Tłumaczenie tekstu ze zdjęcia – jak to działa?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 17 May 2023

Do podróżowania za granicę zwykle wystarczy znajomość angielskiego, jednak każdy, kto chętnie wybiera mniej turystyczne kierunki, pewnie choć raz znalazł się w sytuacji, kiedy było inaczej. A jeśli jeszcze się nie znalazł, to prędzej czy później się znajdzie 😉 Jak odcyfrować znaczenie napisu w innym języku, kiedy jesteś na odludziu albo nie możesz dogadać się na migi z lokalsami? Można przepisać tekst do translatora w telefonie (powodzenia z cyrylicą albo azjatyckimi znakami…), ale istnieje szybszy sposób. Zobacz, jak działa tłumaczenie tekstu ze zdjęcia 📷
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia z pomocą Google'a?
 • Jakie inne aplikacje do tłumaczenia tekstu ze zdjęć warto mieć pod ręką?
 • W jakich sytuacjach przydają się narzędzia do tłumaczenia obrazów?

Tłumaczenie tekstu ze zdjęcia w Google

Do korzystania z funkcji tłumaczenia tekstu ze zdjęcia nie potrzeba wiele – wystarczy stary, dobry Google Translate. Apka na telefon umożliwia przekład całych fotografii, a algorytm naprawdę nieźle sobie z tym radzi. Wystarczy mieć smartfon z aparatem, pobrać Tłumacz Google ze sklepu Google Play i potwierdzić dostęp aplikacji do galerii w urządzeniu. Dzięki temu przetłumaczysz zapisane wcześniej zdjęcia!
Jak to zrobić?
 1. Uruchom aplikację Tłumacz Google.
 2. Wybierz, z jakiego języka na jaki potrzebujesz tłumaczenia.
 3. Kliknij ikonę aparatu.
 4. Wybierz opcję Importuj.
 5. Dodaj zdjęcie tekstu ze swojej galerii.
 6. Poczekaj chwilkę na tłumaczenie. Gotowe!
W apce Google tłumacz tekstu ze zdjęcia działa również na bieżąco. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy po kliknięciu ikony aparatu skierować obiektyw na wybraną treść. Przekład możesz zapisać w formie pisemnej lub graficznej.
Zastanawiasz się, jak tłumaczenie ze zdjęcia jest w ogóle możliwe? Poznaj jedną z najbardziej przydatnych funkcji w telefonie! Na taki przekład pozwala technologia OCR, czyli Optical Character Recognition. To właśnie ona odpowiada za optyczne rozpoznawanie znaków podczas analizy pliku graficznego, a następnie za konwersję tekstu na łatwy do edytowania dokument. Taka treść jest już gotowa do tłumaczenia, tak samo jak tekst bezpośrednio wpisywany do Google Translate.

Inne aplikacje do tłumaczenia tekstu ze zdjęcia

Jak przetłumaczyć tekst ze zdjęcia bez użycia aplikacji Google? Z użyciem innej aplikacji 🧐 Na rynku dostępne są różne programy z tą funkcją. To między innymi:
 • Microsoft Translator, dostępny na Androida oraz iOS. Działanie aplikacji jest podobne jak w przypadku Tłumacza Google. Po uruchomieniu program poprosi Cię o dostęp do aparatu i galerii. Gdy go przyznasz, wystarczy wybrać język docelowy i źródłowy, a następnie zrobić zdjęcie lub wybrać obraz z pamięci urządzenia ✔️ Co ważne, ten tłumacz tekstu ze zdjęcia działa nawet w trybie offline.
 • Aplikacja Yandex Translate, również działająca na iOS-ie oraz na Androidzie. To rosyjski odpowiednik Tłumacza Google. Umożliwia nie tylko tłumaczenie tekstu ze zdjęcia, ale też z wiadomości głosowych 🔊 Można korzystać z niego także w przeglądarce.
 • Dostępna wyłącznie na iOS aplikacja Camera Translator: Translate +. Jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze. Wystarczy przesłać do niej zrobione wcześniej zdjęcie, by uzyskać tłumaczenie. Wśród dodatkowych funkcji znajduje się możliwość edytowania skanów oraz udostępniania przekładów innym programom.
 • Dostępny na Androida i iOS program DeepL. Działa podobnie jak apki wymienione powyżej, ale obsługuje tylko kilka języków źródłowych i nie rozpoznaje cyrylicy ani alfabetu greckiego. Jest jednak bardziej dokładny niż programy od dużych koncernów i świetnie radzi sobie z frazeologią.

Tłumacz tekstu ze zdjęcia – kiedy go użyć?

Aplikacja do tłumaczenia tekstu ze zdjęcia może się przydać w różnych sytuacjach. Jedziesz na zagraniczną wycieczkę? Taki translator na pewno ułatwi Ci odczytywanie drogowskazów, ulotek czy menu w lokalnych knajpkach!
No dobra, ale na wakacje nie wyjeżdża się przecież co tydzień. Kiedy jeszcze warto skorzystać z tłumacza tekstu ze zdjęcia? To może się zdarzyć nawet w domu. Wyobraź sobie, że kupujesz jakiś sprzęt, a w dołączonej instrukcji nie ma polskiej wersji. Jeśli nie chcesz go zepsuć przy pierwszej próbie uruchomienia, sfotografuj instrukcję i przetłumacz tekst ze zdjęcia za pomocą smartfona. Ta funkcja może okazać się przydatna w każdej chwili, dlatego warto o niej pamiętać.

Pierwszy raz Flex?

Poczuj wygodę subskrypcji, czyli zwykłe-niezwykłe usługi w apce.

Podobało się?
Udostępnij