Na czym polega ekoturystyka? Jak podróżować ekologicznie?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 1 August 2024

Zastanawiasz się, jak podróżować, by nie szkodzić naszej planecie? 🌍🌿 Odpowiedzią na Twoje pytania może być ekoturystyka. To podróżowanie z szacunkiem dla środowiska naturalnego i lokalnej kultury. Chcesz dowiedzieć się więcej i zostać ekoturystą? Czytaj dalej!
Z artykułu dowiesz się:
  • Na czym polega ekoturystyka?
  • Jak być ekoturystą?
  • Jakie miejsca w Polsce warto odwiedzić w ramach ekoturystyki i wspierania lokalnej kultury?

Ekoturystyka – co to właściwie jest?

Ekoturystyka to koncepcja ruchu turystycznego stworzona w 1965 roku przez ekologa Nicolasa Hetzera. Ruch ma na celu zachowanie zrównoważonego rozwoju zasobów oraz walorów turystycznych. Jak to osiągnąć?

Działalność turystyczna za pan brat z ochroną przyrody i życia społeczno-gospodarczego

W ekoturystyce chodzi o zmniejszanie negatywnego wpływu turystyki na przyrodę oraz o wspieranie lokalnej społeczności. Przykładem takiego działania mogą być wizyty w parkach narodowych 🌳🦅 Kupując bilet do parku lub rezerwatu, wspierasz ich ochronę – zarówno finansowo, jak i edukacyjnie. Jako ekoturysta zdobywasz wiedzę na temat sposobów ochrony przyrody.

Ekoturystyka jako postawa turystów i organizatorów ruchu turystycznego

Kwintesencją ekoturystyki jest podróżowanie świadome i odpowiedzialne. Dlatego wzorowy ekoturysta lub organizator ruchu turystycznego wybiera takie sposoby zwiedzania, które ograniczają ślad ekologiczny. To wcale nie jest trudne – czasem wystarczy postawić na transport publiczny, lokalne produkty i usługi czy unikanie jednorazowego plastiku 🧩

Ekoturystyka wspiera lokalny potencjał społeczny i gospodarczy

Jeśli chcesz podróżować ekologicznie, wspieraj lokalną gospodarkę. Zamiast sieciowego hotelu wybierz nocleg w pensjonacie albo gospodarstwie agroturystycznym 🏡, bierz udział w aktywnościach i eventach organizowanych przez lokalsów, rób zakupy u lokalnych rzemieślników. W ten sposób dołożysz cegiełkę do zachowania kulturowej autentyczności i tradycji, a przy okazji ekonomicznie wspomożesz społeczność danego regionu 📍🗺️

Jak podróżować ekologicznie? Porady dla ekoturysty

Ekoturystyka nie wymaga wielu poświęceń. To mindset, który możesz wprowadzać małymi kroczkami do swojego stylu podróżowania. Przy planowaniu wakacji zwracaj uwagę na:
  1. Wybór środków transportu – zamiast samochodu 🚘 zdecyduj się na środki transportu zbiorowego. Wbrew pozorom nie muszą być mniej wygodne, zwłaszcza że – w odróżnieniu od podróży autem – nie musisz ciągle skupiać się na drodze. Na dalsze wycieczki wybierz się pociągiem lub autokarem 🚌🚝, na bliższe – komunikacją miejską, rowerem, elektryczną hulajnogą, albo na sportowo: na rolkach lub... na nogach! A jeśli podróżujesz na tyle daleko, że musisz lecieć samolotem ✈️, stawiaj na linie lotnicze, które kompensują emisję dwutlenku węgla, np. LOT, British Airways czy Air France.
  2. Unikaj nadmiernego zużycia zasobów – to banalne, ale chodzi tu głównie o oszczędzanie prądu i wody 💦🔌 Jeśli robisz to na co dzień, podczas podróży jako ekoturysta również nie sprawi Ci to problemu.
  3. Ucz się o lokalnej społeczności – Twoja podróż będzie bogatsza, a motywacja do wytrwania w ruchu ekoturystyki większa, kiedy poznasz historię i kulturę lokalnej społeczności. Odwiedzaj muzea, zapisuj się na warsztaty z rękodzieła, uczestnicz w kulturowych i historycznych eventach, a przede wszystkim otwieraj się na ludzi! 🤗
  4. Korzystaj z eSIM-a w Polsce i za granicąeSIM to wirtualna, ekologiczna alternatywa dla tradycyjnej plastikowej karty SIM. Jest cyfrowa, dlatego jej użytkownicy redukują ilość odpadów elektronicznych. Z eSIM-em w Orange Flex wygodnie skorzystasz z roamingu w supercenach, bez konieczności szukania na lotnisku kart SIM od lokalnych operatorów 📱🌎
A tutaj pisaliśmy więcej o tym, jak być eko na wakacjach.

Jak uprawiać ekoturystykę w Polsce?

Polska wręcz obfituje w ekoturystyczne perełki. Niemal w każdym jej zakątku znajdziesz piękną przyrodę i niepowtarzalne, lokalne wyroby i zwyczaje. Szczególnie polecamy odwiedzić:
  • Białowieski Park Narodowy
Gdzie lepiej zrozumiesz, co to znaczy być ekoturystą, jak nie w pierwotnej puszczy pełnej różnych gatunków roślin i zwierząt? 🌳🐂🦌Napotkasz tu przede wszystkim żubry, ale nie tylko. Jeśli zatrzymasz się w lokalnym gospodarstwie, spróbujesz też niepowtarzalnych podlaskich przysmaków, takich jak kartacze, sękacz, ser koryciński i wiele innych.
  • Dolina Biebrzy
To największy polski park narodowy 🏞️🌊 Jeśli marzysz o unikalnych krajobrazach i podziwianiu biologicznej różnorodności, na pewno Ci się tu spodoba. Tu również możesz zajadać się kuchnią podlaską, w szczególności babką ziemniaczaną czy soczewiakami. A jeśli interesuje Cię tkactwo, śledź działalność projektu Podlaskie Sploty, w ramach której organizowane są warsztaty i festiwale. Nie ma to jak wrócić do domu z własnoręcznie utkaną radziuszką!
  • Tatry
Tak, dobrze widzisz – Tatry i Podhale ⛰️ to wręcz podręcznikowa ekoturystyczna destynacja. Warto jednak zdecydować się na nocleg w jednej z mniejszych miejscowości, a nie w samym zatłoczonym Zakopanem, które można odwiedzić przejazdem. To właśnie poza ośrodkami turystycznymi, w góralskich chatach, na halach i w górskich schroniskach poczujesz ten niepowtarzalny klimat 🏕️
Jak widzisz, ekoturystyka nie jest wcale trudna i naprawdę warto jej spróbować, nawet jeśli czasem oznacza odrobinę wysiłku. Jako ekoturysta możesz lepiej i głębiej poznawać otaczający Cię świat. A jeśli w swojej ekologicznej podróży chcesz nadal pozostawać w kontakcie ze światem, skorzystaj z naszej promki i wpisz w aplikacji kod TERALATO, żeby dostać aż 1 TB internetu bez opłat na 60 dni (promka ważna do 31.08.2024, a 60 dni liczymy od dnia aktywacji).

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij