Planowanie wakacji na własną rękę – sprawdź te inspiracje!

Autor: Orange Flex

Data dodania: 18 June 2024

Samodzielna podróż może być wspaniałą przygodą. Jeśli wybierasz się na wakajki samemu, bez biura, masz szansę zobaczyć miejsca na ogół pomijane przez turystów albo po prostu zaoszczędzić. Jak zaplanować podróż? Na pewno wiesz, że musisz zadbać o hotel i transport – to oczywiste. Zobacz, o czym jeszcze warto pamiętać podczas planowania wakacji na własną rękę.
W artykule znajdziesz:
 • nasze polecajki na planowanie wakacji na własną rękę w Polsce 👌
 • tajny kod na 1 TB internetu do wykorzystania w naszej apce 🔥🤫
 • tipy przydatne na wakacjach samemu za granicą 💪

Wakacje na własną rękę w Polsce – gdzie się wybrać?

Masz ochotę rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? A może Mazury, morze, Tatry lub inne góry? ⛰️🐑⛵ Podczas wakacji samemu możesz robić co chcesz i kiedy chcesz. Jeśli masz ochotę zaplanować wakacje na własną rękę, ale nie wiesz, od czego zacząć, sprawdź inspiracje poniżej. Najważniejsze to mieć dobry pomysł – wcale nie musisz organizować swojej podróży co do godziny, zostaw sobie trochę miejsca na spontan!
Brak pomysłu na wakacje na własną rękę? Polecamy takie scenariusze 👇:
 • Lokalne festiwale i eventy – znajdź jakieś wydarzenie, w którym chętnie weźmiesz udział, i zorganizuj podróż wokół takiego eventu. Latem w Polsce dzieje się naprawdę dużo! To może być Open’er, Audioriver, Festiwal Słowian i Wikingów, Kazimiernikejszyn czy Jarmark Dominikański albo dowolne inne wydarzenie, które Cię zainteresuje! 🎆
 • Szlaki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego 🗺 – nie wiesz, co zwiedzić w Polsce? Poszukaj szlaków turystycznych PTTK – są idealne podczas wakacji na własną rękę i prowadzą przez najpiękniejsze zakątki Polski. Jeśli jesteś typem zawodnika, na pewno ucieszą Cię odznaki zdobywane np. za wejście na szczyt lub odwiedzenie konkretnego miejsca 🥇🏆
 • Podróż na własną rękę bez samochodu – niech brak prawa jazdy czy auta nie powtrzyma Cię przez zorganizowaniem fantastycznych wakacji na własną rękę! Alternatywne środki transportu często pozwalają o wiele lepiej poznać okolicę, którą odwiedzasz. Polskie miasta mają dobrze rozwiniętą komunikację publiczną, a także rowery miejskie czy hulajnogi 🚵 Poza miastem znajdź wypożyczalnię rowerów albo meleksów, a jeśli jesteś nad wodą – skuś się na rejs! 🚢
 • Nowoczesne atrakcje turystyczne – w nowoczesnych muzeach, parkach, kolejkach linowych i innych atrakcjach najlepszy jest brak kolejek do kas. Jeśli bilet da się kupić przez internet, miejscówka zyskuje +10 do fajności, bo po prostu kupujesz, wchodzisz i zwiedzasz! Taki bilet możesz też zwykle kupić z wyprzedzeniem, na konkretny dzień i godzinę, co pozwala lepiej zaplanować wakacje samemu.
 • Lokalne targi – chcesz spróbować lokalnych smaków, znaleźć piękne rękodzieło i kupić świeże, regionalne produkty? Idź na bazar i wesprzyj mieszkańców zwiedzanego regionu, a przy okazji wybierz pamiątki z podróży! Polecamy np. Sopocki Bazar, wrocławski Rynek Solny i Bazar Różyckiego w Warszawie 🔮

Jak zaplanować podróż? Potrzebujesz tylko smartfona z internetem 😎

Większość spraw związanych z wakacjami na własną rękę ogarniesz na swoim smartfonie. Zabukujesz nocleg, kupisz bilety na pociąg i zarezerwujesz miejsca na zwiedzanie pobliskiego zamku. Przy planowaniu podróży na spontanie przyda Ci się też nawigacja i dostęp do apek komunikacji publicznej, apki z przejazdami (np. FREENOW – sprawdź kody w Klubie Flex) i... oczywiście 📱 Orange Flex!
📢📢 Uwaga, nadajemy ważny komunikat: od 18.06 do 31.08 skorzystasz u nas z potężnej letniej promki! Aktywuj pakiet 1 TB na 60 dni (liczone od dnia aktywacji) w apce Flexa z kodem TERALATO i bez obaw o limit GB organizuj podróż, ogarniaj wejściówki i dziel się wspomnieniami ze znajomymi! 📢📢

Planowanie wakacji na własną rękę za granicą – o czym warto pamiętać?

Jeśli wybierasz się samemu na wakacje zagraniczne, możesz spokojnie skorzystać z tych samych tipów co w Polsce (tylko zamień PTTK na jakiś lokalny odpowiednik takiej organizacji 😉). Jednak podróż do innego kraju (lub krajów), zwłaszcza poza Unią Europejską, wymaga trochę więcej przygotowań.
Co przyda Ci się na takim samodzielnym wyjeździe?
 • 1️⃣ Ubezpieczenie turystyczne – na wakacjach z biurem podróży masz je w cenie, ale gdy wyjeżdżasz na własną rękę, lepiej wykup taką polisę i miej spokojną głowę w razie problemów zdrowotnych, opóźnionego lotu czy utraty bagażu.
 • 2️⃣ Zgłoszenie wyjazdu w systemie Odyseusz – jeśli wybierasz się do kraju tzw. podwyższonego ryzyka, na stronie odyseusz.msz.gov.pl możesz zgłosić swój pobyt za granicą. Dzięki temu, w przypadku nadzwyczajnej sytuacji, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować, udzielić informacji i pomocy, więc Twoje wakacje na własną rękę będą zabezpieczone.
 • 3️⃣ Komunikacja – dzięki roamingowi w Orange Flex pozostaniesz w kontakcie z bliskimi w Polsce, skorzystasz z internetu za granicą, a w razie potrzeby wygodnie dokupisz pakiet danych w aplikacji, która dodatkowo ostrzeże Cię o kończącej się paczce GB. Poza tym dostęp do internetu pozwoli Ci np. sprawdzać opinie o restauracjach czy atrakcjach na miejscu albo korzystać z Chata GPT czy funkcji tłumaczenia ze zdjęcia, co serio przydaje się w podróży na własną rękę.
 • 4️⃣ Różne środki płatności – wiadomo, że kartą płaci się bardzo wygodnie (zwłaszcza przy użyciu smartfona czy zegarka), ale na wszelki wypadek weź ze sobą trochę gotówki, gdyby zagraniczny terminal odmówił posłuszeństwa albo gdyby lokalny sprzedawca nie był w niego wyposażony (co jest bardzo możliwe).
 • 5️⃣ Stronka Free Tour – na freetour.com znajdziesz przewodników w niemal każdym zakątku świata. To prawdziwi pasjonaci, którzy oprowadzą Cię po mieście za taką opłatą, jaką uznasz za stosowną. Przewodnicy Free Tour nie mają bowiem ustalonego cennika, przyjmują jedynie napiwki.
Wakacje organizowane samemu są wspaniałe pod wieloma względami. Odpowiednio przygotuj swoją samodzielną podróż (ale zostaw sobie też miejsce na spontan!) i zadbaj o bezpieczeństwo, zwłaszcza za granicą. Jeśli chcesz lepiej poznać kulturę i zwyczaje wybranego regionu lub kraju, zaplanuj podróż na własną rękę i daj się ponieść przygodzie! 🔆💯

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij