli możesz, oprzyj się plecami o ścianę. W razie potrzeby wspomóż się jednym z wymienionych wcześniej gadżetów.

Jak zmontować filmik z wakacji? Przydatne programy

Kiedy masz już nagrania i scenariusz do swojego filmu, pora na montaż! 😎 Obróbka materiałów wideo nie musi być trudna i czasochłonna, a jeśli chcesz mieć efekt wow, zdecydowanie warto zadbać o estetykę i spójność. Jak zmontować filmik z wakacji lub innego wydarzenia?
👉 Możesz użyć jednej z aplikacji:
 • Lomotif,
 • InShot,
 • Videoleap,
 • VN.
Programy te są intuicyjne i pozwalają przycinać poszczególne fragmenty, dodawać muzykę, zmieniać tempo, dodawać napisy i nakładać filtry. Zmontowany za ich pomocą filmik możesz dodać na social media i dzielić się przeżyciami ze znajomymi. Miłej zabawy!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij