Jak być eko na wakacjach – 7 sposobów na wypoczynek przyjazny środowisku

Autor: Orange Flex

Data dodania: 31 July 2023

Wyobraź to sobie – woda, leżaczek, Ty i dużo wolnego czasu. O, albo piękne górskie widoki, kawa w termosie i codzienne obcowanie z naturą… Wakacje to najlepszy czas w roku! 😎 Jednak nie zapominaj wtedy o ekonawykach, by Twój wypoczynek nie stał się zbyt dużym obciążeniem dla planety. Sprawdź, jak być bardziej eko na wakacjach, czego nie robić w trakcie wyjazdu oraz w jaki sposób możesz wspomóc środowisko w walce o lepsze jutro.
Z artykułu dowiesz się:
  • które środki transportu są polecane na ekologiczne wakacje?
  • jakie są minusy wynajmowania pokoju w hotelu?
  • co oznacza ekologiczna jazda samochodem?
  • dlaczego warto postawić na lokalną kuchnię i pamiątki handmade?
  • jak świecić ekoprzykładem dla innych turystów i dlaczego to ważne?

Jak być eko podczas wakacji?

Turystyka wyniszcza środowisko naturalne – taka jest smutna prawda. Wzrost zanieczyszczeń powietrza związany z transportem lotniczym, walające się śmieci na szlakach górskich, niszczenie naturalnych siedlisk dzikich zwierząt oraz terenów chronionych – to tylko kilka przykładów działań człowieka, które przyczyniają się do nadwyrężania formy środowiska w okresie wakacyjnym.
Oczywiście nie wpłyniemy na zachowania ludzi, którym ekologia jest obojętna, jednak warto pamiętać, że ekologiczna podróż nie jest żadnym mitem i im więcej osób dołoży tu swoją zieloną cegiełkę, tym większa moc do globalnej zmiany. Jeżeli Ty postarasz się, aby Twoje wakacje lub city break w Europie upłynęły w duchu green, to za Twoim przykładem pójdzie więcej osób, w tym rodzina i znajomi – którzy poniosą dobre nawyki do swoich kręgów znajomych itd. Tak tworzą się trendy 💪🌿
Jak być bardziej eko podczas letnich wojaży w Polsce i za granicą? Oto kilka porad, co zrobić, aby podróżować ekologicznie, czyli z szacunkiem do planety.

1. Sposób na ekologiczną podróż? Wybieraj zielone środki transportu

Zacznijmy od początku wakacji, czyli wyboru sposobu podróżowania. Jeżeli nie chcesz dokładać się do wzrostu zanieczyszczeń powietrza, stawiaj na ekologiczne środki transportu. Tramwaje, autobusy, pociągi, rowery i… własne nogi to najlepsze sposoby na przemieszczanie się po miejscu, w którym aktualnie przebywasz. Co więcej, do położonych niedaleko krajów europejskich, jak Austria, Czechy, Litwa, Niemcy czy Węgry, często można dostać się pociągiem 🚝 Poza mniejszym obciążeniem dla środowiska takie rozwiązanie ma sporo innych plusów: płacisz zwykle mniej niż za samolot, wysiadasz w centrum miasta, a nie 2 h drogi od niego jak ma to miejsce w przypadku tanich linii lotniczych, a jeśli wziąć pod uwagę dojazdy na lotnisko, czas na przejście przez kontrolę itd. – w ogólnym rozrachunku wcale nie wychodzi dużo dłużej.
Na trasach, gdzie samolot jest jedyną opcją, możesz skorzystać z opcji carbon offset, dzięki której przeznaczysz trochę swoich środków na ochronę środowiska ✈️ W ten sposób wspomożesz różne zielone inicjatywy, jak choćby akcję sadzenia drzew w Ameryce Środkowej czy odzyskiwanie cennych metali ze składowisk odpadów.

2. Podczas podróży postaw na ekonocleg

Wygodne łóżko w hotelu po całym dniu zwiedzania i posiłek podstawiony pod nos to marzenie wielu osób. Jednak musisz pamiętać, że… większość takich miejsc wcale nie funkcjonuje w zgodzie z naturą. Dlaczego? Ze względu na to, że zużywają dużo energii elektrycznej i wody, a także produkują ogromne ilości odpadów. Dlatego podczas ekologicznej podróży poszukaj alternatywy – wolnych mieszkań na Airbnb, miejsc na kempingu albo… pokoju w hotelu z certyfikatem Eco Label.

3. Na zielone wakacje zapakuj się w sposób ekologiczny

Jeżeli nie chcesz generować zbyt wielu odpadów, na podróż zabierz ze sobą pojemnik lub lunchbox, bidon albo metalową butelkę i termos. Z nimi kanapeczka i kawa będą bezpieczne, a Twojego sumienia nie obciążą papierowe kubki czy plastikowe butelki po wodzie. Dobrym pomysłem są też woskowijki, które idealnie zastępują folię spożywczą i aluminiową. A podczas pakowania korzystaj z woreczków strunowych wielokrotnego użytku – z nimi zorganizujesz swój bagaż. Nie zapomnij też o schowaniu przyjaznych środowisku kosmetyków, w tym m.in. wielorazowych wacików kosmetycznych czy ekologicznego dezodorantu.
Chcesz poznać więcej sposobów na to, jak być eko? W takim razie sprawdź nasz artykuł o prostych nawykach, by zadbać o dobro planety i środowisko.

4. Ekologiczna podróż samochodem? To możliwe!

Planujesz dłuższy wypad na wakacje samochodem, ale zależy Ci na byciu eko? Spokojnie – jest na to sposób. Wystarczy, że zastosujesz zrównoważoną jazdę 🚗 Ruszaj powoli, jedź miarowo, nie przekraczaj prędkości, kontroluj obroty silnika i spalanie. Zaplanuj swoją trasę – sprawdź, gdzie najczęściej tworzą się korki. No i uważaj na klimatyzację, która zżera niesamowitą ilość paliwa. Pamiętaj też o opcji car sharingu, czyli wspólnych podróży. Dzięki aplikacjom do wspólnych przejazdów możesz znaleźć kierowcę, który jedzie w Twoje docelowe miejsce, lub zabrać ze sobą jakiegoś pasażera. To zawsze o jeden samochód na drodze mniej. Nasze płuca lubią to 👍

Ekologiczne wakacje? To prostsze, niż myślisz!

Oczywiście istnieją jeszcze inne sposoby na ekologiczne podróżowanie. W trakcie zielonych wakacji postaraj się:

5. Kupować pamiątki na lokalnych straganach

Wiadomo – podróżowanie równa się kupowaniu pamiątek. Jednak jeżeli chcesz być bardziej eko i mieć na domowej półce pełnowartościowy drobiazg, a nie paskudny bibelot dla masowych turystów, wybieraj ozdoby, które zostały stworzone własnoręcznie przez lokalną społeczność. Te wykonane w ogromnych fabrykach ze znajomymi napisami „made in…” odłóż na miejsce.

6. Wspierać lokalne restauracje i knajpki

Najlepiej poznaje się nowy kraj poprzez jego kuchnię 🥘🍝 Dlatego gdy na wakacjach chcesz zjeść jakiś pełnowartościowy posiłek, odpuść sobie wizyty w największych fast foodach. W zamian postaw na miejscową kuchnię dla lokalsów, dzięki której poznasz smaki, zwyczaje i tradycje mieszkańców miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz.

7. Zabierać swoje śmieci ze sobą

Chyba nie ma nic bardziej frustrującego niż relaks na plaży w towarzystwie śmieci. Albo wędrówka lasem z widokiem na worki z opakowaniami po gotowych daniach. Jeżeli chcesz świecić przykładem, a przy okazji zadbać o swój komfort podczas podróżowania, zawsze zabieraj ze sobą swoje śmieci i segreguj je. A jeżeli widzisz, że na ziemi leży jakiś papierek czy butelka – podnieś je i umieść w wyznaczonym miejscu.
Ekologiczne i tanie podróżowanie nie musi oznaczać wyjazdu pełnego wyrzeczeń. Wręcz przeciwnie – wspierając lokalne biznesy czy poruszając się rowerem po szlakach turystycznych, o wiele lepiej zapoznasz się z miejscem, do którego właśnie przyjechałeś!
O środowisko możesz też zadbać z Orange Flex, czyli pierwszą w Polsce aplikacją neutralną klimatycznie. W jaki sposób? Prześlij w aplikacji wolne gigabajty internetu, których nie wykorzystasz, a my przeznaczymy je na ochronę drzew razem z fundacją Las Na Zawsze – każde 90 GB to 1 m2 lasu, który będzie chroniony przed wycinką 🌳🌳 Proste? Proste. Śmigaj do aplikacji Flexa i zacznij wspierać planetę już teraz!

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij