Tanie podróżowanie – 13 pomysłów na oszczędność w podróży

Autor: Orange Flex

Data dodania: 27 July 2022

Bilet lotniczy do Włoch za 50 zł? Darmowe zwiedzanie miasta z przewodnikiem lub niebiletowane atrakcje dla dzieci? Nocleg za ułamek ceny lub całkowicie za darmo? Chociaż może Ci się to wydawać nieprawdopodobne, podróżowanie nie musi być drogie. Poznaj kilka pomysłów na obniżenie kosztów wakacji.

Tanie przejazdy i przeloty – jak oszczędzić na dojeździe lub locie?

Opłaty za przejazd do wybranej lokalizacji wakacyjnej potrafią pochłonąć dużą część budżetu, dlatego szczególnie tutaj warto szukać oszczędności i sprytnych rozwiązań. Niezależnie od tego, czy poruszasz się po Polsce, czy wyruszasz w świat, możesz znaleźć tańsze sposoby na przejazd.

Podejdź elastycznie do wyboru daty i kierunku wyjazdu

Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania wakacji lub urlopu i możesz sobie pozwolić na dowolny wybór daty oraz miejsca, podejdź do tego elastycznie. Unikaj wyjazdów w wysokim sezonie lub zdecyduj się na wybór mniej obleganego miejsca. Być może dzięki temu przetrzesz szlaki do nowej, ciekawej lokalizacji. Co chwilę otwierają się też nowe połączenia do mniejszych miejscowości, które zachwycają swoim urokiem, np. włoskie Bari. Można wtedy znaleźć tańsze połączenia lotnicze lub wcześniej zabukować przejazd pociągiem lub autobusem w atrakcyjnej cenie.

Korzystaj z wyszukiwarek tanich lotów

Lot za 50 zł do Włoch? Jeśli zastanawiasz się, jak mistrzowie i mistrzynie planowania wakacji wyszukują tanie loty, skorzystaj z popularnych wyszukiwarek połączeń, np. Fly4free, Skyscanner, Bluesky, Fru.pl, Kayak i innych.

Sposób na tanią podróż? Podziel się kosztami benzyny

Wybierając się w miejsce, do którego można dotrzeć wyłącznie samochodem, postaraj się podzielić kosztami benzyny, np. podróżując w grupie czy korzystając z aplikacji do wyszukiwania podwózek lub współpasażerów. Może ktoś jeszcze marzy o pojechaniu dokładnie w to samo miejsce. W ten sposób możesz podzielić koszty nawet na 4-5 osób. Przy okazji car sharing to znakomity sposób na ekologiczne wakacje!

Korzystaj z transportu lokalnego na miejscu

Poruszanie się po obcym mieście, zwłaszcza za granicą, może być na początku trudne, ale warto zapoznać się z funkcjonowaniem lokalnych środków transportu publicznego: autobusów, tramwajów, metra, kolejki czy kolei. Dzięki temu nie trzeba wydawać dużych sum na przejazdy taksówkami lub wypożyczać auta. Warto też sprawdzić obowiązujące opłaty za bilety oraz poszukać najbardziej ekonomicznej wersji, np. karty miejskiej, biletów kilkudniowych czy specjalnych kart dla turystów.

Chcesz mieć tanie wakacje? Sprawdzaj promocje

Planujesz wakacje w mieście? Podróżuj bez ograniczeń. W Klubie Flex od Orange masz promocję na kursy z Free Now: 3 × 8 zł na trzy pierwsze przejazdy z aplikacją. Dowiedz się więcej i zgarnij promocję!

Tani nocleg w Polsce i za granicą – jak go znaleźć i czy zawsze najtaniej znaczy najlepiej?

Nocleg to kolejny punkt na liście przedwakacyjnych zadań, który generuje największe koszty, dlatego warto dobrze przemyśleć jego wybór. Nie zawsze najtaniej oznacza najlepiej, dlatego warto skorzystać z kolejnych organizacyjnych tipów:

Jak tanio podróżować? Lokalizacja to podstawa

Oprócz ceny weź pod uwagę lokalizację. Warto trochę dopłacić do noclegu, który znajduje się w niedalekiej odległości od centrum miasta bądź bliżej atrakcji, które chcesz zobaczyć. Jeśli wybierzesz tani, ale oddalony o wiele kilometrów hostel czy hotel, będziesz płacić więcej za bilety komunikacji publicznej lub kursy taksówek. Może się okazać, że w rezultacie wydasz tyle samo, ale komfort będzie o wiele mniejszy.

Wybierz nocleg z aneksem kuchennym

Warto zdecydować się na spanie w miejscu, w którym istnieje możliwość samodzielnego przygotowania posiłku. Aneks kuchenny może być dostępny w pokoju lub dla wszystkich gości. W ten sposób oszczędzisz na wydatkach na jedzenie, ograniczysz kupowanie na mieście i poznasz lokalne delikatesy czy bazarki. Są one pełne autentycznych, pysznych, świeżych produktów możliwych do zakupienia za ułamek ceny, którą zastaniesz w barach i restauracjach.

Korzystaj z porównywarek noclegów lub alternatywnych sposobów rezerwacji

Tanich noclegów szukaj przy pomocy porównywarek, które nie tylko od razu pokażą Ci cenę za cały pobyt, ale także opinie innych użytkowników. Jeśli chcesz maksymalnie obniżyć koszty, poznać nowych ludzi i przeżyć przygodę, rozważ wynajęcie pokoju lub mieszkania od osoby prywatnej przez Airbnb lub skorzystaj z serwisów couchsurfingowych i dosłownie wynajmij kanapę w prywatnym mieszkaniu za niewielką opłatą bądź za drobny upominek dla gospodarza.

Minimalistyczna walizka, czyli jak spakować się na wakacje, by nie wydać fortuny

Czas na pakowanie. W tym momencie również możesz zdecydować się na oszczędności. Jak obniżyć koszty bagażu i zmierzyć się z wakacyjnymi wydatkami, które tak naprawdę nie są konieczne?

Podróżuj z bagażem podręcznym

Staraj się spakować tak, aby nie dopłacać za nadbagaż lub dodatkową walizkę. Dobrze przelicz i skomponuj części garderoby. Zabierz ze sobą tylko najpotrzebniejsze kosmetyki o małej pojemności oraz zrezygnuj z tego, co zabiera dużo miejsca, a nie jest niezbędne. Sprawdź też, co jest na wyposażeniu pokoju – być może dzięki temu zrezygnujesz z zabierania suszarki, ręczników czy podstawowych kosmetyków. Sprawdź więcej pomysłów na to, jak podróżować bez wielkiego bagażu.
Po przyjeździe udaj się do punktu informacji turystycznej po darmowe przewodniki i broszury. Korzystaj też z narzędzi do nawigacji, takich jak mapy Google. Aby nie zgubić się w nowym miejscu, zadbaj o stały dostęp do internetu, szczególnie podczas wyjazdu za granicę. Jeśli chcesz mieć pewność, że pozostaniesz online, możesz zdecydować się na zakup dodatkowych pakietów roamingowych od Orange Flex.

Gdzie jeść w podróży, żeby zaoszczędzić?

Marzą Ci się tanie podróże? Jedz tam, gdzie miejscowi

Podstawowa zasada taniego podróżowania: unikaj miejsc turystycznych, a w przypadku restauracji i barów tych, w których menu jest napisane wyłącznie po angielsku (jeśli nie jesteś w kraju angielskojęzycznym) lub w językach używanych przez przyjezdnych. W takich lokalach niestety często zdarza się, że ceny są zawyżone, a jedzenie słabej jakości. Rozejrzyj się, gdzie stołują się miejscowi, oraz zapytaj o rekomendację organizatora noclegu. Możesz również sprawdzić opinie na rozmaitych forach, Google Maps czy Tripadvisor.

Korzystaj z lokalnych dyskontów i sklepów spożywczych

Nie wszystkie posiłki trzeba i warto jeść na mieście. Często lokalne sklepiki, bazarki, a nawet dyskonty są tak zaopatrzone, że otwierają nas na wszystkie miejscowe smaki. Jeśli masz do dyspozycji nawet skromną kuchnię, możesz przygotować ulubione śniadanie, kolację, a nawet obiad ze świeżych składników. Taniej, zdrowiej i tak, jak lubisz.

Co robić w wakacje, żeby nie wydać zbyt dużo – tanie atrakcje

Tanie podróżowanie nie oznacza rezygnacji z atrakcji oraz zwiedzania. Dzięki odrobinie researchu trafisz na lokalne darmowe wydarzenia oraz zobaczysz najważniejsze zabytki bez opłat za wstęp:

Sprawdź dni darmowych wstępów do muzeów i zabytków

Przed wyjazdem sprawdź, które muzea i zabytki mają dni wolne od opłat lub zniżki – zaplanuj zwiedzanie na konkretny dzień aby skorzystać z takich promocji. Dowiedz się też, czy nie ma biletów łączonych, które umożliwiają odwiedzenie kilku atrakcji, które chcesz zobaczyć. Parę takich protipów z Polski znajdziesz w artykule: Pomysły na budżetowy wypad dwudniowy w Polsce.

Szukaj lokalnych wydarzeń, festynów i obchodów świąt

Jak najlepiej poznać konkretne miejsce? Obserwując mieszkańców oraz ich sposoby zachowania czy świętowania. W wakacyjnym okresie niemal codziennie można trafić na darmowe wydarzenia i lokalne atrakcje. Warto sprawdzić, kiedy w danym miejscu obchodzone są jakieś ciekawe święta lub organizowane festyny. Może nawet warto na ich okoliczność przesunąć wyjazd o kilka dni? Zorientuj się też na temat organizowanych darmowych spacerów, dzięki którym zupełnie za free (lub za niewielką opłatą) poznasz miasto i jego historie opowiadane przez interesującego przewodnika. Miłego zwiedzania!

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij