Co to jest subskrypcja i jak działa? Jakie ciekawe usługi możesz subskrybować?

Autor: Orange Flex

Data dodania: 10 May 2024

Subskrypcja to model korzystania z usług i produktów, który w ostatniej dekadzie zyskał na popularności, ponieważ bardzo ułatwia codzienne życie. W subskrypcji można mieć rozmaite usługi: od serwisów streamingowych 🎶 przez telefon 📱 po regularne dostawy karmy dla psa 🐶 Sprawdź, czym jest subskrypcja, jak działa i jakie ciekawe usługi możesz subskrybować.
Z artykułu dowiesz się:
 • Co to jest subskrypcja?
 • Co można subskrybować?
 • Jak działa subskrypcja oraz co daje Orange Flex, czego nie dostaniesz w zwykłym abonamencie?

Co to jest subskrypcja?

Subskrypcja to popularny model płatności, z którego wielu z nas korzysta na co dzień, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Polega na automatycznym pobieraniu opłat za daną usługę ze wskazanego źródła płatności (np. z konta bankowego lub karty kredytowej), w określonych odstępach czasu – np. co miesiąc, co kwartał lub co rok. W zamian za regularne płatności użytkownik otrzymuje dostęp do określonych produktów lub usług, takich jak streaming filmów lub muzyki, usługi online czy telekomunikacyjne (subskrypcja telefonu, jak w Orange Flex).
Subskrypcja to trend, który cieszy się coraz większą popularnością. 🌎 Już około połowa ludzi na świecie (49% w Europie, 50% w Australii, 54% w Ameryce Północnej, 68% na Bliskim Wschodzie) korzysta z jakiejś subskrypcji*. Wśród Polaków ten wynik jest równie imponujący i wynosi 46%. Najwięcej subskrypcji mają młodzi ludzie do 25. roku życia – w tej grupie na osobę przypada średnio 9,4 subskrypcji.
Co ciekawe, subskrypcje nie są aż taką nowością, jak mogłoby się wydawać, bo korzenie sprzedawania usług w tym modelu sięgają… 1610 roku, kiedy to pojawiła się prenumerata książek! 📚 Co się działo od tego czasu i jak od prenumerat doszliśmy do dzisiejszych subskrypcji w aplikacjach mobilnych i z automatycznymi płatnościami? Odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych ciekawostek znajdziesz w naszej interaktywnej 👉 infografice ukazującej szczegóły subskrypcyjnej rewolucji.

Jakie produkty i usługi można subskrybować?

Subskrypcja obejmuje coraz szerszy zakres produktów i usług, które ułatwiają codzienne życie. W zależności od Twoich potrzeb i zainteresowań możesz subskrybować m.in.:
 • 🎶 serwisy streamingowe, takie jak np. Netflix, Spotify czy Apple Music, które dają dostęp do filmów, seriali i muzyki,
 • 💻 usługi online – w subskrypcji działają np. Microsoft Office 365, Adobe Creative Cloud, czyli narzędzia przydatne do pracy i rozwoju,
 • 📱 usługi telekomunikacyjne, np. internet i telefon w Orange Flex – subskrypcja daje dużo większą wolność niż abonament,
 • 📰 media i książki – gazety, magazyny, serwisy informacyjne, dzięki którym będziesz mieć dostęp do najnowszych wiadomości i artykułów, oraz serwisy z e-bookami i audiobookami (pssst, kilka fajnych ofert znajdziesz w Klubie Flex!),
 • 👨🏻‍🎓 usługi edukacyjne, np. kursy online, platformy edukacyjne, językowe itp.,
 • 🎮 aplikacje mobilne, czyli gry, narzędzia do produktywności, edytory zdjęć i wideo,
 • ☁️ usługi chmurowe, a więc rozwiązania dotyczące przechowywania plików, tworzenia kopii zapasowych, synchronizacji danych i inne.
Pamiętaj, że subskrypcje to nie tylko rozrywka, ale również sposób na oszczędzanie czasu i pieniędzy 💰🕒 Subskrybować można bowiem nie tylko usługi cyfrowe, ale też produkty fizyczne, np. karmę dla psa, kawę, produkty higieniczne czy kosmetyki. Jakie nietypowe produkty można zamawiać w subskrypcji? Poniżej kilka naszych znalezisk z różnych krajów:
 • 💡 przysmaki dla psa,
 • 💡 skarpetki,
 • 💡 rośliny doniczkowe,
 • 💡 ubrania,
 • 💡 zabawki,
 • 💡 samochód,
 • 💡 suplementy diety.

Jak działa subskrypcja?

Mechanizm działania subskrypcji jest prosty i w większości usług wygląda podobnie.
1. Wybierasz subskrypcję
Najpierw musisz wybrać interesującą Cię subskrypcję i określić plan cenowy (np. miesięczny, roczny).
2. Rejestrujesz się
Zakładasz konto i podajesz dane do płatności (zwykle podpinasz kartę, ale w Orange Flex masz też opcję BLIKA).
3. Dostajesz dostęp do usługi
Po opłaceniu subskrypcji otrzymujesz dostęp do wybranej usługi – płacisz za okres rozliczeniowy z góry.
4. Automatyczne odnawianie
W większości przypadków subskrypcje są automatycznie odnawiane po zakończeniu bieżącego okresu rozliczeniowego. Z subskrypcji możesz również w każdej chwili zrezygnować, co odróżnia ją od abonamentu czy prenumeraty, które najczęściej zakładają podpisanie umowy na czas określony i stanowią wielomiesięczne zobowiązanie.
W subskrypcji Orange Flex wszystko załatwisz przez aplikację 📱 To w aplikacji możesz zmieniać swój Plan, zamówić dodatkową kartę SIM lub eSIM (jeśli np. chcesz korzystać z internetu na innym urządzeniu ⌚) albo kupić pakiet roamingu. Subskrypcję możesz w dowolnym momencie zawiesić, a później odwiesić. Nie musisz też martwić się o płatności, które będą automatycznie pobierane z Twojej karty lub konta (jeśli wybierzesz doładowania BLIKIEM).
W Orange Flex możesz wybrać subskrypcję miesięczną lub roczną. W tej drugiej opcji płacisz za rok z góry i przez kolejne 12 miesięcy nie musisz martwić się rachunkami za telefon 🤗 Subskrypcja roczna jest dostępna w Planie 45 GB. Korzystając z tej opcji, płacisz tylko za 10 miesięcy, a 2 dostajesz gratis. Subskrypcji rocznej (w odróżnieniu od miesięcznej) nie odnowimy też automatycznie na kolejny rok, tylko najpierw zapytamy Cię w apce, czy chcesz to zrobić.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Pierwszy raz Flex?

Zazdro! Subskrypcja w apce to złoto, a z promkami na start to już w ogóle 11/10.

Podobało się?
Udostępnij